עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

ביות מלא או ביות חלקי

פורסם: 26.05.2011
מהרגע שהרינו את התינוק, הוא שלנו ואנחנו אחראים על כל החלטה בחייו, לפחות עד שיוכל להחליט אותן בעצמו. יולדות רבות מתחבטות בסוגיה, האם לבחור בביות מלא או חלקי. לכל בית חולים ישנה מדיניות משלו ולא בכל בית חולים ניתן לעבור בין המחלקות השונות. בבתי חולים מסוימים ישנה אפילו הפרדה מהיולדות בביות מלא, הממוקמות באגף שונה לחלוטין.


ביות מלא

בביות מלא, התינוק נמצא איתנו מהרגע שנולד עד לרגע השחרור. כל בדיקה או הליך רפואי מבוצעים בנוכחות אחד ההורים או אפילו על יד מיטת האם.

היתרון בבית המלא ברור והוא הקרבה המלאה לתינוק. הוא מקבל יחס אישי ואוהב, יש אדם קשוב וזמין לכל בכי או תלונה שלו, ואת בתור אם טרייה, יכולה לנצל את זמן האשפוז, להכיר את התינוק שלך, לשמוע איך נשמע הבכי שלו כשהוא רעב, לבסס את ההנקה, ולשאול את עצת הצוות המקצועי או לבקש מהם שיהיו נוכחים לידך, כשאת רוחצת אותו לראשונה, מחליפה לו חיתול או מנסה להניק.


ביות חלקי

בביות חלקי, התינוק שוהה עם האם במהלך היום ובשעות הערב והלילה, נמצא בתינוקיה עם תינוקות נוספים בהשגחת אחיות (חשוב לברר כמה אחיות לכל משמרת). האחיות ירחצו את התינוק, יחליפו לו ויקראו לאם על מנת להאכילו. ברגע שהתינוק בתינוקיה, יכולה האם לנוח, לישון, להתקלח או ללכת לשירותים כרצונה.

החיסרון העיקרי הוא יחס המטפלים. זהו לא יחס אישי ואוהב, לעיתים קרובות, תהיה התינוקייה עמוסה בתינוקות ולכן לוקח לצוות לפעמים דקות ארוכות מאוד עד שהן יכולות לגשת לתינוקך הבוכה.


בכל מקרה, גם אם מדובר בביות מלא וגם אם חלקי, חשוב לדעת שהתינוק הוא שלך ואך ורק שלך, וככזה, זכותך לסרב לכל בדיקה / חיסון / האכלה בבקבוק / רחצה לאחר הלידה או לבקש שאת או מישהו מטעמך יהיו נוכחים בבדיקות או בהליכים הרפואיים.

מאת: רינת פרדו