עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

שבוע 5 להריון

פורסם: 19.05.2011
יום אחרי יום, ההריון שלך הופך עובדה קיימת בחייך. בשבוע חמישי תוכלי ללא ספק לזהות את ההריון שלך בכל בדיקה ביתית (כמו גם בבדיקות דם ושתן, כמובן), וגם אם את לא סופרת את הימים, בשלב זה את עשויה לשים לב כי הווסת החודשית שלך מתאחרת.
כנראה שאת מרגישה שונה – עייפות רבה מהרגיל, רגשנות יתר, ואולי גם תחושות פיזיות שונות מהרגיל. כל אלה מצביעות על שינוי במאזן ההורמונים שלך, ועל תחילתה של ידידות מופלאה...

לעיתים ניתן לראות בבירור את פעימות ליבו של העובר כבר בשבוע מוקדם זה, אולם על פי רוב מומלץ להמתין עם האולטרה סאונד המרגש עד לשבוע שמיני, אז פעימות הלב של התינוק יהיו ברורות וודאיות.

בשלב זה של ההריון, את עשויה לחוש בתופעות לא רגילות – רגישות יתר בשדיים, עייפות, רעב או חוסר תיאבון, תגובה חריפה לריחות שונים, ולא פעם ניראה אישה בתחילת ההריון שלה שמשנה הרגלים כמעט בלית ברירה – מעשנת שלא יכולה להביא את עצמה לטעום סיגריה, מי שמכורה לקפאין אינה יכולה לסבו את הריח של קפה, וכדומה. אם את מנסה למצוא ביטחון בקווי דמיון בין התופעות שלך לתופעות ההריון של כל אישה אחרת, דעי כי אפילו בין הריונות שונים של אותה אישה, אין זהות בסימפטומים שהיא חווה.


מה קורה עם התינוק שלך?

השבוע גודלו של העובר שלך כחמישה מילימטרים, והוא כבר שוכב מעוגל, במעין תנוחה עוברית, בתוך רחמך. מרבית הגדילה שלו בשבוע זה תהיה באיזור הראש (כלומר, בעיקר הראש שלו יגדל). התאים המרכיבים אותו מקבלים באופן מובהק תפקידים משלהם, והעובר שלך אינו עוד צביר של תאים זהים. מערכת הלב פועלת כמעט באופן מושלם, וכלי דם כבר זורמים באופן עצמאי בעובר שלך. ניתן להתחיל ולזהות את ניצני גפיו. בשלב זה, ניתן לדעת אם ברחמך עובר אחד, או מספר עוברים.


בדיקות, טיפולים, סידורים...

בשבוע זה תוכלי לבצע בדיקות דם או שתן בקופת החולים שלך על מנת לזהות את ההריון בוודאות. כמות הורמוני HCG שיימצאו בגופך יסייעו לרופא הנשים שלך לדעת באיזה שלב של ההריון את נמצאת (בימים הראשונים להריון כמויות ההרומון משתנות דראסטית מדי יום – נוכחות ההורמון בדמך תעלה מאוד ולאחר מכן תתחיל לרדת).
עוד, כדאי שתשקלי לבדוק את מצב הנוגדנית לאדמת, צהבת, CMV, וטוקסופלזמוזיס בגופך. בדיקת דם פשוטה תגלה אם את מחוסנת בפני מרעים אלה ואם לאו, ייתכן שבחשד לחשיפה לאחד מהם, תרצי להיבדק באופן יותר יסודי בהמשך ההריון שלך.

פרט להמלצות על תזונה בריאה, שמירה על כושר גופני, והימנעות מרעלים ותרופות שאינן מתאימות לצריכה בהריון, נמליץ לך לשקול להימנע מעוד מספר גורמים שעשויים להיות בעייתיים בהריון, אלה הם:

הימנעי ממגע עם חול של חתולים עקב הסיכון להידבק בטוקסופלזמוזיס, במיוחד אם אינך מחוסנת בפני הנגיף. אם את מגדלת חתולים או באה איתם במגע, כדאי שתלמדי מעט בנושא, על מנת לבחור באיזו מידה של ריחוק את מתכוונת לנהל את מערכת היחסים שלך עם חיות המחמד שלך בתקופת ההריון.

כדאי להמנע מאכילת בשר שאינו מבושל היטב, (זה כולל בשר דגים, וכמובן, סושי – אם הוא מכיל בשר נא). לשטוף ירקות היטב במים חמימים, ולא לצרוך ביצים רכות, או ביצים מבושלות באופן חלקי (כולל מוסים וקינוחים המכילים ביצים לא מבושלות).

כדאי לשקול הימנעות ממוצרי חלב שלא עברו פסטור.נקודות לזכור לשבוע זה:

זה הזמן לוודא סופית שאת אכן בהריון. יתכן שתרצי לקבוע פגישה עם רופא הנשים שלך, במיוחד אם יש לך סיבה מיוחדת לחשוב שיש לך יותר מתינוק אחד בבטן (למשל, הריון לאחר טיפולי הפריה).

זה הזמן להתאים את התפריט ואת שיגרת החיים שלך למצב החדש. ואגב, אם את עייפה בהריון – כדאי שתנוחי... בקרוב כבר לא תוכלי לנוח כל אימת שתרצי.

זה הזמן לבקש מהרופא שלך המלצות בנוגע לבדיקת קיום נוגדנים בגופך לאדמת, צהבת, CMV, וטוקסופלזמוזיס.

זה הזמן לקנות חזייה או גוזיה נוחים, במיוחד אם איזור השדיים רגיש או כבד במיוחד.

צפי בסרטון התפתחות העובר שבועות 1-9: