עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

הלידה – שלב צירי הלחץ

פורסם: 05.09.2011
שלב צירי הלחץ בלידה מתחיל עם השגת פתיחה ומחיקה מלאים של צוואר הרחם, והוא מלווה בצורך עז לדחוף (למי מאיתנו שמגיעה לחוות אותו ללא משככי כאבים). הוא מסתיים, כשהתינוק שלך ממצמץ אלייך מבולבל, או נצמד אל השד שלך ומתחיל לינוק.


מהו בדיוק שלב צירי הלחץ?

בשלב צירי הלחץ את מרגישה צורך עז לדחוף. הדחיפה דומה לזו שאת מכירה מהביקור האחרון בשירותים, והיא מתוארת על ידי יולדות רבות שחוו את שלב צירי הלחץ ללא אפידורל, לרצון "לחר$# אבטיח"... מינוח זה, על אף העממיות שבו, מתאר ממש במדויק את התחושה בעת צירי הלחץ.

הכאב במהלך צירי הלחץ משתנה גם הוא, ולמעשה, אם חווית את הצירים בשלב הפתיחה של כשמונה אצבעות, שיא הכאב מאחורייך. במהלך דחיפת התינוק החוצה, תחושי תחושת בעירה בשפתי הפות ובאיזור הנרתיק, כאב קטן משמעותית מזה של הצירים, ובנוסף, הדחף לדחוף את התינוק החוצה יהיה עז כל כך שהכאב הפיסי יהפוך שולי.


מה קורה אם אני משתמשת באפידורל או במשככי כאבים אחרים?

אישה שמגיעה לשלב הלחיצות ללא תחושתיות בשרירי הרחם והנרתיק, לא תדע לזהות כשהיא תגיע לשלב הלחיצות. עם זאת, שינויים במוניטור יחוו לצוות הרפואי כי הגיע הזמן ללחוץ והם ינחו את היולדת מתי ללחוץ (חשוב ללחוץ אך ורק בזמן צירים) וכיצד לעשות זאת באופן היעיל ביותר.


כמה זמן זה נמשך?

כמו בכל השלבים הקודמים בלידה, קשה להתחייב לזמנים. נאמר רק, כי זהו השלב הקצר ביותר בלידה בדרך כלל


איך את יכולה לעזור לעצמך?

את מוזמנת למצוא תנוחה שתאפשר חופש ומרווח תנועה לעצמות האגן, למצוא תנוחה שאינה סימטרית ולבקש (או לכתוב בתכנית הלידה שלך, או להנחות את מלווייך מראש) שיסייעו לך להתנועע במהלך יציאת התינוק. אם את מחוברת למוניטור ומקבלת משככי כאבים, נמליץ לך להיעזר במלווייך על מנת למשוך את רגלייך ככל שניתן לכיוון הפנים, להתכדרר, ולדחוף החוצה בכל כוחותייך.
לעיתים, השמעת קולות מסייעת בדחיפה. שריר הסרעפת שמשתתף בהשמעת הקולות דוחף את הרחם כלפי מטה ובכל מסייע לתינוק שלך לצאת החוצה. לכן, אל תתביישי לצעוק או להיאנח, אם את מרגישה דחף לעשות כן.


ומה יקרה עם תום שלב הלחיצות?

לאחר תום שלב הלחיצות התינוק שלך בחוץ. כעת, יש ליילד את השיליה (לחיצה אחת והיא בחוץ, היא תשקול בערך שליש מהתינוק, ובדרך כלל היא יוצת מן הרחם מיד אחרי התינוק וללא כל קושי), ועוד, כנראה שהצוות הרפואי ירצה לבדוק שלא נחתכת או נקרעת, ובמידה וכן לתפור אותך.

אם הייתה לך לידה ארוכה או קשה במיוחד (עבורך), ייתכן שמה שישמח אותך במיוחד הוא שלאחר תום שלב הלחיצות את תקבלי לנוח. אם את מבנות המזל שסיימו את הלידה כשהן ערניות ונרגשות, עכשיו הזמן להתאחד עם התינוק ש"בישלת" ברחמך במשך כמעט שנה, לפגוש אותו, לבחון אותו, ולהתחיל איתו מסע של חיים שלמים ביחד...