עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

סיכונים בלידה: חשוב לדעת

פורסם: 16.12.2017

מתי יש לשקול לידה מכשירנית או ניתוח קיסרי במקום לידה רגילה ומה הסיכונים
הכרוכים בכך?

כולנו רוצות לצאת מחדר הלידה בריאות ושלמות וכמובן, בידיים מלאות. רוב הלידות אכן מסתיימות בהצלחה, אך מדובר באתגר פיזי ונפשי לא פשוט, שטומן בחובו סיכונים שונים עבור האם והעובר כאחד. יש חשיבות רבה למעקב צמוד אחר מצב היולדת והעובר לקראת הלידה ובמהלכה ולזיהוי סימני מצוקה אצל מי מהם, על מנת לבצע פעולות חירום רפואיות במקרה הצורך.

לעיתים מתקבלת החלטה ליילד את העובר בניתוח קיסרי או בלידה מכשירנית, כלומר באמצעות מכשיר ואקום או מלקחיים, בשל חשש שלידה רגילה, כלומר לידה נרתיקית, תסכן את שלום העובר או היולדת. בנסיבות כאלה, למיומנות ולמקצועיות של הצוות הרפואי יש תפקיד נכבד, שכן ניתוח קיסרי ולידה מכשירנית כרוכים בסיכונים משלהם עבור האם והיילוד.

מתי קיים סיכון גבוה בלידה נרתיקית?

ההחלטה ליילד את העובר בלידה מכשירנית או בניתוח קיסרי עשויה לנבוע מסיבות הנוגעות למצבו של העובר או למצבה הבריאותי של האם.

סיבה אחת כזו היא מצוקה עוברית, כלומר מצב שבו העובר אינו מקבל מספיק חמצן דרך השליה, אם בגלל היפרדות השליה מהרחם ואם מסיבות אחרות. מצוקה עוברית ניתן לזהות במוניטור עוברי המתחקה אחרי קצב הלב של העובר או באמצעות מדידת רמת החומציות בדמו של העובר. כאשר הזרמת תוספת חמצן לאם אינה פותרת את הבעיה, וקיים חשש לחיי העובר או להיווצרות פגיעה מוחית אצלו, יוחלט בדרך כלל לזרז את תהליך הלידה ולבצע לידה מכשירנית או ניתוח קיסרי.

גם תנוחה לא רגילה של העובר, כמו מצג עכוז או מנח עורף לאחור (כאשר עורף העובר נמצא בחלק האחורי של האגן), והחשש שלא יקבל מספיק חמצן במהלך הלידה, כיוון שראשו יישאר זמן ממושך יותר בגוף האם, עשויים להוות שיקול נגד לידה נרתיקית. בדומה לכך, משקל גבוה של העובר מעורר אף הוא חשש לקשיים ביילודו ובייחוד לפרע כתפיים, כלומר למצב בו כתפיו ייכלאו בנרתיק האם במהלך הלידה, אחרי שראשו כבר ייצא החוצה.

במקרים אחרים, מקור החשש הוא בעיות רפואיות מהן סובלת היולדת, כגון מחלות לב, לחץ דם גבוה סוכרת ורעלת היריון, שעלולות להוביל לסיבוכים וקשיים בלידה נרתיקית, או לחלופין מצבי חירום שלא נצפו מראש כמו דימום מהנרתיק, תסחיף ריאתי אצל היולדת (חדירת קריש דם אל הריאות) ולידה נרתיקית ממושכת במיוחד. גם כאשר מדובר בהיריון מרובה עוברים, ישנה נטייה גבוהה יותר בקרב הרופאים להעדיף ניתוח קיסרי על פני לידה נרתיקית.

סיכונים בלידה מכשירנית

לידה מכשירנית מתבצעת בשלב השני של הלידה, כאשר קיימת פתיחה מלאה בצוואר הרחם של היולדת. לידת ואקום מתבצעת באמצעות מכשיר חשמלי הנקרא: "שולפן ריק", שהוא מעין משאבה המוצמדת לקרקפת העובר ומסייעת לשלוף אותו החוצה. בלידת מלקחיים תופסים את ראש העובר משני צדדיו בלהבי מתכת וכך מחלצים אותו מהנרתיק.

כאמור, בנסיבות מסוימות יש יתרון רפואי מובהק ללידה מכשירנית לעומת לידה נרתיקית, אך כפי
שמעידות תביעות שונות שהוגשו בארץ בגין רשלנות רפואית בלידה, בחירה בלידה מכשירנית ללא הפעלת שיקול דעת הולם או ביצוע לא מיומן של לידה כזאת, עלולים להסתיים בתוצאות מצערות, כמו פצעים, דימום מהרשתית ופגיעה מוחית אצל העובר וכן קרעים בתעלת הלידה של היולדת.

לדוגמה, לאחרונה נפסקו פיצויים בסך 2.5 מיליון ש"ח להוריו של קטין שלקה בשיתוק מוחין, המתבטא בחולשה בפלג גוף שמאל, אחרי שיולד בלידת ואקום טראומטית. בית המשפט קבע כי אכן הייתה רשלנות בלידה במקרה זה, וכי ההחלטה ליילד את הקטין בוואקום, במקום בניתוח קיסרי, מאחר שלא התקדם מספיק בתעלת הלידה של האם, הייתה שגויה או לחלופין בלתי מבוססת. עוד נקבע, כי גם השימוש במכשיר הוואקום במהלך הלידה היה כושל ובלתי-מקצועי (תא (ת"א) 67003-10-13).

סיכונים בניתוח קיסרי

במהלך ניתוח קיסרי, מתבצע חתך בבטנה וברחמה של היולדת, על-מנת לחלץ את העובר. מצד אחד, ישנם מקרים בהם עצם השיהוי בביצוע ניתוח קיסרי או בחירה בלידה נרתיקית או מכשירנית על פני ניתוח כזה עלולה להיחשב לרשלנות במהלך לידה. מצד שני, גם הניתוח עצמו טומן בחובו סיכונים. כשלים בניתוח קיסרי עלולים להוביל לפגיעה ביולדת או בעובר, שתתבטא, למשך בהיווצרות קרע ברחם האם או בשיתוק עצבי אצלה כתוצאה מכשל בהליך ההרדמה.

יש לזכור כי ניתוח קיסרי הוא ניתוח ופעולה רפואית פולשנית לכל דבר, ולכן כרוכים בו סיכונים מהסוג שכל ניתוח טומן בחובו, כמו איבוד דם מאסיבי, היווצרות זיהום בגוף האם ופגיעה באיבר המנותח או באיברים סמוכים לו. באופן ספציפי, ניתוח קיסרי עלול ליצור פגיעה או הצטלקויות ברחם היולדת, הנקראות: "הידבקויות ברחם", שעלולות להקשות עליה להרות וללדת בעתיד.

בהחלט חשוב שיולדות יהיו ערות לסיכונים הטמונים בניתוח קיסרי, אך בה בעת, יש לזכור כי ישנן
נסיבות רפואיות מסוימות או מצבי חירום שנוצרים לקראת או במהלך הלידה, שבהחלט מצדיקים לקחת את הסיכון ולבחור בניתוח קיסרי על פני לידה נרתיקית.