עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

מהו ביוץ?

פורסם: 28.02.2011
המחזור הנשי הינו מחזור של כשלושים ימים, במהלכו מתרחשים בגוף האישה מספר שינויים על רקע הורמונלי. בין השינויים המחזוריים נמנה את הווסת (דימום חודשי ובו נושרת רירית הרחם שסיימה את תפקידה, ומפנה מקום לרירית רחם חדשה שתצמח בתחילת עד אמצע החודש העוקב), ואת הביוץ.

המחזור הנשי נשלט על ידי נוכחות של הורמונים בגוף. ההורמונים הנשיים אסטרוגן ופרוגסטרון הם המפקחים על תהליך המחזור, אורכו, איכותו, ומרכיביו.


מה קורה במהלך המחזור?

כל המחזור הנשי מטרתו להכין את הגוף האימהי להריון.
בתחילת החודש, רירית רחם חדשה מתחילה לצמוח בצמוד לדפנות הרחם.
תפקידה של רירית הרחם לקלוט ביצית מופרה ולשמש לה נקודת עגינה ותזונה, עד שתתפתח השליה והעובר ייזון ממנה.
בערך באמצע החודש, וכשרירית הרחם בשיא גודלה (בממוצע תהיה רירית הרחם ברוחב של כשמונה מילימטרים), יתרחש הביוץ, עליו מייד נדבר בהרחבה.
אם תתרחש הפריה במהלך הביוץ, המחזור החודשי יופסק בכל זמן שקיים הריון בגוף. אחרת, בתוך ארבעה עשר ימים מיום הביוץ, תנשור רירית הרחם החודשית, ויתרחש הווסת.


מה קורה במהלך הביוץ?

כל אישה נולדת כשבמערכת הרבייה שלה, באיזור השחלות, נמצאות כמיליון ביציות בשלב התפתחות מוקדם (בצורת זקיקים). עם הגיעה לבגרות מינית, ותחילת המחזור החודשי שלה, משתחררות בכל חודש בין ביצית אחת לשלוש מן השחלות. הן "נשאבות" על ידי החצוצרות, איבר מעוגל אשר מתחיל בסמוך לשחלה ומסתיים ברחם, ושם הן עושות מסע של בין 24 ל 48 שעות על מנת להגיע אל הרחם.

במהלך מסע זה, הביצית יכולה להתאחד עם זרע, ליצור תא של ביצית מעוברת, הנקרא זיגוטה, שהוא התא האנושי הגדול ביותר, ולהפוך לתינוק.

אגב, אם השתחררה יותר מביצית אחת בתהליך הביוץ החודשי, ויותר מביצית אחת הופרתה – המשמעות היא הריון מרובה עוברים, העוברים יהיו לא זהים (עוברים זהים נוצרים מתא זיגוטה אחד מופרה שמסיבות שעדיין אינן ברורות לחלוטין, מתחלק באופן לא שיגרתי בימים הראשונים, והופך להיות שני עוברים במקום אחד)


כיצד ניתן לזהות את הביוץ?

עבור מי שמעוניינת לתכנן הריון, כמובן שישנה משמעות לזיהוי המדויק של יום הביוץ, במהלכו ניתן להתעבר. ישנן שיטות רבות לזיהוי יום הביוץ – ראשית, נאמר כי יש נשים שמרגישות את הביוץ שלהן (על פי רוב לפי כאבים קהים בצד הגוף). בנוסף, ניתן לזהות את הביוץ במדידת חום השחר, וזיהוי הבדל בטמפרטורת הגוף. ניתן גם להשיג כיום ערכות ביתיות לזיהוי הימצאות של הורמונים בשתן, שיזהו קיום ביוץ. עוד, מי שמטופלת בטיפולי פריון עוברת תהליך חודשי המכונה "מעקב זקיקים" ובו באמצעות אולטרה סאונד עוקבים אחר התפתחות הזקיקים ומזהים בוודאות את יום הביוץ החודשי.