עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

שבוע 24 להריון

פורסם: 19.06.2011
ההריון נכנס אט אט לתקופה הכבדה והמסורבלת שלו, והתינוק שלך הופך להיות חלק אמיתי משיגרת יומך – תנועותיו הופכות חלק מתחושות הגוף שלך, ואולי את אפילו יודעת להבחין מתי התינוק שלך ער ומתי הוא ישן – אולי הוא מגיב למאכלים מסויימים? אולי למוסיקה מסויימת? אולי הוא מתעורר או נרדם בשעות קבועות במהלך היום?

הגוף שלך ממשיך לגדול, ועימו כל תסמיני ההריון שאת כבר מכירה – סימני מתיחה, כאבי גב או כאבים בבטן התחתונה, זרימה פחות טובה של דם לאיזור הרגליים וכפות הרגליים, קושי בנשימה ו/או ריצות תכופות לשירותים, ועוד...

אם את חשה התכווצויות או כאבים ברגליים ובידיים, כדאי שתבדקי אם עלייך לצרוך יותר סידן או מגנזיום. אחת מתרופות הסבתא הידועות לכיווצים אלה בהריון היא בננות... בננה עשירה בסידן ובמגנזיום קלים לעיכול!


סימנים של לידה מוקדמת

בשלב זה של ההריון, ייתכן שאת כבר רגילה לתחושות ההתכווצות באיזור הבטן התחתונה, אולם חשוב שתדעי לזהות סימנים שמשהו אינו כשורה – לידות מוקדמות, פתיחה מוקדמת או צירים מוקדמים לעיתים נדירות מתרחשים אפילו בשבוע 24 להריון, ומי שמזהה את הסימנים מוקדם מספיק כדי להגיע ולקבל עזרה עשויה לדחות לידה שמתחילה בשבוע מוקדם כל כך ולהציל את חיי העובר שלה. לכן, אם את חשה בהתכווצויות חמורות מהרגיל או סדירות (מעל 4 התכווצויות בכל שעה), ירידת מים, או דימומים ואגינליים – פני לקבלת סיוע רפואי ללא דיחוי.
חשוב מאוד, במיוחד בקיץ, להגן על עצמך מפני התייבשות, מכיוון שזו עשויה להוביל לתסמיני לידה מוקדמים. לכן שתי הרבה, הימנעי מחשיפה מוגברת לשמש, ואל תתאמצי מדי – אחרי הכל, בקרוב צפוי לך מאמץ לא קטן...


מה קורה עם התינוק שלך?

בשבוע 24 להריון, התינוק שלך הוא מושלם. יש לו את כל האיברים שלו, והוא כבר יודע לבצע מגוון של תנועות ותזוזות. התינוק שלך כבר שוקל כמעט שלושת רבעי קילו (750 גרם), והוא כבר כמעט מוכן. תינוקות שנולדים בשלב מוקדם זה של ההריון, הם בעלי סיכוי של 50% לשרוד, ועיקר הבעיות המתעוררות איתם הן חוסר הבשלה של הריאות והתפתחות חסר של תאי המוח.


בדיקות, טיפולים, סידורים...

זה הזמן לעבור בדיקת העמסת סוכר מסוג GCT, כדי לשלול קיום סכרת הריונית ועימה רעלת הריון.
בדיקת העמסת הסוכר הינה בדיקה סטטיסטית, ואם הערכים בבדיקה שלך יחרגו מהנורמה, תעברי עוד בדיקת העמסת סוכר, מפורטת יותר, רק בסופה ניתן יהיה לדעת אם אכן יש לך סוכרת הריונית.


נקודות לזכור לשבוע זה:

את מתקרבת לסוף השליש השני, וזה הזמן לסגל לעצמך שיגרה נוחה ורגועה. השליש השלישי מאופיין בעייפות, חששות מהעתיד לבוא, קשיים פיסיולוגיים, ולעיתים מתח – מוטב שתקדימי תרופה למכה ותתחילי כבר עכשיו לצבור שעות מנוחה לפי מיטב יכולתך.
אל תפסיקי לשמור על התזונה שלך וכמובן, שפע של מים צוננים יכולים להציל אותך מלידה מוקדמת ולסייע לך להתמודד עם בעיות עור, עייפות, חולשות שרירים, ועוד.
הקפידי לקחת תוספי תזונה, וטלי תרופות רק לאחר שתיוועצי באיש מקצוע, ובמשורה.

צפי בסרטון התפתחות העובר שבועות 21-27: