עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

שבוע 23 להריון

פורסם: 16.06.2011
השינוי במבנה הגוף שלך בשבוע 23 להריון ממשיך ותופס תאוצה, ומרכז הכובד שלך משתנה בהדרגה. כמו מרבית הנשים ההריוניות, ייתכן שגם את מוצאת את עצמך בעמידת "ברווז" – כאשר הבטן מתוחה לפנים, הגב מקושת אחורה, ושתי ידייך אוחזות במתנייך. זאת, מפני ששרירי הגב והבטן שלך מכתיבים לך לייצר עבורם תמיכה בחלק מהזמן. לאחר עמידה או הלידה ממושכת ייתכן שאת מגלה כי הקרסוליים שלך התנפחו – זאת מפני שזרימת הדם לאיזור הרגליים אינה מיטבית ולא כל הדם חוזר מכפות הרגליים אל הלב כרגיל. שבי לך בנינוחות כאשר כפות הרגליים שלך מורמות ביחס לבטן, ואפשרי לדם לזרום בחופשיות מכפות רגלייך ובחזרה למרכז הגוף.

התכווצויות הרחם (או צירי ברקסטון היקס) ממשיכות ועלייך לשים לב כי ההתכווצויות אינן תדירות או כואבות מדי. אם יש לך ספק – פני לאיש מקצוע ובררי את שלום העובר שלך. את כבר מתבקשת להתחיל לשים לב לתנועות העובר שלך ובקרוב מאוד הן יהוו אינדיקציה לשלומו.


דליות וטחורים

בשלב זה של ההריון כלי הדם המתרופפים עלולים ליצור דליות ברגליים או טחורים בפי הטבעת. בקשר לדליות אין הרבה מה לעשות, רק לנוח, להרים את כפות הרגליים, לישון בתנוחה נוחה (רצוי על צד שמאל, כך שהורידים המסיעים דם לרגלייך אינם חסומים), ולשתות הרבה מים. לאחר הלידה את צפויה לחוש הקלה בעניין זה.

בנוגע לטחורים, מומלץ שתמנעי ככל האפשר מעצירות – זאת, על ידי שתייה מרובה של מים, הוספת סיבים תזונתיים לתזונתך, ולקיחת תוספי הברזל שלך באופן שלא יגרום לעצירות.
גם אם הביקור בשירותים כואב ולא נעים, השתדלי להקפיד על יציאה אחת ליום או לכל הפחות אחת ליומיים. הימנעי מישיבה ממושכת בשירותים.


מה קורה עם התינוק שלך?

העובר שלך ממשיך לגדול ולהתייפות עם כל יום שעובר, וכעת משקלו בערך 600 גרם, ואורכו כ – 30 סנטימטרים.
בתקופה זו מצמיח העובר שלך תאי עור רבים, ולכן העור שלו ניראה מעט רפוי על גופו. העור יחזור וייעשה מתוח כאשר שיכבת שומן דקיקה תקבע את מקומה מתחת לשיכבה העליונה של עורו. עורו של התינוק שלך הוא אדמדם בשלב זה, והוא עדיין מכוסה בפלומה רכה, שככל הניראה תנשור מעל עורו אם הוא יוולד במועד.

הריאות שלו מתחילות להתפתח, והתפתחותן תושלם לקראת מועד הלידה שלו. אצל תינוקות שנולדים טרם מועדם (פגים), בדרך כלל אי בשלות של מערכת הנשימה והריאות היא הצרה הגדולה ביותר. בשלב זה, נושם התינוק שלך מי שפיר וכך מתחיל לאמן את מערכת הנשימה שלו.


בדיקות, טיפולים, סידורים...

עוד לא מאוחר לגשת לסקירת מערכות מאוחרת (סקירת מערכות מורחבת). לא מוקדם מדי כדי להתחיל בהכנות ללידה ולהורות – זה הזמן להתחיל לקרוא ולהתעניין בנוגע לסוגי לידה, לבנות תכנית לידה, לארגן סביבה תומכת בלידה וגם בשבועות שלאחריה, ולהתחיל לחשוב על שם, על רהיטים וביגוד לתינוק שלך, ועוד...


נקודות לזכור לשבוע זה:

המשיכי להקפיד על תזונה בריאה, ואל תשכחי לשתות הרבה מים (לפחות שני ליטרים ביום, ימנעו ויפחיתו הרבה מהסיכונים והתסמינים שעלולים להציק לך במהלך ההריון, ויפחיתו סיכון לצירים מוקדמים). המשיכי להתארגן לקראת הלידה, לתכנן את הלידה והאימהות הקרובים...

צפי בסרטון התפתחות העובר שבועות 21-27: