עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

שבוע 28 להריון

פורסם: 28.06.2011
מזל טוב! השבוע את מתחילה את השליש השלישי – והאחרון, בהריון שלך! אם העובר שלך היה בריא עד כה, הסיכוי שמשהו עוד ישתבש מכאן והלאה קטן, והלידה ממש נראית באופק.
פרט להתרגשות, לציפייה, ולשימחה לקראת הגיע התינוק החדש שלך לעולם, אין ספק שחששות, עד כדי פגיעה באיכות השינה שלך או בכלל בשלוותך ביום יום, אי נוחות, כובד, כאבי שרירים ואיברים, תשישות, ועוד מרעין בישין מלווים את יומך. ייתכן שמבחינה רגשית את מרגישה על רכבת הרים, נטולת שליטה בפרצי הרגשות המשתנים... יתכן שאת מתקשה לגלות עניין בעבודה, בחברים, בשיגרת היום שלך, ואת מגלה שאת שקועה בהריון ובלידה המתקרבת. אל תדאגי, זה הכל טבעי ובקרוב – אם לא יחלוף, לפחות יחליף צורה...

המפרקים שלך מתרככים כעת, במיוחד מפרקי האגן. זאת, על מנת לאפשר לראש התינוק להשתחל החוצה דרך עצמות האגן שלך במהלך הלידה. יש יתרונות רבים בחוכמת הגוף שלך והכנתו את עצמו לקראת הלידה, עם זאת, היחלשות המפרקים עשויים לגרום לאי נוחות או אף כאב. עיסוי טוב במפרקים הדואבים יכול לשפר את תחושתך משמעותית!

בשלב זה של ההריון הגוף והנפש מתחילים להראות סימני עייפות... זה הזמן להיעזר בתרופות סבתא, לדבר עם נשים הריוניות כמוך (פורום תמיכה בהריון יכול להיות מקום טוב למצוא נשים כאלה...), ולנסות את השיטות השונות שעוזרות להן – להתמודד עם צרבות, כאבי עצמות או שרירים, וכדומה...


מה קורה עם התינוק שלך?

בשבוע 28 להריון, משקל התינוק שלך הוא כנראה מעל קילו אחד. כשלושה אחוזים ממשקל גופו בשלב זה, הם שומן.
את חשה את תנועות העובר בצורה חדה וברורה, כך יהיה עד שיוולד. תוכלי לשים לב, שהתינוק שלך ישן מדי שעתיים כעשרים דקות – ממש כמו שתינוקות עושים בממוצע לאחר שהם נולדים...
אם התינוק שלך הוא בן, השבוע תסתיים התפתחות האשכים שלו והם יתמקמו בכיס האשכים. מוחו ממשיך לגדול ולהתפתח, וריאותיו מבשילות עוד.


בדיקות, טיפולים, סידורים...

בשלב זה של ההריון, את ככל הנראה תתחילי לבקר את רופא הנשים שלך אחת לשבועיים. בכל שבועיים ימדדו את אורך התינוק שלך, משקלו המשוער, אורך עצם הירך שלו, כמות מי השפיר, ומדדים חשובים אחרים. עוד, תיבחן תנוחת העובר שלך (כעת הוא כבר יכול לתפוס "תנוחת שיגור" – מנח אורכי ומצג ראש, שהם המנחים האופטימאליים ללידה). אם התינוק שלך עוד לא נמצא בתנוחה האופטימאלית ללידה – אין לך מה לדאוג כלל, אין זה נדיר שתינוקות מסתובבים אפילו שבוע לפני הלידה...


נקודות לזכור לשבוע זה:

את הולכת ותופחת משבוע לשבוע. זה הזמן לנוח היטב, לפנק את עצמך עד כמה שניתן, להפחית לחץ, להתכונן ללידה (שהיא חווייה משנת חיים, במיוחד – אם כי לא רק – אם זו הלידה הראשונה שלך), ולאימהות החדשה שלך.

חשוב שתמשיכי לאכול נכון, להפעיל את הגוף על פי יכולתך, וחשוב מאוד שתקפידי לשתות מספיק. אל תשכחי כי שתייה מועטת עשויה לגרום לצרות רבות, ביניהן הופעת צירים מוקדמים ואפילו לידה מוקדמת.

השבוע כדאי להתחיל לברר בנוגע לזריקת אנטי D. אם סוג הדם שלך הוא Rh שלילי (כלומר, הדם שלך אינו מכיל אנטיגנים מטיפוס Rh), יש סיכון שמערכת החיסון שלך תתחיל לייצר נוגדנים למבנה הכרומוזומלי של העובר שלך ו"תילחם" בעובר כבגוף זר בגוף. הזריקה תמנע מגופך לעשות כן.

צפי בסרטון התפתחות העובר שבועות 28-37: