עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

ביוץ והריון – איך עושים את זה הכי יעיל?

פורסם: 23.07.2011
אם את כבר יודעת לזהות את מועד הביוץ שלך, נשאר רק להתעבר... מתי הכי יעיל לקיים יחסי מין? מהי התכיפות המומלצת במהלך ימי הביוץ? כמה לפני וכמה אחרי מועד הביוץ? ומה בשאר החודש, מתנזרים?
על זאת ועוד, בכתבה שלפניכם.


תזמון יחסי המין

יש תיאוריות שונות בנוגע לקיום יחסי מין שלא במועד הביוץ (כלומר, כאלה שאת יודעת שלא ייצא לך מהם כלום). ניראה כי קיום יחסי מין בשכיחות של עד אחת לשלושה ימים אינה פוגעת באיכות הזרע בזמן הביוץ, ודווקא אי קיום יחסי מין עשוי לפגוע באיכות הזרע שייפלט במהלך יחסי מין בזמן הביוץ... בשורה התחתונה, פעם עד פעמיים בשבוע בזמנים שאינם "יצרניים", זה כנראה טוב לכם.

לקראת אמצע המחזור וכשבוע לפני פתיחת חלון ההזדמנויות, מומלץ להתנזר, מכיוון שגבר פעיל מינית הופך פורה במיוחד לאחר כחמישה ימי התנזרות (כלומר, ספירת הזרע על פי רוב בשיאה לאחר כזו התנזרות).

במהלך הביוץ, אפשר להתחיל לעבוד כחמישה ימים טרם מועד הביוץ המשוער (לא יודעת איך לזהות את הביוץ? קיראי כאן על כל הדרכים לזהות ביוץ). ניתן להתעבר במקרים יוצאי דופן עד יומיים מתום הביוץ.

בימים אלה, מומלץ לקיים יחסים פעם ביום או בתדירות גבוהה, כאשר סביב יום הביוץ המדוייק ויום-יומיים לפניו, מומלץ אפילו להגביר עוד את הקצב. הזרע יכול לחיות בצוואר הרחם בין שעה לשישה ימים (זה תלוי בעיקר בחומציות השוררת בצוואר הרחם ובנרתיק). ככה שאם תקדימו להיכנס לעניינים, ייתכן שהביצית כבר תפגוש ידיד חדש מייד כשתצא לדרכה אל הרחם...


מה לגבי תנוחות?

יש הרבה שיטות סבתא להיכנס להריון, אבל האמת המדעית היא שהתנוחה לא כל כך משנה. ישנו אלמנט קל של הפחתת הימצאותו של הזרע בסביבה חומצית כאשר החדירה היא עמוקה, וכך הגברת השרידות שלו ומכאן הסיכוי שיפגוש חי את הביצית, אבל זה תלוי בכל כך הרבה גורמים נוספים, שחבל להתאמץ על תנוחות שאינן נעימות לכם.
הקפידו, כמובן, שהשפיכה תהיה בתוך צוואר הרחם, ולאחר השפיכה, כדאי שתשכבי במשך עשר עד חמש עשרה דקות על גבך. אם את רוצה להגדיל ולעשות, תוכלי לקפל את רגלייך כלפי הבטן או להרים את הרגליים למעלה, על מנת "לרמוז" לזרעים לאיזה כיוון עליהם לשחות...


בן או בת?

נכון שהזרע הגברי קובע את מין היילוד, אולם איזה זרע מגיע בסופו של דבר אל הביצית – את זה את קובעת.
איך?
זרעים המכילים רצף גנטי של תינוקות זכרים הם זריזים יותר ועמידים פחות. זרעים שבמידה ויגיעו אל הביצית שלך ייצרו לך בת, הם איטיים יותר ועמידים יותר. זו הסיבה, שאם את רוצה בן, כדאי לך להפחית את החומציות בנרתיק (על מנת לאפשר לזרעים תנאי מחיה טובים יותר) ולקיים יחסי מין, תיאורטית, ממש על הרגע של הביוץ. אם תרצי בת, לעומת זאת, תוכלי להקשות על העיבור על ידי העלאת החומציות בנרתיק (שנקבעת רבות לפי הדיאטה שלך), וקיום יחסי מין בימים שטרם הביוץ אולם הימנעות ממין ביום הביוץ עצמו.

שיטות אלה הן יעילות בצירוף מגוון רב של משתנים שעליהם אין לנו שליטה, ובכל מיקרה בכל שפיכה נחשפת מערכת הרבייה שלך לעשרות ומאות מיליונים של זרעי בנים וזרעי בנות, לכן שיטה זו כנראה מעלה את הסיכוי להשיג תינוק במין המועדף עלייך, אולם לא באופן מובהק או כזה שניתן להוכיח בכלים מדעיים.