עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

יחסי מין לאחר לידה

פורסם: 30.09.2011
אחרי שהוצאת מ"שמה" תינוק, איך חוזרים למקום הנשי והרומנטי, שהיה לכם לפני ההריון, ובטח לפני הלידה, של קיום יחסי מין מספקים ונינוחים? מהן ההגבלות הפיסיולוגיות על קיום יחסי מין לאחר הלידה?


האם יש בעיה עם קיום יחסי מין אחרי לידה?

בעיקרון, ה"בלם" היחידי שיש לקיום יחסי מין לאחר לידה, הוא מצבך הפיסי והנפשי. אם את במצב נפשי טוב, אין לך תפרים או קרעים באיזור החיץ, ואת מרגישה שאת יכולה לנסות לחזור לשגרת יחסי מין – את מוזמנת.


מה יכול להפריע לקיום יחסי מין לאחר הלידה?

אחרי הכל, מאותו הנרתיק שדרכו מקיימים יחסי מין, יצא זה עתה תינוק במשקל ממוצע של כשלושה קילוגרמים... את צפויה לחוש אי נוחות או אף כאבים.
אם את מיניקה, דעי כי הנקה מונעת היווצרות שכבת סיכוך (או הרטבה) טבעית של הנרתיק בזמן קיום יחסי מין. ייתכן שתבחרו להשתמש בסיכוך מלאכותי כל זמן שתניקי.


אמצעי מניעה לאחר לידה

חשוב להיוועץ עם רופא הנשים בנוגע לאמצעי מניעה – ולא פחות חשוב, לזכור כי הנקה בשום פנים ואופן אינה מונעת כניסה להריון!
אמנם, מערכת המין שלך לא חוזרת לעצמה מייד לאחר הלידה, ולוקח זמן עד שביצית חדשה משתחררת לחצוצרה, וחל ביוץ שוב. למיניקות שבינינו, אין זה יוצא דופן שנאלץ להמתין אפילו חצי שנה ויותר, עד שיחזור מעגל המחזור החודשי.
עם זאת, אנחנו לא יודעות מתי יחול ביוץ, ולפעמים אחרי תינוק אחד מערכת הרבייה שלנו דווקא פורה ו"מוכנה" מהרגיל – ההמלצה היא להשתמש בקונדום כל זמן שלא משתמשים באמצעי מניעה אחר.

במפגש משכב הלידה שלך, כשישה שבועות לאחר הלידה, תוכלי לקבל מרשם לגלולות, להתחיל להשתמש בהתקן תוך רחמי, או להחליט על שימוש באמצעי מניעה אחרים.


יחסי מין וניתוח קיסרי

בגלל העומס על הגוף לאחר ניתוח קיסרי, מומלץ שלא לחזור לפעילות גופנית מלאה, ובכלל זה לא לקיים יחסי מין בשמונה השבועות שלאחר הניתוח. יש לזכור שבמצב יוצא דופן זה, בוצעו חתכים ותפרים ברחם, בשרירי הבטן ובדופן הבטן, ויש לאפשר זמן החלמה מלאה לגוף.


יחסי מין לאחר לידה – מה השורה התחתונה?

את אחרי לידה, הרגע סיימת תקופה של כארבעים שבועות של מאמץ גופני ונפשי גדול, ורק התחלת להיות אמא. אם את מיניקה, עוד לא קיבלת בחזרה את השליטה על גופך, ואת עדיין בעיקר אמא. לכן, אפשרי לעצמך את המרחב שאת צריכה על מנת לחזור לקיום יחסי מין נעימים ומספקים, לך ולבן זוגך. התחילו לאט, והיי קשובה לגופך – את עשויה להרגיש אחרת ממה שאת זוכרת. צפי מבן הזוג שלך להתחשב בך והדריכי אותו במהלך המגע, אם את חשה כאבים או אי נוחות.

בחלוף הזמן, אתם תחזרו ותמצאו את הדרך הנעימה לשניכם לקיים יחסי מין, כמו בעבר. סבלנות, קשב, ואהבה, הן מילות המפתח, בחזרה לשגרת יחסי מין לאחר לידה.