עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

שבוע 22 להריון

פורסם: 16.06.2011
הבטן שלך גדלה, וגם המשקל שלך גדל עם כל שבוע שעובר באופן משמעותי. אם יש לך נטייה גנטית לסימני מתיחה, אולי תתחילי לראות אותם – על האיזור התחתון של בטנך, החזה, הירכיים או הישבן. החדשות הרעות הן שאין הרבה מה לעשות נגד סימני המתיחה. החדשות הטובות הן שהם יעברו, או לפחות ייחלשו משמעותית, לאחר הלידה והחזרה לגיזרה. אם סימני המתיחה מגרדים לך, תוכלי לשפר את תחושת הגירוד על ידי מריחת קרם שיזין את עורך. גם עכשיו, שתיה מרובה של מים צלולים תפחית מעצמת תסמיני ההריון שלך, ותשפר את בריאות העור וגמישותו.

אם את מרגישה התכווצויות קלות בבטן התחתונה, אל חשש. מדובר בתהליך טבעי שבו הרחם מתחיל לחוות התכווצויות שאינן כואבות מאוד ואינן סדירות. אם את מזהה מעל ארבע התכווצויות כאלה בשעה, נמליץ לך לשתות מים, ולהיוועץ ברופא או איש מקצוע ללא דיחוי.

שנת הלילה הופכת סהרורית יותר ויותר – זה לא ישתפר עד סוף ההריון (או למעשה, עד שהתינוק שלך יהיה בן שלוש...). ארגני לעצמך סביבה נוחה להתכרבל – כריות רבות או כרית הריון ארוכה ונעימה, שתתמוך באיברים הכואבים שכל כך צריכים הרפיה ומנוחה – שרירי הבטן שלך, שרירי הגב, וגם שרירי הרגליים וכפות הרגליים, שזרימת הדם אליהם נפגמה.


מה קורה עם התינוק שלך?

לקראת שבוע הריון 22 התינוק שלך עשוי לחצות את קו חצי הקילוגרם במשקלו! הוא כבר ענק, והוא ניראה ממש כמו תינוק. כל המערכות שלו פועלות, ובשבוע זה חושיו מתחילים להתפתח – על לשונו מבצבצות ומתפתחות גבשושיות קטנות שיהיו בלוטות הטעם שלו. קצות העצבים הנמצאים באצבעותיו מתפתחים והוא מתחיל לחוש מרקמים באצבעותיו. איברי המין שלו עדיין מתפתחים. ליבו כבר פועם חזק מספיק על מנת לשמוע את פעימות ליבו אפילו בעזרת סטטוסקופ.


בדיקות, טיפולים, סידורים...

זה הזמן לקבוע תור לסקירת מערכות מאוחרת (או סקירת מערכות מורחבת). אם ביצעת סקירת מערכות מוקדמת, תוכלי לאחר עוד במעט את ביצוע סקירת המערכות השניה.


נקודות לזכור לשבוע זה:

כפי שאת בוודאי יודעת (גם אם את מדחיקה), ההריון שלך יסתיים בלידה. זה הזמן להתחיל לתכנן את הלידה. אם את חושבת שלידה פעילה עשויה לעניין אותך, כדאי שתגיעי לחדר הלידה כשגופך והשרירים שלך במצב טוב. מומלץ לך לשקול יוגה או התעמלות בבריכה לנשים בהריון, ובכל מקרה, כדאי שתכיני את שרירייך למאמץ הקרב ובא.

צפי בסרטון התפתחות העובר שבועות 21-27: