עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

שבוע 7 להריון

פורסם: 24.05.2011
עם כל שבוע שעובר העובר שלך דומה יותר ויותר לתינוק, מתבסס עמוק יותר ויותר ברחם, ואיברי גופו מתפתחים בקצב מהיר. הוא גם גודל בקצב מסחרר ולמעשה מכפיל את מימדיו בכל כמה ימים. מדהים לחשוב, שלאחר שייוולד יכפיל את מימדיו "רק" לאחר כחצי שנה - ולאחר מכן, רק כשנה אחר כך!

השבוע, כמו השבוע שחלף, אינו מבשר טובות מבחינת סממני ההריון שאת חווה. גם השבוע קרוב לוודאי מלוות אותך "בחילות בוקר" לאורך כל היום, תחושות גודש, מלאות, צורך תכוף לבקר בשירותים, כאבי בטן, כאבים בשדיים, ועוד... אצל כל אחת מאיתנו סממני ההריון הם שונים – אבל אצל רובינו סממנים אלה נוטים להיעלם לקראת סוף השליש הראשון – מה שאומר שיש לך רק עוד כחמישה שבועות של עייפות, בחילה, ומכאובים שונים...

בשלב זה של ההריון, כנראה אינך נראית בהריון, אבל ברחמך קורה נס, וכל איבריו של התינוק שלך נובטים ומתחילים את התפתחותם. מערכת העיכול, הנשימה, הלב ומערכת הדם, ועוד ועוד – כולם מתחילים בהתפתחותם בשליש הראשון של ההריון. זו גם הסיבה לכך שעלייך לשמור על עצמך ולהקפיד על אורח חיים בריא במיוחד. התינוק שלך צריך עכשיו שפע של מזון בריא, מים בכמות רבה (לא שתייה ממותקת, לא שתייה חמה – רק מים), וסביבה בריאה ומעודדת התפתחות. הריון הוא תקופה קצרה בחייך, בה שווה לעשות את המאמץ ולשמור על בריאות מלפני ולפנים, על מנת לאפשר התפתחות אופטימאלית לגוזל שנובט ברחמך.

אם זה לך לא הריון ראשון, ייתכן שאת מתחילה לחוש כי הבטן שלך גדלה. בהריונות מסויימים אנו רואים כרס הריון קטנה אפילו בשבוע מוקדם זה. במרבית ההריונות הראשונים, הבטן ההריונית שאי אפשר לטעות בה ניכרת משבוע 20 (עד אז – תיהני מהגיזרה הישנה שלך)

אם את סובלת מבחילות לאורך היום, ייתכן שאת מורידה במשקלך בתקופה זו. אל תחששי, זוהי תופעה מוכרת. הקפידי לאכול מזון בריא ככל שאת מצליחה, השתמשי בתוספי מזון באופן מושכל, ושתי הרבה מים. הקאות חוזרות ונישנות עשויות להביא להתייבשותך.

עוד תופעות "משמחות" שעלולות לפקוד אותך בתקופה זו, הן עור פנים שמנוני או שיער שמנוני. ייתכנו גם פצעונים באיזור עור הפנים שלך, הדומים לפצעוני בגרות. אלה נובעים (כמו בגיל ההתבגרות), מחוסר איזון הורמונאלי, ומעודפי הורמונים המשתוללים בגופך... הקפידי על רחצות או שטיפות קצרות לעיתים תכופות, וזיכרי שלא להשתמש במים חמים מדי בעת המקלחת (אולי זה גם הזמן להזכיר, שג'קוזי וסאונה אסורים בהריון).

בשלב זה ייתכן גם ששדייך משתנים – ייתכן שהעטרה מתכהה, והופכת גבשושית. זוהי דרכו של הטבע להפוך את הפטמה שלך למשהו שתינוק בעל ראייה מטושטשת יוכל למצוא מייד לאחר הלידה!


מה קורה עם התינוק שלך?

התינוק שלך כבר בגודל של כחצי סנטימטר, ובשבוע השביעי מתפתח חבל הטבור שיחבר את התינוק שלך אלייך במהלך ההריון מכאן והלאה (עד עתה ניזון העובר שלך מרירית הרחם). תווי הפנים שלו, האוזניים, הנחיריים, העיניים והפה ממשיכים להתפתח והפנים מתחילות להידמות לפני תינוק.

בשלב זה של התפתחותו, מתארך עמוד השידרה שלו ו... נוצר לו זנב. אך אל דאגה, הזנב ייעלם בהמשך התפתחותו...


בדיקות, טיפולים, סידורים...

אם כבר ראית את דופק התינוק שלך – ברכותינו! יש לך תינוק בעל לב פועם בביטנך, וזה לא פחות מנס. השבוע לא תידרשי לטיפולים או בדיקות, אולם חשוב שתמשיכי להקפיד על אורח חיים בריא. אם תופעות הלוואי שלך משתלטות על חייך, למשל אם את סובלת מבחילות לאורך כל היום וקשה לך לאכול – פני לקבלת סיוע רפואי.
אם עוד לא ביצעת בדיקת דם מקיפה – כדאי שתקפידי לבצע אותה השבוע.

אם את מרגישה חולשה כללית – בידקי את מצב הברזל שלך. אופייני לפתח אנמיה הריונית בשלבים אלה של ההריון, מכיוון שהעובר ברחמך צורך את מרבית הברזל החופשי בגופך. במידה וכמויות הברזל בגופך תימצאנה נמוכות, הקפידי לצרוך תוספי ברזל במינון ובתדירות שתומלץ לך על ידי רפוא הנשים שלך.


נקודות לזכור לשבוע זה:

אם את סובלת מבחילות או תחושת נפיחות, איכלי ארוחות קטנות והימנעי מאוכל מטוגן, שמנוני, חריף, או מתובלן יתר על המידה.

אם עור פנייך נפגע כתוצאה מנוכחות ההורמונית המוגברת בגופך, הקפידי לשטוף אותו בסבון לא שומני פעמים רבות במהלך היום, ובמידת הצורך היוועצי באיש מקצוע.

אם את מרגישה לפעמים שאת עצמך מופתעת מעוצמת תחושותייך או מהתקפות בלתי נשלטות של כעס / עצב / שימחה / התרגשות, זה הזמן לקחת נשימה עמוקה ולאפשר לעצמך קצת התנהגות לא צפויה... ככה זה בהריון, וזה עובר עם סופו... חשוב שתדברי עם מי שנמצא סביבך ועובר איתך את ההריון, על מנת שיוכל לתמוך בך ולא ייקח אישית את התקפות הרגש הבלתי נשלטות המאפיינות את התקופה.

צפי בסרטון התפתחות העובר שבועות 1-9: