עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

שבוע 14 להריון

פורסם: 02.06.2011
ההריון שלך הופך מוחשי וניראה יותר מיום ליום, ואת מתקשה להסתירו (אם את מנסה...). הבטן כבר נראית ואולי עלייך ללבוש בגדים רפויים במיוחד, על מנת להסתיר את בטן ההריון שלך.
ייתכן שלאחרונה את חשה בשינויי פיגמנטציה בעורך – ייתכן שמופיע פס כהה באיזור בטנך התחתונה או בשינוי צבע פטמותייך. כל השינויים הם טבעיים להריון. הפס הכהה נגרם כתוצאה מריבוי הרומונים בגופך, והפיטמה שלך מתכהה על מנת לאפשר לתינוק שזה אך נולד, ראייתו מטושטשת והוא אינו מזהה צורות, לזהות בכל זאת את פטמתך ולהיצמד אליה ליניקה הראשונה שלו.


כאבי בטן בהריון

בערך בשבוע 14, קצת לפני או קצת אחרי, הבטן מתחילה לגדול החוצה ממתאר גופך. גדילה זו מצריכה את שרירי הבטן התחתונה שלך לתמוך בהרבה יותר עומס, ומכאן נובעים כאבי בטן שגרתיים המלווים, לעיתים, את גדילת הבטן ההריונית שלך. אם את חשה כאבי בטן, אין צורך להילחץ, זוהי תופעה שגרתית לתקופת תחילת צמיחת בטן ההריון שלך. תוכלי להיוועץ ברופא ההריון שלך אם את לא שקטה, או אפילו לגשת לביצוע מוניטור עוברי.

בעוד כחודש וחצי תוכלי להרגיש את תנועות העובר שלך ואז להיות בטוחה כי כאבי הבטן אינם תוצאה של כיווץ רחמי או מצוקת העובר. בינתיים, הקפידי לשתות הרבה (לפחות שני ליטרים ביום) – השתייה גם מסייעת לבריאות עוברך המתפתח, גם מפחיתה את הסיכון להתייבשות שלך או של עוברך (לעיתים מתחילים צירים של ממש כתוצאה מהתייבשות), וגם מסייעת לגופך לשמור על עצמו בתקופה של מאמץ כה מרוכז.


מה קורה עם התינוק שלך?

התינוק שלך בעיקר ממשיך לגדול. אורכו כבר כמעט 15 סנטימטרים, ושוקל כמאה גרם. נפח מי השפיר שלך כמאה מילימטרים, והם עוטפים ומגינים על אוצרך. מי השפיר שלך הם כרגע בכמות מועטה ומתאימה לגודל העובר, אבל בסופו של דבר את תסחבי ליטר ויותר של מי שפיר בלבד, זאת באיזור השבוע ה 35 להריונך. כמות מי השפיר מהווה אינדיקציה לסכרת הריונית ולרעלת הריון, לכן היא תבדק בכל בדיקת אולטרה סאונד שתערכי.

ידי העובר שלך ורגליו מתארכות, וידיו הופכות פרופורציונאליות ביחס לגופו של תינוק (גם לאחד שתינוקך יוולד ואף לאחר שתמלא לו שנה שלמה, ידיו יהיו קצרות ביחס לגופו... זוהי פרופורצית גוף של תינוק, שהיא שונה מזו של מבוגר). בשלב זה צומחות לו גבות, ושיער ראשו צומח (זוהי פלומת ראש אשר על פי רוב מתחלפת אצל התינוק כחודשיים שלושה לאחר הלידה). בשלב זה של ההריון חלק מן העוברים מתכסים בפלומה עדינה על עורם, והם לעיתים נולדים עם פלומה זו. אל תהיי מודאגת כלל! פלומה זו נושרת מעצמה או כאשר העובר שלך עדיין בתוך הרחם, או כמה ימים לאחר הלידה.

אם התינוק שלך הוא בן, הערמונית (Prostate) שלו תתחיל להתפתח, ואם העוברה שלך היא בת קטנה, השחלות שלה מתמקמות באגן.


בדיקות, טיפולים, סידורים...

אם עדיין לא עשית ספירת דם, אל תעכבי עוד את הבדיקה. אם עשית ספירת דם בתחילת ההריון – כדאי לחדש את הבדיקה ולהתעדכן במצב הנוכחי של הברזל, הטסיות, כדוריות הדם, ועוד.
שבוע זה הוא ההזדמנות האחרונה שלך לבצע בדיקת שקיפות עורפית או דגימת סיסי שיליה, אם יש אינדיקציה רפואית לכך.


נקודות לזכור לשבוע זה:

אל תשכחי לשתות הרבה, מעכשיו ועד לסוף ההריון (ואם תניקי, גם לאורך ההנקה), חשוב שתקפידי לשתות מיים זכים בכמויות מספקות (לכל הפחות שני ליטרים של מים ליום, בלי לספור כל שתיה אחרת – קפה, תה, מיצים וממותקים למיניהם, שהם לעיתים משתנים וכך גורמים גם להפרשה מוגברת של נוזלים).

המשיכי להקפיד על תזונה בריאה ואל תקלי ראש בהימנעות מתרופות מסוכנות בהריון, מעישון, ומצריכת אלכוהול וניקוטין. דעי, כי עוברים המתפתחים בבטנן של נשים מעשנות חשופים משמעותית יותר להפלה טבעית וכן נוטים להיוולד משמעותית קטנים יותר ביחס לעוברים של נשים שאינן מעשנות (במהלך ההריון).

צפי בסרטון התפתחות העובר שבועות 10-14: