עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

שבוע 8 להריון

פורסם: 24.05.2011
עם כל שבוע שעובר, את נראית – וכנראה מרגישה, יותר בהריון. בשבוע שמיני, החזה שלך עשוי לשנות את גודלו משמעותית, וייתכן שגם קו המותניים שלך הופך רחב (או שמותנייך נעלמות כליל...), והבטן שלך כבר מצמצמת את מבחר הבגדים שעוד עולים עלייך בנוחות.
זה הזמן לרכוש חזיות הנקה, או חזיות בעלות תמיכה נוחה יותר לחזה המשתנה שלך, ולבחור בבגדים רפויים ונינוחים.

ייתכן שהשבוע את כבר מתחילה לחוש שינויים בדפוסי השינה שלך. חלומות מציאותיים מאוד (ביניהם גם ביעותי לילה, וגם חלומות זימה...) פוקדים אותך שלא כתמול שלשום, הצורך התכוף לבקר בשירותים מפריע את שנתך מדי פעם, המחשבות על העתיד, על התינוק שברחמך, הדאגה לו והציפייה לפגוש אותו או אותה, וגם שינויים טבעיים בגוף ובהרגלים עלולים להפריע את שנתך. זה הזמן להתרגל פשוט לנוח במיטה, או אולי לצפות בטלוויזיה או לקרוא ספר טוב. אם תוכלי, הישארי שקטה ונינוחה במיטתך, ואפשרי לגופך את שעות המנוחה, גם אם את אינך ישנה. המנוחה חשובה לך בתקופה זו, גם כאשר אינך מצליחה להירדם.


הפרשות מהנרתיק – הגיע הזמן לדבר על זה!

במהלך כל ההריון שלך את עלולה "ליהנות" מהפרשות מוגברות מהנרתיק. שימי לב שאת מכירה את הסממנים של ירידת מים, ודעי זאת – אם ההפרשה אינה דמית סביר שאין סיכון לעובר. ישנן פטריות שהופעתן במהלך הריון גורמת לתחושה דומה לזו של ירידת מים או בריחת שתן. בקשי מרופא הנשים שלך בדיקה ואגינלית בביקורך אותו, והשתמשי בתרופות נוגדות פטרת ואגינלית במינון ובתכיפות שתסכמו עליהן. השתמשי במגני תחתון והחליפי אותן לעיתים תכופות, והקפידי על היגיינה טובה ורחצות תכופות של איזור הנרתיק – רצוי לסבן את האיזור פעם אחת ביום ובכל שאר הפעמים רק לשטוף. הימנעי מתכשירים לשטיפה אינטימית.


מה קורה עם התינוק שלך?

בשבוע השמיני, העובר שלך הוא בגודל שעועית, והוא גם מזכיר שעועית בצורתו המעוגלת. עוברך גדול כעת פי חמשת אלפים מגודלו לפני שמונה שבועות, כשעוד היה ביצית מופרית!

גפיו ממשיכות להתפתח ולהתארך, והוא מתחיל לזוז ברחמך (אולם הוא עדיין קטן מכדי שתוכלי לחוש בתנועותיו).
פניו ממשיכות להתפתח ותווי הפנים שלו חדים יותר ויותר. עפעפיו נוצרים מעל עיניו, שתישארנה עצומות בחודשים הקרובים. כרגע עיניו נטולות צבע מפני שאין לו עדיין את הקשתית (החלק הצבעוני שמסביב לאישון).

פיו, שפתו העליונה, ולשונו מתפתחים וניכרים. עצמות גופו מתקשות ומקבלות צורה, כמו גם מפרקיו, ובשבוע זה הוא כבר מסוגל לקפל את ידיו ואת רגליו בעזרת מפרקים חדשים – מרפקים וברכיים. עם התקשות העצמות, נוצרות גם שיני החלב בתוך החניכיים והן תתחלנה לבקוע כשיהיה תינוקך בן כחצי שנה.

חבל הטבור שלו כבר מקשר בינו לבין השיליה. איברי המין של התינוק שלך מתחילים השבוע להתפתח, אולם את תוכלי לדעת בוודאות (אם תהיי מעוניינת בכך) אם את נושאת ברחמך בן או בת רק בסקירת המערכות המורחבת, באיזור שבוע 20.


נקודות לזכור לשבוע זה:

אם הבטן או החזה שלך שינוי את גודלם, הקפידי להתלבש משוחרר ונוח ועברי לחזיות הריון והנקה.זה לא הזמן לבחור דווקא בג'ינסים צמודים או בבגדים לוחצים ולא נעימים – אפשרי לגדילה הטבעית והנפלאה שמתחוללת בבטנך את כל המקום שהיא מזמינה לעצמה...

אם את סובלת מבחילות, נסי למצוץ סוכריות חמוצות או לאכול ג'ינג'ר מיובש.
המשיכי להקפיד על אורח חיים בריא, לשתות כשני ליטרים של מים זכים בכל יום, להמנע מעישון, שתיית אלכוהול, קפאין, וצריכת תרופות שאינן בטוחות לשימוש בהריון, והקפידי להתאמן באימון גופני קל (שחיה או הליכה הן פעילויות גופניות מומלצות בהריון).

צפי בסרטון התפתחות העובר שבועות 1-9: