עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

שבוע 27 להריון

פורסם: 26.06.2011
מזל טוב!! שבוע 27 להריון הוא השבוע האחרון של השליש השני להריון – בשבוע הבא תתחילי את השליש השלישי – והאחרון – של ההריון שלך!
אם את מחכה ללידה, ולסיום ההריון, אולי תעזור לך המחשבה, שאחרי הלידה יהיה לך תינוק לטפל בו, מיום הלידה ועד לאחרון ימייך... אולי יש מה ליהנות מהשבועות האחרונים האלה של ההריון.

בשליש השלישי של ההריון עיקר הקושי הוא העלייה המשמעותית במשקל. לא רק בגלל הבטן התופחת והולכת, אלא גם בגלל הקשיים הפיסיולוגיים והעומס על עמוד השידרה, הרגליים וכפות הרגליים, זרימת הדם המוגברת, אי הנוחות, ועוד.

ככל שההריון מתקדם, הלב והריאות שלך נצרכים ליותר מאמץ. כמות האוויר שאת שואפת גדלה בממוצע בכ 40%, וכמות הדם בגופך גדלה בממוצע ב 50%! כעת יהיה זמן טוב לשמור במיוחד על הבריאות שלך – לא לעשן, לשתות הרבה, ולפנק את עצמך בדיאטה מזינה. את עוד תגדלי ותעלי במשקל, זה ממש לא הזמן לנסות לעצור את הגדילה במשקל או לאכול פחות. הישתדלי למעט ככל האפשר באכילת סוכרים ופחמימות פשוטות, אלכוהול, קפה, מטוגנים, ומזונות מהירים.


מה קורה עם התינוק שלך?

התינוק שלך כבר מפותח כל כך עד שהוא יכול לשרוד, אם יוולד בשבוע זה (כמובן שאין זה רצוי! הוא יכול להרוויח הרבה ולהתפתח עוד, כשהוא במרחב המוגן של רחמך).
הריאות שלו עוד מתפתחות, והוא ממשיך לנשום מי שפיר ולהתאמן על תהליך הנשימה.
לתינוק שלך יש כבר שעות ערות ושעות שינה, כשהוא ער הוא מבחין באורות ובצללים, ומקשיב לקולות המעניינים של פנים גופך (הלמות ליבך, וקולות מערכת העיכול, בעיקר). גם את קולך הוא שומע מבעד לדופן הרחם, כך שלאחר שיוולד ישמח לשמוע את קולך המוכר ולהתענג על הרכות שבו...

הכליות של תינוקך כבר מפותחות דיין והוא מפריש כרבע ליטר של שתן אל מי השפיר מדי יום.


מצג ומנח העובר

לקראת הלידה, העובר שלך צריך למקם את עצמו כשראשו כלפי מטה, במנח ובמצג שמתאים ללידה וגינאלית. מרבית העוברים עשויים להתמקם כשראשם כלפי מטה כבר בשבועות מוקדמים אלה, אולם הם יכולים להמשיך ולהסתובב גם בשלבים מאוחרים יותר של ההריון. במקרים נדירים, תינוקות מתהפכים (למנח ראש – או למנח עכוז), אפילו בחדר הלידה!
בשלב מוקדם זה, העובר עוד יכול להתהפך ולהסתובב ברחם, והמנח שלו אינו מהווה אינדיקציה למוכנותו ללידה.


בדיקות, טיפולים, סידורים...

בשלב זה, כל הבדיקות והטיפולים כבר מאחורייך. כעת, את מבקרת אצל רופא הנשים שלך כל כמה שבועות (על פי רוב בין שבועיים לארבעה). בכל בדיקה ייבדק הגוזל שלך באולטרה סאונד ותעקבו אחר התפתחותו, תעריכו את משקלו וגודלו, ותבדקו את כמות מי השפיר ברחם.


נקודות לזכור לשבוע זה:

את מוזמנת להמשיך להתארגן לקראת הלידה – לבחור בית חולים ללדת בו (או שמא תעדיפי לידת בית?)
להכין ריהוט וביגוד ראשוני לתינוק, לשקול שמות אפשריים, לבחור מוהל ולהתכונן לברית המילה אם יש לך בן בבטן.

צפי בסרטון התפתחות העובר שבועות 21-27: