עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

סקירת מערכות מורחבת

פורסם: 02.06.2011
סקירת מערכות מורחבת, או סקירת מערכות מאוחרת, הינה בדיקת אולטרה סאונד הנערכת בין השבועות 22-24 להריון, במידה שבוצעה סקירת מערכות מוקדמת, או בשבועות 19-21 להריון, בהריונות בהם לא בוצעה סקירת מערכות מוקדמת. הסקירה בודקת את תקינות ההתפתחות של איברי הגוף אצל תינוקך.
התינוק, שכבר עבר כמעט חצי מזמן ההריון וההבשלה שלו ברחמך, מכיל את כל מערכות האיברים שלו וכעת עליהן רק לגדול ולשכלל את פעילותן.

עד לא מזמן, היה מקובל לבצע סקירת מערכות אחת – או את זו המוקדמת או את המורחבת. כיום, מקובל לבצע את שתי הסקירות, כאשר במידה ובוצעה סקירת מערכות מוקדמת, בסקירת המערכות המורחבת נדיר למצוא פגמים מבניים משמעותיים אצל התינוק, ועל פי רוב ניתן לזהות פגמים מינוריים או ליקויים התפתחותיים אשר מסתדרים מאליהם עם המשך ההריון.


כיצד מתבצעת סקירת מערכות מורחבת?

סקירת המערכות המורחבת מתבצעת באמצעות מתמר (מכשיר אולטרה סאונד) בטני. הסקירה אינה פולשנית ואינה מסכנת את האם או את העובר. משך הסקירה כחצי שעה, ובסופה בדרך כלל תוכלו לקבל סיכום ממצאים בדוח כתוב, כמו גם תמונות אולטרה סאונד, ולעיתים אף דיסק DVD הכולל סירטון של מהלך הבדיקה.


מה נבדק בסקירת מערכות מורחבת?

בסקירת המערכות המורחבת נבדקת התפתחות המערכות והאיברים של תינוקך – הלב, מערכת העיכול, איברי הפנים, מבנה המוח וחדרי המוח, זרימת הדם, חבל הטבור, התפתחות הגפיים והאצבעות, ועוד. בנוסף, נבדקת כמות מי השפיר ברחם, התפתחות השיליה ומיקומה. על פי רוב ממצאי הסקירה המורחבת הם זהים לממצאי הסקירה המוקדמת ואם נמצאים ליקויים, הם קטנים יחסית או כאלה שמסתדרים מאליהם עם המשך ההריון. עם זאת, בשל ההבשלה וההתפתחות של איברים רבים בגופו של התינוק, יש טעם בביצוע סקירת מערכות מורחבת לאחר הסקירה המוקדמת ובנוסף לה.


גילוי מין העובר בסקירת מערכות מורחבת

סקירת המערכות המאוחרת היא הזמן בו ניתן לזהות את מין היילוד כמעט בוודאות. בניגוד לסקירת המערכות המוקדת או לבדיקת מי השפיר, בבדיקה זו איברי המין של העובר שלך כמעט סיימו את התפתחותם, וזיהוי מין הילוד הוא כמעט וודאי...


סקירת מערכות מורחבת – אצל רופא פרטי או דרך מערכות הרפואה הציבורית?

ניתן כיום לבצע סקירת מערכות הן דרך קופת החולים והן באופן פרטי אצל רופא נשים לבחירתך. כיום, מרבית קופות החולים מכסות באופן מלא או קרוב לזה את ביצוע שתי הבדיקות דרך קופת החולים, בשל החשיבות הנודעת לסקירות ההריון והרגישות בנוגע לתוצאות, תוכלי גם לבחור רופא מומלץ מהמגזר הפרטי ולבצע אצלו את הבדיקה. תוכלי לברר מהם התנאים לקבלת החזרים חלקיים או מלאים על סקירות שיתבצעו באופן פרטי מטעם קופת החולים שלך.