עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

תרומת זרע – איך, מי, מה ולמה

פורסם: 13.07.2011
נשים הנשואות לגבר עקר או נשים רווקות המעוניינות לקבל זרע מתורם אנונימי על מנת לאפשר להן להיכנס להריון יכולות לקבל זרע מ"בנק זרע", אחד מ-15 הפועלים כיום בארץ (מהם אחד פרטי והאחרים שייכים למחלקות פריון בבתי חולים).
הזרע שמקבלות נשים אלה זמין הודות להליך תרומת זרע המקובל בארצות רבות בעולם וכך גם בישראל.
במאמר זה תוכלו לקרוא כיצד מתנהל תהליך מסירת תרומת זרע, כיצד פועל בנק זרע, מי יכול להיות תורם זרע ועוד.


בנק זרע

תרומת זרע נשמרת בבנק זרע עד לשימוש בה. מלבד אספקת זרע לנשים הזקוקות לו לשם השגת הריון בנק הזרע נועד לשרת גם גברים המעוניינים לשמר זרע שלהם למקרה שתפגע יכולתם הטבעית לייצר זרע (או למקרה של פטירתם בטרם עת) וכן גברים הנמצאים הרחק מביתם למשך תקופות ארוכות (כגון ימאים או סוכני מוסד) ומעוניינים לאפשר לנשותיהן לקבל מהם זרע גם כאשר הם אינם בנמצא.

בנק זרע כולל מיכלים ממוחשבים אשר בכל אחד נשמרות אלפי מבחנות בטמפרטורה של מינוס 193 מעלות צלזיוס. טמפרטורה זו מושגת באמצעות שימוש בחנקן נוזלי.
בתנאים כאלה יכול זרע להישמר עד 10שנים. זרע בריא, באיכות סבירה, יכיל כאשר יופשר לפחות 40% של תאי זרע חיים, נמרצים ומוכנים לפעולה.
בנק זרע משלם עלפי רוב כ 200 – 250 שקלים עבור כל תרומת זרע.


מי יכול לתת תרומת זרע

לא כל גבר רשאי למסור תרומת זרע. על מנת להפוך לתורם זרע יש לעמוד בקריטריונים נוקשים רבים למדי.
תורם חייב להיות בן יותר מ 18 אך פחות מ 35 וכמובן עליו להיות רווק (כדי למנוע ילדים מחוץ לנישואים). כל תורם פוטנציאלי עובר בידוק רפואי פיזי ונפשי הכולל מילוי שאלונים והצהרות בענייני בריאות שלו ושל משפחתו. יפסל כתורם כל מי שמשתמש, או השתמש בעבר בסמים וכן מי שסבל ממחלת מין.

מי שנמצא עומד בכל הקריטריונים הדרושים יידרש למסור מנת זרע אחת ללא תשלום. מנה זו תשמש לצרכי "בדיקת איכות" הזרע ומידת עמידותו בתהליך ההקפאה וההפשרה. התורם יאושר רק אם לאחר הפשרת הזרע שלו נותרה כמות של למעלה מ40% זרע חי ופעיל ברמה הנחשבת בגדר הנורמה.

מי שעבר את כל השלבים ואושר כתורם זרע יוכל למסור עד 200 מנות זרע והמספר המקסימאלי של ילדים שיבואו לעולם כתוצאה משימוש בזרע של תורם יחיד מוגבל ל10. זאת על מנת לצמצם את הסיכון שאחים למחצה ללא ידיעתם יהפכו בעתיד הורים לילדים משותפים.


הליך תרומת זרע

מי שאושר כתורם זרע חייב להימנע מכל פעילות מינית למשך שלושה ימים לפחות לפני מסירת תרומת זרע. תורם יכול להגיע אל בנק זרע עם מנת זרע כבר במיכל סטרילי בתנאי שלא עברה יותר משעה מרגע הפליטה. עלפי רוב תרומת זרע מופקת כבר בבנק הזרע עצמו. תורמי זרע נעזרים בסרטים או תמונות לסייע בידם להגיע לסיפוק מיני, אלה זמינים בחדרי שירותים המיועדים לצורך זה.

מומלץ מאוד להימנע מכל פעולה העשויה לפגום באיכות הזרע, כגון אמבט חם וארוך, מכנס / תחתונים הדוקים ו/או חמים מדי (טמפרטורה אידיאלית לאשכים היא 25 מעלות צלזיוס וזו ג םהסיבה שהם ממוקמים מחוץ לגוף).


שמירה על אנונימיות תורמי זרע

אחת מן הסוגיות המרכזיות הנוגעות לנושא תרומת זרע היא השמירה על אנונימיות התורמים. תורמי זרע אינם מעוניינים לחשוש שבעתיד יפנו אליהם צאצאיהם שנולדו מתרומת זרע שמסרו בצעירותם.
כיום נשמרת בקפדנות אנונימיות זו אולם קיימים לה מתנגדים הטוענים שזכות בסיסית של אדם היא לחקור ולגלות מה הם שורשיו הגנטיים (לדעת מי אביו ואימו הביולוגיים).
משרד הבריאות שוקד על הקמת מאגר נתונים שיאפשר בירור ווידוא שאין קרבה גנטית בין בני זוג המבקשים להינשא כאשר מי מהם (או שניהם) נולדו בסיוע של תרומת זרע.