עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

שבוע 21 להריון

פורסם: 13.06.2011
פרט לגדילה מתמדת של האוצר שלך ועימו של בטנך, את נמצאת בתקופה רגועה יחסית של ההריון. רכבת ההרים ההורמונאלית שאיפיינה את השליש הראשון להריונך מאחורייך, והלחץ של סוף ההריון עדיין לא מורגש. אמנם, כרסך בוודאי לוחצת או על שלפוחית השתן (מה ששולח אותך לביקורים תכופים בשירותים), או על הסרעפת (מה שגורם לתחושת חוסר אוויר), או שניהם, אך זוהי מגבלה פיסית קטנה יחסית והאושר שבלחוש את תנועות התינוק שלך בוודאי מכסה על הטירחה.

ככל שבטנך גדלה, זרימת הדם לגוף, ולרגליים בפרט, נפגעת. תוכלי לעשות משהו על מנת לשפר את מצבך – נוחי כאשר רגלייך מורמות, העדיפי לישון כשאת על צד שמאל (זוהי תנוחה שמשחררת את הורידים המזרימים דם לרגלייך, ורידים שבתנוחה זקופה או בשכיבה על הגב מופעל עליהם לחץ רב), והשתדלי ללכת או לשחות באופן יומיומי. הימנעי מפעילות גופנית מאומצת, והקפידי לשתות די מים במיוחד בזמן שאת מתעמלת (גם אם זה בבריכה...)


תוספת משקל בהריון

בהריון רגיל ותקין, תוספת המשקל המיוחסת להריון עצמו היא עד 12 קילוגרמים, ולכן זוהי פחות או יותר התוספת למשקלך ש"תיעלם" מייד בחודשים הראשונים לאחר הלידה. מרבית הגדילה שלך נעשית בשליש השני להריון, וכדאי שתקפידי על תזונה מאוזנת (וכמובן, שתייה מרובה של מים), על מנת לא לחרוג רבות מעבר לעליה מומלצת זו במשקל ולסיים את ההריון בעודף משקל משמעותי.


מה קורה עם התינוק שלך?

התינוק שלך כבר שוקל כמעט 400 גרם, והוא גדל משמעותית ביחס למקום שיש לו ברחם. בשלבים אלה הוא עוד יכול להסתובב ולהתהפך (האם את מרגישה אותו?), אולם בקצב הגדילה המהיר שלו, בקרוב כבר לא יוכל לזוז בכזו קלות והוא יתמקם ברחם בתנוחה שבה יישאר, קרוב לוודאי, עד הלידה.
בשבוע זה הכבד עדיין מייצר כדוריות דם אדומות, אולם בקרוב יתחיל ייצור כדוריות הדם האדומות במח העצם שלו. פניו כבר מפותחים כמעט לחלוטין, כך גם שריריו, והוא קומץ אגרופים קטנים ומניע את רגליו וידיו... לפעמים אפילו מוצץ אצבע...


בדיקות, טיפולים, סידורים...

במידה ובחרת שלא לעבור סקירת מערכות מוקדמת, תוכלי בקרוב לעבור סקירת מערכות מאוחרת. אם עברת את הסקירה המוקדמת, תוכלי לדחות את הסקירה המאוחרת ולקבל תמונת מצב שלמה יותר ומעודכנת יותר על עוברך בשלבי התפתחות מאוחרים יותר שלו.


נקודות לזכור לשבוע זה:

המשיכי לאכול בריא, לשתות הרבה, והקפידי ללכת או לשחות בצורה מתונה בכל יום.
מומלץ להמעיט בצריכת סוכר לבן, על מנת שלא תפתחי סכרת הריונית שתסכן אותך ברעלת הריון בשלבים המאוחרים יותר של הריונך.

צפי בסרטון התפתחות העובר שבועות 21-27: