עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

סקירת מערכות מוקדמת

פורסם: 26.05.2011
סקירת מערכות מוקדמת היא בדיקה שנעשית על ידי רופא נשים באמצעות מכשיר אולטרה סאונד (מכשיר על-שמע). הסקירה נעשית בדרך כלל בשבועות 14-16 להריון, בשלב שבו כל מערכות הגוף של העובר כבר התחילו בהתפתחותם.


כיצד מתבצעת סקירת מערכות מוקדמת?


סקירת מערכות מוקדמת (כמו גם סקירת מערכות מאוחרת, או מורחבת), נעשית על ידי בדיקת אולטרה סאונד פשוטה. הבדיקה אינה פולשנית, ואינה מסכנת לא את העובר ולא את האם.
סקירת המערכות המוקדמת נעשית או דרך דופן הבטן (כלומר מכשיר העל קול מונח על בטן האם), אם העובר גדול דיו וממוקם טוב, או וגינלית, בכל מיקרה אחר.
סקירת המערכות על פי רוב נמשכת כחצי שעה, במהלכה יבדוק הרופא שלכם את כל מערכות הגוף, גודלם, מצב התפתחותם, ותקינותם.
סקירת המערכות אינה יכולה לגלות מומים כרומוזומליים אלא רק מומים מבניים במערכות גופו של העובר, ולכן סקירת המערכות אינה מהווה תחליף לבדיקות הדם, לבדיקות הסקר הביוכימי של שליש ראשון ושני, לשקיפות העורפית, ולדיקור מי שפיר או בדיקת סיסי שיליה.


מה בודקים בסקירת מערכות מוקדמת?

במהלך הסקירה יעבור הרופא ויסקור את מערכות הגוף השונות של העובר שלך. הנה מספר דוגמאות מתוך נייר הנחיה של האיגוד הישראלי למיילדות וגניקולוגיה, המנחה מה יש לבדוק בסקירת מערכות מוקדמת:
מבנה הגולגולת והמוח (כולל מבנה ראשוני של חדרי המוח, קו האמצע במוח, וצורת הגולגולת)
מבנה הפנים ואיברי הפנים, אף, עיניים, ושפתיים
לב – מבנה שני חדרים ושתי עליות, זרימת הדם דרך העורקים הראשיים (וכמובן, קיום דופק).
ריאות וסרעפת
קיבה, כליות, כיס מרה, שלפוחית שתן
מיקום ופעילות חבל הטבור, פעילות כלי הדם בחבל הטבור
קיום וצורה תקינה של עמוד השדרה
ארבע גפיים כולל קיום שתי כפות ידיים ושתי כפות רגליים
גודל כללי של העובר, כמות מי השפיר שמסביבו, מיקום השיליה (קדמי, אחורי, וכך הלאה), ומצב כללי של העובר – תנועותיו, וכדומה.


בדיקת מין העובר בסקירת מערכות מוקדמת

נאמר כי שבוע 16 הוא שבוע מוקדם מדי לזיהוי וודאי של מין העובר, מפני שאיבר המין הזכרי (הפין) והדגדגן הנשי נראים דומים בשלב זה של התפתחות העובר. לעיתים ניתן להבחין במין העובר בשלב זה ולעיתים מה שניראה בוודאות כעובר ממין אחד מתברר בהמשך להיות עובר ממין אחר... ההמלצה היא להמתין עד לסקירת המערכות המורחבת, בשבוע 20-24 עם זיהוי המין הסופי.


סקירת מערכות – באופן פרטי או דרך קופת החולים?

בשל חשיבות הבדיקה וההכרח שעורכי הבדיקה יהיו יסודיים ואמינים, יש מי שבוחרת לבצע סקירת מערכות באופן פרטי, אצל רופא נשים בעל שם או מומלץ. בעוד כיום כל קופות החולים מממנות הן סקירת מערכות מוקדמת והן סקירת מערכות מורחבת, כלומר, יש אפשרות לקבל את שתי הבדיקות במימון קופת החולים, מי שמרגישה שבדיקה זו אצל רופא הנשים שלה מטעם קופת החולים אינו אמין דיו לטעמה, מומלץ לה שתברר על סקירת מערכות, או אף בדיקות הריון ככלל, באופן פרטי אצל רופא שהיא סומכת עליו. כדאי לקחת בחשבון כי בדיקות הריון אצל רופא פרטי עשויות להיות עניין יקר, והן מן הסתם יקרות יותר מאלה שבמימון קופת החולים.