עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

טוקסופלזמה – טוקסופלזמוזיס

פורסם: 16.06.2011
טוקסופלזמוזיס הינה מחלה, לרוב מחלה קלה מאוד דמויית צינון, הנגרמת על ידי חשיפה לטפיל חד תאי בשם טוקסופלזמה גונדי. חשיפה לטפיל היא שולית אצל מבוגרים, ילדים, ואף תינוקות – אולם היא בעייתית אצל עוברים, מפני שהדבקת העובר בטפיל עשויה לפגום בהתפתחותו. לכן בהריון חשוב שלא להידבק בטוקסופלזמוזיס. במאמר זה נסביר כיצד להמנע מהידבקות או מחשיפה לטפיל, ועוד.


איך "נדבקים" בטוקסופלזמוזיס?

טפיל הטוקסופלזמוזיס נמצא אצל רבים מהאנשים (ההערכות נעות בין 30% ל 60% בנוגע לאנשים שנדבקו בזיהום בעברם מסביב לעולם) ובעלי החיים ואינו גורם במרבית המקרים לתסמיני מחלה כלל וכלל. אצל חתולים, לעומת זאת, הטפיל מסוגל להתרבות. התרבות הטפיל מתבצעת במעי החתול (ושם בלבד), ולכן החתול נחשב נשא ומדבק בטפילי הטוקסופלזמוזיס, ובפרט צואת החתול.

ניתן להיחשף לטפיל גם על ידי עבודת אדמה (טפילים אשר נפלטו ממעי חתול למשל, ונמצאים באדמה, חיים עוד זמן רב לאחר שעזבו את גוף החיה), וכן על קליפתם של ירקות ופירות שונים. עוד מקור לטוקסופלזמוזיס הינו בשר בקר שאינו מבושל כראוי (למשל בשר נא), ומשטחים שעליהם הונח הבשר (למשל קרש חיתוך לבשר).


מה קורה למי שנדבק בטוקסופלזמוזיס?

כאמור, אין חשש מחשיפה או נשאות של הטפיל אצל מי שמערכת החיסון שלו בריאה והוא אינו נושא תינוק.
אצל נשים בהריון, מי שנחשפה בעבר לטפיל והיא כבר נשאית שלו, פטורה מדאגה. מי שלא נמצאה נשאית לטפיל – חשוב שתוודא כי אינה נחשפת לטפיל במהלך ההריון.


השפעת חשיפה לנגיף על עובר טרום לידתו

בשליש הראשון של העובר, הסיכון להדבקה שלו בחשיפה לטפיל הוא נמוך יחסית (15%), אולם התחלואה שלה עשוי הטפיל לגרום היא חמורה יותר – למשל הדבקה בשליש הראשון של ההריון עשויה לגרור איתה צהבת מולדת, הגדלת טחול או כבד, הסתיידות תוך מוחית, צבירת נוזלים תוך גולגלתית, הפרעות התפתחותיות או מוטוריות, פרכוסים, דלקות בקרקעית העין, וחלק מהתינוקות נפטרים (כ 10% מהתינוקות שאינם מטופלים מתים בתוך שנה אחת). הטפיל עשוי אף לגרום למות העובר ולהפלה.
סיכויי ההידבקות עולים ככל שההריון מתקדם ומגיעים למעל 50% לקראת סוף ההריון, אולם אז (כשהעובר כבר גדול ומערכות גופו מפותחות) הנזקים בדרך כלל קטנים יותר.


כיצד מתבצעת בדיקה לנשאות של טוקסופלזמוזיס?

תוצאות הבדיקה לחשיפה לנגיף הטוקסופלזמוזיס ניתנות על ידי שני ערכים – האחד, Toxoplasma IgG, המבטא את האפשרות לחשיפה ישנה לטפיל. אם התוצאה חיובית בערך זה, מדובר בזיהום ישן שאינו מהווה סכנה לעובר. הערך השני – Toxoplasma IgM – מצביע על קיום נוגדנים בדם, כלומר, על חשיפה שהתרחשה לאחרונה. במידה וערכי ה IgM חיוביים, מומלץ להיוועץ באיש מקצוע.


כדאי להמנע מחשיפה לטפיל הטוקסופלזמה

מי שנמצאת בהריון ולא נחשפה בעבר לזיהום (כלומר, הערך Toxoplasma IgG מצביע על אי קיום נוגדנים כתוצאה מחשיפה ישנה לזיהום) כדאי שתנקוט משנה זהירות על מנת שלא להיחשף לנגיף במהלך ההריון.

כמה עצות שכדאי לעקוב אחריהן על מנת להפחית סיכויי חשיפה לטפיל:

• אין בעיה כלל וכלל עם גידול חתול בבית. מומלץ לנשים הרות שלא נחשפו בעבר לנגיף להמנע מכל וכל ממגע עם צואת החתול, ניקוי החול שלו ואפילו הליכה יחפה בחצר אם יש סיכוי שצואת החתול תימצא בחצר (גם צואה ישנה או טפילים "רדומים" בחצר עשויים לגרום להידבקות).
• לשטוף ירקות ופירות היטב לפני אכילה שלהם, שיקלו קילוף של כל הירקות והפירות, או שטיפה במים חמים.
• להימנע כליל מאכילת בשר נא או בשר שאינו מבושל דיו.
• אם באת במגע עם בשר נא (למשל, לאחר בישול בשר), יש לשטוף היטב את הידיים ואת משטח העבודה.
• מומלץ לא ללכת יחפה על האדמה ולא לעבוד את האדמה (למשל לשתול פרחים וכדומה) מכיוון שהטפילים מסוגלים להמתין רדומים באדמה זמן רב.