עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

שבוע 15 להריון

פורסם: 02.06.2011
הרחם שלך כבר גדול מדי בשביל להישאר בתוך האגן, הבטן מתחילה לעלות למעלה לכיוון החזה, וראשו של העובר שלך מתחיל ללחוץ על הסרעפת.

ליבך מתמודד כעת עם הזרמה של כעשרים אחוזים יותר דם עם כל פעימה – כולל הדם המזין את התינוק שלך, וריקמת הרחם והשיליה הגדלים ללא הפסקה. ייתכן שבשלב זה את חשה קושי לנשום (או קושי לקחת נשימות עמוקות), תשישות, אולי את מזיעה יותר – ועם זאת, יש סיכוי טוב שתכיפות הביקורים שלך בשירותים יורדת, עם תחילת העלייה של בטן ההריון שלך ממיקומה הקודם, בו היא לחצה על שלפוחית השתן שלך, אל המיקום הנוכחי, בו היא לוחצת על הצלעות והסרעפת...


"טמטמת הריון" – כבר קרה לך?

משלב זה להריון, מתחילות נשים לתאר מקרים קיצוניים של בלבול או שיכחה. הנחת דברים במקום הלא מתאים, בלבול, הגעה למקום הלא נכון, או באופן כללי – את פועלת ללא מחשבה. כל תשומת הלב שלך מופנה לעובר הגדל בבטנך, ואת לא שמה לב, למשל, שאת מנסה לפתוח את שער החניה עם השלט של המזגן... אל דאגה, זוהי תופעה נפוצה בהריון, והיא (כנראה) תחלוף לאחר הלידה...


מה קורה עם התינוק שלך?

התינוק שלך מתקרב לגבול ה 100 גרם (תחשבי על שקית פיצוחים...), שרירי הגוף שלו מתפתחים בקצב מואץ, הרגליים מתארכות ומקבלות פרופורציות הולמות עבור תינוק, בלוטות הטעם שלו מתחילות בהתפתחותן, והראייה שלו משתפרת. גופו של התינוק שלך, המכוסה עור דק ושקוף, מתכסה פלומה דקיקה, ביחד עם הנצה של שיערות ראשו, וגבותיו. פיגמנט הצבע בשיערו של תינוקך מתחיל להיווצר בשבועות אלה, אם הוא יהיה בעל צבע שיער כהה. עיניו ואוזניו כבר כמעט ניראות כפי שייראו כשהוא יוולד. העובר שלך ממשיך "לנשום" מי שפיר וכך לאמן את ריאותיו. זהו אימון חשוב שיאפשר לו לנשום את נשימתו הראשונה ללא תקלות, עם החשיפה הראשונה לסביבה ובה אוויר, מייד לאחר לידתו וניתוק חבל הטבור.

בשלב זה של ההריון, העובר שלך עוד לא התמקם, והוא מתהפך ברחמך כל העת. לעיתים הוא ממוקם כך שראשו ליד הסרעפת שלך, ולעיתים ראשו בתחתית האגן. בשלבים מאוחרים יותר של ההריון, כשהוא יגדל והמקום בבטן יספיק לו בקושי, הוא יתמקם לקראת הלידה, כשראשו מבוסס בתוך האגן שלך (לרוב), כך שיהיה מוכן לקראת הלידה.


בדיקות, טיפולים, סידורים...

השבוע הגיע הזמן לבצע סקירת מערכות מוקדמת. בסקירה זו תוכלי לראות את תינוקך, ואולי אפילו לגלות אם הוא בן – או בת!
אם עדיין לא ציידת את המלתחה שלך בבגדים רפויים ונוחים (או בבגדי הריון) ובחזיות הנקה או חזיות גדולות יותר שיתאימו לגודל שדייך השופעים – כדאי לדאוג גם לזה. נוחות היא משהו שכדאי לא לוותר עליו בשלבים אלה של ההריון, מפני שממש עוד מעט כבר יתחיל להיות לך ממש כבד...


נקודות לזכור לשבוע זה:

המשיכי לאכול נכון, לשתות המון מים, ולהימנע מתרופות האסורות לשימוש בהריון. אם יש לך ספק בנוגע לשימוש בתרופה מסויימת בזמן ההריון – התקשרי לאחד מהמרכזים הטרטולוגיים הפזורים ברחבי הארץ, הם ישמחו לתת לך תשובה מיודעת ומיידית.

פעילות גופנית מתאימה למצבך תעשה לך המון טוב, גם לקראת ההריון והבטן שלך שהולכת לגדול רבות בזמן קצר מאוד בקרוב, וגם לקראת הלידה בה תמצאי את עצמך מפעילה שרירים שלא ידעת על קיומם.. יוגה לנשים בהריון, התעמלות במים לנשים בהריון, פילאטיס או מתיחות לנשים בהריון, ישפרו את בריאותך, את גמישות גופך, ואת מצב הרוח שלך.

צפי בסרטון התפתחות העובר שבועות 15-20: