עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

בדיקת נגיף ה- CMV

פורסם: 18.06.2011
CMV הינו נגיף (וירוס) ממשפחת נגיפי ההרפס, התוקף עד 85% מאיתנו במהלך חיינו. הוא אינו מסוכן כלל אולם במהלך הריון עלול לגרום לכשלים בהתפתחות העובר. מהו CMV? כיצד תוכלי לזהות אם את בקבוצת סיכון? וכיצד נזהרים מהדבקה? על זאת ועוד, במאמר שלפניכם.


מהו CMV ?

CMV, או בשמו המלא Cytomegalovirus, הוא נגיף נפוץ מאוד, שמוערך כי עד 85% מבני האדם הם נשאים שלו. כאשר נדבקים בו לראשונה, ההידבקות עשויה לעבור ללא תסמינים כלל, או עם תסמינים קלים הדומים לאלו של מחלת הנשיקה (חום קל, חולשת שרירים, כאבים עמומים, חולשה כללית, וכדומה) או בלוויית תסמיני צהבת קלים. לאחר החשיפה לנגיף, הגוף מפתח אליו נוגדנים ולעיתים נדירות מאוד ישנה חזרה של המחלה אצל מי שהוא כבר נשא של הנגיף.

ניתן להידבק בנגיף על ידי חשיפה להפרשות גופם של נשאים (רוק, דם, חלב אם, דמעות, או שתן).


הסיכונים בהדבקות בנגיף ה CMV בהריון

כאשר אישה נחשפת לראשונה לנגיף ה CMV במהלך הריון, קיים סיכון של כ 50% להדבקת העובר בנגיף. בחלק קטן מן העוברים שנחשפו לנגיף, יתפתחו מומים ואף מומים קשים בעקבות החשיפה לנגיף.
מבין העוברים אשר נחשפו לנגיף ה CMV במהלך ההריון, כ 10% יוולדו חולים, וחלק מאלה אף ימותו. מחלות קשות המאפיינות תינוקות שנחשפו כעוברים לנגיף הן: מחלות ריאה, מחלות כבד, מחלות קרישת דם, הפרעות בהתפתחות ואף פיגור, חירשות, וקשיים בראייה. כ 10% מבין 90% התינוקות שנולדים בריאים, יפתחו בעיות שמיעה או ראייה עד גיל שנתיים.


איך מקטינים סיכון להידבק ב CMV?

אם את בהריון וחוששת להידבק לראשונה בנגיף ה CMV, הנה כמה עצות שכדאי לך לאמץ:
• חשוב לבצע בדיקת נשאות לנגיף בתחילת ההריון, כדי לזהות מצב שבו עדיין לא נחשפת לנגיף ועלייך להיזהר.
• כדאי להקפיד על כללי היגיינה מעולים, לשטוף ידיים בכל הזדמנות ובמיוחד לאחר מגע עם נוזלי גוף של ילדים (לאחר החלפת חיתול, קינוח אף, וכדומה).
• מומלץ להימנע ממגע או חשיפה לילד חולה בכל מחלה דמויית צינון או מחלת חום.
• יש לחזור על בדיקות הדם לזיהוי חשיפה ל CMV לאחר כל מחלת חום במהלך ההריון וכן באופן שיגרתי כל חודשיים או שלושה.


בדיקת CMV

ניתן לזהות זיהום נגיף ה CMV בדמה של אישה בהריון. בדיקות דם לזיהוי קיום הנגיף בדם יחזירו שתי תשובות –
CMV IgG – מצביע על חשיפה ישנה לנגיף וקיום נוגדנים לנגיף בדמה של הנבדקת. אם ערך זה חזר חיובי, אין צורך לחשוש מהדבקה נוספת לנגיף – מפני שכפי הניראה כבר קיים חיסון בדמה של הנבדקת.
CMV IgM – ערך חיובי במשתנה זה מצביע על זיהום חדש בנגיף, ומומלץ להיוועץ באיש מקצוע באם ערך זה הוא חיובי.


מה קורה אם העובר נחשף לנגיף ה CMV?

דיקור מי שפיר לאחר שבוע 22 ומעל שבעה שבועות ממועד ההדבקה, יגלה אם העובר נחשף לנגיף. גם במידה שנחשף, ישנו סיכוי שהתינוק יוולד בריא לחלוטין או בעל מומים קלים מאוד.