עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

לידה מכשירנית

פורסם: 07.06.2013
לא כל הלידות מסתיימות בכמה לחיצות שדוחפות את התינוק החוצה. לעיתים לידה "נתקעת" בשלב הלחיצות, או אפילו קודם, או שבשל אינדיקציה רפואית (כמו אי סדירות בפעימות הלב של העובר) מבקש הצוות הרפואי לזרז את הלידה.

במקרים כאלה, ייתכן שהלידה תסתיים באמצעות שימוש במכשירים מזרזי לידה, או במילים אחרות – לידה מכשירנית.


מהי לידה מכשירנית?

לידה מכשירנית הינה לידה שבה נעשה שימוש בואקום או במלקחיים. מוערך שכ 9% מהלידות שמתחילות כלידה ואגינלית מסתיימות כלידות מכשירניות, כאשר מכשיר הואקום הוא שכיח יותר מהמלקחיים.
האפשרות ללידה מכשירנית עולה לאחר שמושגת פתיחה מלאה, ורק כאשר מזוהה מצוקה של האם או העובר או פוטנציאל למצוקה באם הלידה תימשך באופן טבעי.


מה הפרוצדורה?

על מנת לאפשר לידה מכשירנית, כאמור, היולדת צריכה להיות בפתיחה מלאה. בנוסף, ראשו של התינוק צריך להיות ממוקם נמוך ככל האפשר, ומבוסס בין עצמות האגן. בנוסף, ההריון חייב להיות בן יותר מ 34 שבועות, מפני שלפני כן גולגולתו של התינוק רכה מדי ולא תעמוד בעומס.

נתחיל לידה מכשירנית אך ורק כאשר היולדת שכובה על גבה ושלפוחית השתן שלה מרוקנת (על פי רוב מרוקנים את שלפוחית השתן במהלך הלידה באמצעות קטטר).
לידה מכשירנית מתבצעת אך ורק על ידי רופא, ובדרך כלל בחדר הלידה עצמו (אלא אם מדובר במצב חירום יוצא דופן או שההערכה היא כי הלידה תסתיים בניתוח קיסרי והשימוש במכשירים בעל סיכוי נמוך להצלחה).
בלידת ואקום יצמיד הרופא מכשיר דמוי כיפה על קרקפת העובר. המכשיר נצמד אל הקרקפת, יוצר ואקום, וכאשר הוא נמשך בזהירות החוצה הוא מושך אחריו את התינוק ומסייע לו לצאת דרך תעלת הלידה.
מלקחיים הם מכשיר שדורש מיומנות גבוהה יותר בשימוש, בשל האפשרות לגרימת נזק הן לראש העובר והן לצוואר הרחם. במלקחיים חשוב לוודא כי ראשו של העובר ממוקם כך שפניו פונות אל הרצפה ועורפו כלפי מעלה. המלקחיים מונחות מסביב לראש והרופא מושך בעדינות את התינוק החוצה עם הגיע ציר.


מתי נשקלת האפשרות של לידה מכשירנית?

אם הצוות מציע שימוש בואקום או במלקחיים, אפשר להניח שישנו חשש למצוקה עוברית (בדרך כלל על פי מעקב אחר שלום העובר באמצעות מוניטור עוברי), היפרדות שיליה (מצב שבו העובר לא ממשיך לקבל חמצן ולכן יש למהר ולסיים את הלידה על מנת לאפשר לו לנשום), זיהום (למשל לאחר ירידת מים), או סיכון ליולדת בשלב אקטיבי ארוך (למשל אצל יולדות שסובלות מקשיי נשימה או ממחלות לב). בנוסף, יישקל מעבר ללידה מכשירנית כאשר ניראה שהלידה אינה מתקדמת ואורכת יותר זמן מהצפוי (פעמים רבות נאמר כי קבלת אפידורל מאריכה את הלידה מכיוון שהאפידורל הופך לעיתים את לחיצות היולדת לפחות אפקטיביות).

סיבוכים אפשריים בלידה מכשירנית

מרבית לידות המכשירים מסתיימות מהר, עם תינוק בריא ויולדת בריאה, מקצרות משמעותית את תהליך הדחיפות (צירי הלחץ), ומונעים סיבוכים מיותרים בלידה.
עם זאת, ישנם מקרים שבהם השימוש במכשירים עצמו גורם לסיבוכים לאחר הלידה. הסיבוכים הנפוצים הנובעים מלידת מכשירים הם חבורות, חתכים וקרעים לאורך הנרתיק, חיץ הנקבים, צוואר הרחם או שלפוחית השתן של היולדת, וכן חבורות או שטפי דם על ראשו של התינוק. במקרים נדירים אף יותר, יכול שימוש לא מיומן במכשירי לידה לגרום לשברים בגולגולת אצל התינוק.