עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

שבוע 11 להריון

פורסם: 24.05.2011
את במרחק שבוע אחד מסוף השליש הראשון! זוהי סיבה למסיבה, בקרוב תרגישי יותר טוב והסיכוי להפלה יקטן משמעותית. הרחם שלך ממלא בשלב זה את כל המרווח שבין עצמות האגן, אבל הוא עוד לא בהכרח ניכר בעיני מי שאינו מכיר אותך היטב.

רחמך, שטרם ההריון יכול היה להכיל ככף אחת של נוזל (בערך 10 סמ"ק), גדל כעת פי שלושה, ועד לסוף ההריון יגדל בערך פי אלף.

נפח הדם שלך ממשיך לגדול וכעת זורמים בגופך עוד כשני ליטרים של דם שלא היה שם קודם... גם הלב שלך פועל ללא לאות והוא מזרים כ 30% יותר דם. כל זאת, על מנת להבטיח לתינוק שלך את כל התזונה והחמצן שיצטרך.

בקרוב תתחיל העלייה המשמעותית שלך במשקל, ואם את צורכת מוצרי מזון איכותיים, עלייך להוסיף כ 500 קלוריות נוספות לצריכת הקלוריות היומית שלך. כדאי שקלוריות אלה יגיעו ממאכלים מזינים – ירקות ופירות, מוצרי חלב (עלייך להקפיד על צריכה מרובה של סידן בתקופת ההריון), בשר, חלבונים, פחמימות בכמות סבירה – ואם אפשר פחמימות מלאות (אורז מלא, פסטה מלאה, קמח מלא, וכדומה).

אין סיבה שלא להתפנק בקרמבו (או שלושה) אם את ממש מרגישה דחף לזה פעם או פעמיים בשבוע, אבל השתדלי שלא לבסס את כל התזונה שלך על המאוויים ההריוניים המאפיינים אותך בתקופה זו. עליה טובה במשקל לאורך כל ההריון היא עליה של 10-15 קילוגרמים סה"כ, ורוב העלייה תתרחש בשליש השני (בשליש השלישי תעלי בממוצע כקילו בחודש).

ייתכן שאת כבר מרגישה הקלה בתסמיני ההריון שהציפו אותך בשבועות האחרונים, אם כי ייתכן שהקלה תגיע רק בעוד מספר שבועות. אולי ינחם אותך לדעת, שהבחילות, הצרבות, הסחרחורת, הגודש, ותופעות גופניות אחרות, בקרוב ייפסקו וייעלמו כלעומת שבאו. אלה הבשורות הטובות. הבשורות הרעות הן, שמצבי הרוח, נדודי השינה והתשישות יימשכו כנראה עד סוף ההריון ואולי גם כמה שנים לאחר הלידה...


מה קורה עם התינוק שלך?

התינוק שלך כבר בגודל של תפוח קטן! משקלו כעשרה גרמים, ואורכו כשישה סנטימטרים. בעוד כחודש, הוא יכפיל את גודלו. כשאת פוגשת בייצור המתוק שמתגורר ברחמך, בבדיקת האולטרה סאונד, את יכולה לראות שהוא מתנועע בלי הפסקה ברחמך. אולי מפליא אותך שכל זה קורה בביטנך מבלי שתרגישי דבר, אל דאגה, בעוד חודש או חודשיים את תרגישי אותו בלי הפסקה.

בשבוע זה נוצרת קשתית העין של תינוקך (האיזור הצבעוני שמסביב לאישון), והשיליה ממשיכה את התפתחותה.


בדיקות, טיפולים, סידורים...

חשוב שתכנסי לשיגרה של פעילות גופנית מתונה. הליכה או שחיה, או כל פעילות גופנית שעסקת בה כבר קודם באופן רציף, בתנאי שהיא מבוקרת ושאת לוקחת בחשבון שאין עלייך להתאמץ יתר על המידה, יהיו נהדרות עבורך, במיוחד עכשיו, מכמה סיבות: האחת היא, שגופך צפוי להשתנות בקרוב. פרט להעלאה במשקל שהיא טבעית ונהדרת לתקופת ההריון, המתח על השרירים והרצועות שלך יגדל וגופך ירוויח משרירים מתוחים ובריאים. סיבה נוספת היא שגוף בריא וחזק עובר את שלבי הלידה בקלות ובמהירות ביחס לגוף שאינו בכושר. גם ההחלמה מהלידה, אם היא וגינלית או קיסרית, קלה יותר לגוף שנמצא בכושר, והחזרה לשיגרה, לכושר, לגיזרה הישנה שלך, ולפעילות, יהיו קלות יותר עבורך אם תשמרי על כושר גופני.

עדיין לא מאוחר לבדיקת סיסי שילייה, ועלייך להחליט אם את מעוניינת בבדיקה זו. אם אין לך אינדיקציה לחשוש שמשהו לא בסדר – תוכלי לוותר על הבדיקה ללא היסוס. היוועצי ברופא הנשים שלך בכל מיקרה אחר.

זה הזמן לקבוע תאריך לבדיקת שקיפות עורפית. זה גם הזמן להחליט איפה תעשי את השקיפות העורפית, ביחד עם סקירת המערכות הראשונה ואולי גם השנייה. תוכלי לבחור לעשות בדיקות אלה אצל רופא הנשים שלך, או אצל רופא נשים פרטי.


נקודות לזכור לשבוע זה:

שיקלי, בידקי ומיצאי דרך לשמור על הכושר הגופני שלך
המשיכי להקפיד על היגיינת שיניים, גם אם צחצוח השיניים גורם לך צורך להקיא. מיצאי שיטות להחזיק את מברשת השיניים כך שתמנעי את תחושת הבחילה, והקפידי לצחצח שיניים ולהמנע מעששת, דלקות בחניכיים, ומחלות שיניים אחרות.
המשיכי לצרוך תוספי מזון – חומצה פולית, ברזל, אומגה שלוש, ותוסף מזון מורכב לנשים בהריון ומניקות.

צפי בסרטון התפתחות העובר שבועות 10-14: