עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

שבוע 12 להריון

פורסם: 26.05.2011
זהו השבוע האחרון של השליש הראשון להריון, ועם כל יום שעובר את מתקרבת לסיום תקופת סממני ההריון המציקים, כמו גם הסיכויים להפלה פוחתים משמעותית. השליש השני, שאת בפתחו, הוא בדרך כלל תקופה של פריחה בהריון, בה את עוד לא כבדה מדי להינות מעובדת היותך בהריון, ועם זאת כבר אינך סובלת מבחילות, צרבות, סחרחורות, ושאר מרעין בישין המאפיינים את השליש הראשון. בשלב זה של ההריון וודאי כבר ראית את הפלא הצומח ברחמך ושמעת את הלמות ליבו, ואולי את כבר מרגישה שיש סיבה מצויינת לעבור את האתגר הזה...

הגידול המשמעותי בנפח הדם שלך (עד פי אחת וחצי מנפח הדם לפני ההריון) צפוי להתחיל להשפיע עלייך משלב זה של ההריון – ייתכן שהגוון הורדרד החדש שקיבלו פנייך יגרום לך להיראות זוהרת; ייתכן שדווקא עודף זרימת הדם יגרום לפנייך להיראות שומניים או אפילו לפתח פצעונים; וייתכן שתתגלה אצלך אנמיה הריונית. אם עדיין לא עשית בדיקות דם שגרתיות, ספירת דם ובדיקת שתן – מומלץ לא לעכב בדיקות אלה עוד. חוסר בברזל בדמך הוא תופעה נפוצה בהריון ונטילת תוספי תזונה עשויה לפתור בעיה זו. למעשה, אם את מרגישה חולשה ועייפות, ייתכן שנטילת תוספי ברזל והעלאת כמות הברזל בגופך תקל משמעותית על העייפות והחולשה!


מה קורה עם התינוק שלך?

בגופו של התינוק שלך כבר התחילו להתפתח כל מערכות גופו העיקריות, והוא כבר שוקל מעל עשרים גרם! מערכות העצבים שלו מתפתחות כעת, והוא לומד לבלוע מי שפיר. שלפוחית השתן שלו תתחיל השבוע לפעול והוא יתחיל להפריש כשתן את מי השפיר שהוא בולע. גם שרירי המעיים מתחילים לפעול והמעיים מתחילים להתאמן ולהתכווץ להפרשת צואה מן הגוף. העובר שלך עוד לא מפריש צואה והוא אינו אמור להפריש צואה לאורך כל ההריון. במקרים חריגים מפריש העובר צואה בפעם הראשונה במהלך הלידה, אז נראים מי השפיר עכורים (והם נקראים מים מקוניאליים), על פי רוב זהו סימן למצוקה עוברית וצוות חדר הלידה עשוי לזרז את הלידה בעקבות זאת. גם מיתרי הקול של התינוק שלך מתפתחים לקראת סוף השליש הראשון של ההריון.

איברי המין שלו ממשיכים בהתפתחותם, אולם בשלב זה התפתחות הפין אצל התינוק הזכר, והדגדגן אצל התינוקת הנקבה, דומים, ולכן לא ניתן לזהות באופן חד משמעי את מין העובר בשבוע הריון זה (וזו הסיבה שאנחנו לא ממליצים לשאול את רופא הנשים שלך בנוגע להימור שלו על מין העובר שלך, בעת ביצוע בדיקת השקיפות העורפית).

בשלב זה של ההריון התינוק שלך כבר שולט בשרירי הפנים שלו, והוא מתחיל לעשות פרצופים... כל עשרים שיני החלב סיימו את התפתחותן והן מסודרות בתוך חניכי התינוק וממתינות לבקוע.


בדיקות, טיפולים, סידורים...

השבוע תוכלי לעבור בדיקת שקיפות עורפית, בדיקת סקר המשלבת אולטרה סאונד ובדיקות ביוכימיות (המתבצעות דרך בדיקת דם שלך) ובודקת את הסיכויים הסטטיסטיים של העובר שלך לסבול ממומים כרומוזומליים או גנטיים (כמו תסמונת דאון ואחרים).

גם דגימת סיסי שיליה ניתן לבצע בשלב זה של ההריון, ולעיתים יומלץ לך לבצע אותה על בסיס התוצאות שיגיעו מבדיקות השקיפות העורפית והסקר הביוכימי.

עם הימים החולפים, משתנה מבנה גופך ומקשה עלייך ללבוש את הבגדים הצמודים והמחמיאים שלבשת אך לפני כחודשיים. זה הזמן לארגן בגדים נוחים ורפויים ולאפשר לגופך להמשיך ולגדול...


נקודות לזכור לשבוע זה:

עד כמה שתצליחי, המשיכי לבחור בתזונה בריאה, ולהימנע מתרופות שאינן מאושרות לצריכה בהריון (כמו מרבית משככי הכאבים הנמכרים ללא צורך במרשם), ניקוטין, אלכוהול, קפאין במידות מוגזמות, ואפילו ממתיקים על בסיס סוכרלוז בכמויות מופרזות.

המשיכי לצרוך תוספי תזונה באופן מודע. שימוש נכון בתוספי תזונה יסייע לך לחוש בריאה וזוהרת בהריון, ולתינוקך להמשיך להתפתח באופן מושלם.

צפי בסרטון התפתחות העובר שבועות 10-14: