עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

מה לעשות במקרה של הפרת זכויותייך?

פורסם: 08.10.2011
החוק המסדיר את זכויותיה של אישה בהריון נקרא "חוק עבודת נשים". על אכיפת חוק זה ממונה משרד התמ"ת (משרד התעשייה, המסחר, והתעסוקה), בו ניצב הממונה על חוק עבודת נשים, אליו ניתן לפנות בכל עניין של הפרת החוק מטעם העובד או המעביד.

בכל עניין של שמירה על חוק עבודת נשים, קמה למעביד הזכות לפנות לממונה על חוק עבודת נשים ולטעון לזכות להפר את החוק, במקרה כזה חלה עליו חובת ההוכחה, כי קיימת עילה להפר את החוק (למשל, במקרה שעובדת שיקרה בנוגע להריון שלה, וכדומה).

וכמובן, כל עובדת בהריון אשר כנגדה הופר חוק עבודת נשים, מוזמנת לפנות למשרד התמ"ת.
על פי רוב, הנטייה היא לטובת העובדת ולא לטובת המעביד. כמובן שבמקרים קיצוניים שבהם השתמשה העובדת בזכויותיה על מנת לפגוע במעביד או לנצל לרעה את מצבה, אין ערובה כי יפסקו לטובתה.


ארגוני הנשים

אישה בהריון אשר הפרו את זכויותיה בעבודה אינה צריכה לפנות ישירות לממונה על חוק עבודת נשים במשרד התמ"ת. עומדת בפניה אפשרות קלה ויעילה הרבה יותר – לפנות לארגוני הסיוע הייחודיים לנשים, שהם מנוסים ומועילים בטיפול בהפרות חוק זה.

אילו ארגונים יכולים לסייע לך מול המעביד שלך כאשר חלה הפרה של חוק עבודת נשים?

נעמ"ת, ויצ"ו, שדולת הנשים בישראל, הם ארגונים המעמידים עורכי דין מנוסים ומיומנים שיסייעו לך, במקרים רבים ללא תשלום או בתשלום סמלי, להתמודד מול המעביד שלך ביעילות ובמהירות. ארגונים אלה מעמידים לרשותך מספר דרכים להיעזר בהם – דרך אתרי האינטרנט תוכלי למצוא מידע רב, בחלק מהאתרים ישנם פורומים פעילים המנוהלים על ידי עורכות דין מנוסים בתחום, ובנוסף – ניתן להתקשר אל מרכזי הסיוע ולקבוע פגישה עם עורך או עורכת דין, שיקשיבו לסיפורך ויסייעו לך להתמודד, לנסח מכתב, לחשוב על האפשרויות שעומדות מולך לנגד האירוע, ולהחליט כיצד יש לפעול אל מול המעביד.

בשל הנטייה של משרד התמ"ת לפסוק סכומי פיצויים גבוהים לטובת העובדת במקרים של הפרת חוק זכויות נשים, על פי רוב יסתיים האירוע בניסוח מכתב משפטי מתאים בסיוע המחלקה המשפטית של אחד הארגונים לזכויות נשים. במידה ואכן יעלה הצורך לתבוע את המעביד שלך, גם אז יסייעו לך ארגוני הנשים בתביעה ובנוסף יסקרו את תביעתך ויפרסמו אותה כך שהמעביד שלך יסבול פגיעה גדולה יותר מאשר רק המשפט שיתנהל כנגדו.איך פונים לארגוני הנשים?

מספר טלפוןאתר אינטרנטשם הארגון
03-6921990www.naamat.org.il/index.phpנעמ"ת
03-6923717www.wizo.org.il/htmls/home.aspxויצ"ו
03-6123990www.iwn.org.ilשדולת הנשים בישראל