עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

איך מזהים את יום הביוץ?

פורסם: 23.07.2011
הריון מושג רק כאשר זרע פוגש ביצית, ובאופן ביולוגי זרע אנושי פוגש ביצית רק במהלך הביוץ, בו הביצית הבשלה נודדת מהשחלות לכיוון הרחם.

זיהוי יום הביוץ יכול, אם כן, להגדיל את סיכויינו להשיג הריון, ולא רק זאת, הוא יכול גם להגדיל את הסיכוי שלנו ללדת תינוק ממין מסויים. על זאת ועוד, בכתבה שלפניכם.


שיטות "קונבנציונליות" לזיהוי הביוץ

מערכת הרפואה מציעה היום מספר שיטות לזיהוי הביוץ – ניתן לעקוב אחר תהליך המחזור הנשי תחת בדיקות אולטרה סאונד תכופות ולזהות כיצד מתפתחים הזקיקים ומתי מתרחש ביוץ וביצית משתחררת מן השחלה.
ניתן גם באמצעות מקלוני ביוץ לזהות כיום את הורמון ה LH המבשר על קיום הביוץ. ערכות אלה יודעות להתריע כ 12 עד 24 שעות טרם הביוץ, אולם עלותם אינה מבוטלת, במיוחד אצל מי שהמחזור שלה אינו סדיר.

ישנו גם מכשיר רב פעמי שיודע לזהות שינויים בקיום הורמונים ברוק. המכשיר, הנקרא Maybe Baby, מזהה עליה של מלחים ברוק, כתוצאה מעליה של אסטרוגן בגוף. החיסרון המשמעותי של שיטה זו הוא העלות הגבוהה יחסית של המכשיר, אולם הבדיקה נחשבת אמינה ויעילה.


זיהוי ביוץ על ידי מדידת חום השחר

מדידת חום השחר היא השיטה העתיקה והמוכרת. במהלכה, על האישה למדוד את חום הגוף שלה מייד לאחר שהתעוררה ולפני שיצאה מהמיטה. כאשר הזקיק בשל לכדי ביצית ומשתחרר אל החצוצרה, מופרש ההורמון פרוגסטרון ביתר שאת, מה שגורם לעלייה קלה של בממוצע חצי מעלה ביום הביוץ.

מכיוון שהפרשת הפרוגסטרון והעלייה בחום מתרחשים לאחר הביוץ ומותירים חלון הזדמנויות קטן להתעבר, יעילותה של שיטה זו מוטלת בספק.

חישוב יום הביוץ באמצעות מחשבון ביוץ

מחשבון הביוץ יעזור לך לחשב את ימי הביוץ על ידי הזנת יומו הראשון של הווסת האחרונה שלך ומספר הימים הממוצע בין הווסתות, שימוש במחשבון הביוץ יעיל בעיקר במקרים של מחזור סדיר.

שינויים במבנה רירית הרחם ובהפרשות

כחמישה או שישה ימים טרם הביוץ מופרשת בגוף כמות רבה של אסטרוגן. בין השאר, גורם הורמון זה להפרשה מוגברת של חומר דמוי ריר באזור הרחם וצוואר הרחם. התפקיד של חומר רירי זה הוא להפחית את החומציות הקיימת בצוואר הרחם ועל ידי כך לסייע לזרע, שהוא ייצור עדין, לשרוד בתנאים הקשים של מערכת הרבייה הנשית עד שהוא מגיע אל הביצית.

כאשר הריר הזה מתחיל להיווצר, ניתן לחוש בשינוי בהפרשות של צוואר הרחם. הריר הוא שקוף ומעט דביק. מי מבינינו שקל לה לזהות את ההפרשה המוגברת של רירית זו, יכולה לזהות את בוא הביוץ אפילו חמישה עד שישה ימים טרם התרחשותו בפועל.