עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

שבוע 30 להריון

פורסם: 04.07.2011
הבטן גדלה, ועימה, כך ניראה, כל הגוף שלך. האגן שלך מתרחב כתוצאה מהתרופפות המפרקים בגופך (מה שלא מוסיף לא לחן ולא ליציבות שלך...), והגוף כולו משתנה בקצב מסחרר. בשלב זה, את סוחבת עלייך עוד כשבעה קילוגרם, ביום ובלילה – בהם משקל העובר שלך, תוספת הדם בגופך, השיליה ונוזלי השפיר, ועוד. את כבר כנראה עייפה, או אפילו תשושה, מהמאמץ ומהכובד (אם יש לך מזל, הימים לא חמים. אם אתרע מזלך ואת סוחבת את סוף ההריון שלך בחודשי הקיץ – נמליץ לך להסתגר במזגן), ושנתך כבר אינה מה שהיתה (וכנראה לא תחזור להיות מה שהיתה, בחודשים הקרובים).

בשלב זה של ההריון, כשהמעמסה הפיסית לא פשוטה, ההתרגשות גדולה, ואיכשהו, הדקות עוברות הרבה יותר לאט, הנחמה היחידה שאנחנו יכולים להציע לך, היא להזכיר לך את הרך הנולד המתפתח בבטנך, האיש החדש שעוד לא הרבה זמן ייוולד ממך ויהפוך להיות הילד שלך...


מה קורה עם התינוק שלך?

התינוק שלך שוקל כבר כקילו וחצי, והוא מוקף בכליטר מי שפיר. הוא משמין כעת וגודל בקצב מואץ, וממשיך לאמן ולפתח את ריאותיו – האיבר האחרון להתפתח במהלך ההריון. העובר שלך רואה ויודע להבחין בין אורות לצללים, בין חושך לאור, והוא מבחין בקולך הנשמע לו מתוך הגוף.
בחישוב זריז, תינוק ששוקל 1.5 ק"ג ויוולד בעוד כעשרה שבועות במשקל 3-4 ק"ג – יכפיל ואף ישלש את גודלו בעשרת השבועות הקרובים, אז קחי נשימה!...

תינוקות שנולדים בשבוע 30 שורדים ברובם (90%), אולם ריאותיו עדיין אינן מפותחות דיין על מנת לנשום בכוחות עצמו ולכן אם ייוולד בשבוע מוקדם זה, יהיה עליו להיות מונשם במשך שבועות מספר.


בדיקות, טיפולים, סידורים...

החיים לא קלים בשבוע שלושים להריון, והם לא יהיו קלים יותר בזמן הקרוב. לכן, עלייך לדאוג לעצמך, במהרה, וכמה שיותר –

דאגי לתזונה בריאה וכן לשתיה מרובה של מים (מים יסייעו להתמודד עם עצירות, עם בעיות עור שנובעות מעודפי הורמונים, עם צירים מוקדמים, ועם תחלואות רבות נוספות שמאפיינות את החיים בשלהי ההריון)

אל תוותרי על פעילות גופנית. אם את עייפה ונדמה לך שאם תזוזי קצת תהיי עוד יותר עייפה לאחר מכן – את טועה! צאי להליכה קצרה, שחיה קלה בבריכה, חוג יוגה לנשים בהריון או כל סוג אחר של פעילות גופנית מתונה אחרת – ותרגישי חיונית ורעננה הרבה יותר – ולא רק זאת, אלא שבנוסף תתכונני ללידה (נרתיקית או קיסרית) בצורה טובה יותר.

דאגי לביגוד נוח. הדבר האחרון שאת צריכה בזמן שאת סוחבת עוד כעשרה קילוגרמים עלייך, הוא חולצה שקצת לוחצת או מכנס קצת ארוך מדי...

וכמובן – זה לא מוקדם מדי להתכונן ללידה!

צפי בסרטון התפתחות העובר שבועות 28-37: