עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

שבוע 6 להריון

פורסם: 19.05.2011
השבוע ייתכן שתפגשי את תינוקך לראשונה, וכנראה שתוכלי לראות ו/או לשמוע את הלמות ליבו המהירה (בכ - 85% מההריונות ניתן לזהות דופק בשבוע שישי). רגע המפגש הראשון עם תינוקך הוא מרגש מאין כמותו, כנראה שגם בגלל שבעוד החיים שמתפתחים בתוכך מעסיקים אותך ומשפיעים באופן כה דרמטי על רגשותייך וסגנון חייך, את עדיין אינך מרגישה את תנועות תינוקך או יכולה לשים לב לשינויים פיזיולוגיים מרחיקי לכת שמצביעים על הריונך (במקרים נדירים, ובעיקר בהריונות שאינם ראשונים, בטן הריונית כן עשויה להתחיל לבצבץ אפילו בשלבי הריון מוקדמים כאלה, בעיקר בשל היחלשות משמעותית של שרירי רצפת האגן והבטן שלך).

השבוע, את עשויה לשאול את עצמך, אם תספרי על ההריון ולמי. יש שמספרים מייד לאחר שעולה בהם החשד, ויש שממתינים עם הבשורה. מי שממתינים עם השיתוף ממתינים על פי רוב לסוף השליש הראשון (בשבוע 12), לאחריו יורדים משמעותית הסיכויים להפלה טבעית או אבדן ההריון.

אם את מתלבטת בנוגע לשיתוף במקום העבודה, החוק מחייב אותך לספר למעבידך שאת בהריון עד סוף החודש הרביעי להריון, כאשר אם את עובדת מעל שישה חודשים במקום העבודה שלך, לאחר שתספרי לו על הריונך תהיי מוגנת מפיטורין במהלך כל ההריון, חופשת הלידה וארבעה עשר שבועות לאחריה.

את כנראה חווה כל רגע את צמיחת החיים החדשים בבטנך – אולי את חשה בחילות, או תשישות במשך כל שעות היום, אולי את נרגנת או קלה לכעוס, לבכות, או להתרגש, אולי את מוצאת את עצמך רצה לשירותים פעמים רבות במהלך היום... יתכן שאת מתקשה להסתיר את ההריון, וייתכן שההבדל בין כמה בהריון שאת מרגישה לעומת כמה בהריון שאת נראית, הוא קצת מתסכל. הבשורות הטובות הן שבקרוב את תיראי מאוד בהריון (אי אפשר שלא), ותשכחי לחלוטין את התקופה ההתחלתית הזו שבה כל כך רצית "להיראות" בהריון, או לפחות את התסכול שיש בה, בתקופה זו.


מה קורה עם התינוק שלך?

העובר שלך גדל ומתפתח בקצב מסחרר. השבוע אורכו יהיה כשישה מילימטרים, ומערכת העצבים שלו, כולל המוח, ממשיכים להתפתח. מערכת כלי הדם והלב (ליבו מתחיל לייצר את החלוקה הפנימית לחדרים בשבוע זה), ובשבוע זה יתחילו להתפתח יכולת השמיעה והראייה של תינוקך, העיניים מתחילות להתפתח, מופיעים במרכז ראשו פתחי הנחיריים, ואוזניים קטנטנות יצוצו בצידי ראשו. הכבד והכליות מתחילים להתפתח. הגפיים ממשיכות להתפתח, ובסופם ניתן כבר להבחין בחמש בליטות קטנות שיהיו האצבעות שלו.


בדיקות, טיפולים, סידורים...

השבוע יהיה זמן טוב לבקר את רופא הנשים שלך בפעם הראשונה, ולפגוש את התינוק שלך פנים אל פנים. אם את מהמהססות, או שאינך חשה דחיפות, תוכלי להמתין עם האולטרה סאונד הראשוני עד לשבוע השמיני להריונך.
המשיכי להקפיד על תזונה בריאה, הימנעות מרעלים ותרופות שאינן מתאימות להריון, פעילות גופנית מתונה, והכי חשוב – שתי הרבה מים. דלקות בדרכי השתן הן רעה חולה הנפוצה בזמן הריון, ושתיה מרובה תמנע אותן.


נקודות לזכור לשבוע זה:

-המשיכי לברר ולבחור בתוספי מזון שיסייעו לך להעניק לתינוקך את ההתפתחות העשירה ביותר. הפרידי בין צריכת סידן לברזל, והשלימי במידת הצורך את תזונתך עם תוספי מזון מתאימים.
- אם עדיין לא בדקת, זה הזמן לבדוק אם את מחוסנת בפני אדמת, CMV, וטוקסופלזמוזה. ריענון בדיקות דם, ספירת דם, בדיקת מצב מאגרי הברזל שלך וכדומה, יסייעו לרופא הנשים שלך להמליץ לך על נטילת תוספי מזון מתאימים. בכל מקרה, המשיכי לקחת חומצה פולית במינון של 400 מק"ג ליום.

צפי בסרטון התפתחות העובר שבועות 1-9: