עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

מהו ניתוח קיסרי?

פורסם: 16.05.2011
ניתוח קיסרי הינו הליך ניתוחי במהלכו מבוצע חתך בדופן הבטן וברחם האם, נשלף תוכן הרחם מתוך הבטן (תינוק, או מספר תינוקות, והשיליה), ולאחר מכן נתפר הרחם ונתפרת הבטן. ניתוח קיסרי הוא חלופה ללידה וגינלית, חלופה שיש לה יתרונות וחסרונות. במאמר זה נדבר על ניתוח קיסרי ונענה על שאלות כמו – מתי ניתוח קיסרי הוא נחוץ? האם ניתן לבצע ניתוח קיסרי גם במקרים שבהם הוא אינו נחוץ? מהם היתרונות והחסרונות של לידה בניתוח קיסרי? וכיצד ייראה הניתוח הקיסרי שלך?


מתי ניתוח קיסרי הוא נחוץ?

ישנם למעשה שני סוגים שונים של ניתוח קיסרי –
ניתוח קיסרי חירום, מבוצע כאשר מהלך הלידה הפך מורכב ויש צורך לשלוף את התינוק מבטן האם באופן מיידי. אם חבל הטבור כרוך סביב צווארו של התינוק באופן שמקשה על התינוק להתברג בתעלת הלידה או לצאת לאוויר העולם (לא נדיר שחבל הטבור כרוך סביב צוואר התינוק, ועל פי רוב אורך החבל מאפשר יציאה חלקה ובטוחה לאוויר העולם. רק בחלק קטן של המקרים חבל הטבור כרוך פעמים רבות או קצר מדי מלכתחילה, מה שיוצר קושי במהלך הלידה הואגינלית), אם מזהים האטות משמעותיות בדופק העובר, מצוקה עוברית או שמהלך הלידה איטי מהצפוי וכדומה. ניתוח קיסרי חירום הינו ניתוח שמתחיל במהלך הלידה, עליו להתבצע במהירות האפשרית. היולדת מועברת לחדר הניתוח ושם, על פי רוב בהרדמה כללית וללא מלווים, מסיימים את הליך הלידה.

ניתוח קיסרי אלקטיבי, הינו ניתוח קיסרי מוזמן מראש בשל סיבות שונות. אם משקל העובר המוערך גדול ואילו מבנה האם נחשד כצר יחסית, אם העובר אינו במצג ראש (כלומר, כשראשו מוברג בתעלת הלידה), או אינו במנח האופטימאלי ללידה, ניתוח קיסרי קודם או מצב גופני בעייתי של האם (כמו שברים באיזור האגן) עשויים להקטין את האפשרות ללידה וגינלית של האם ולמעשה לכפות על הלידה להיות קיסרית.

בנוסף, על פי חוק במדינת ישראל אישה יכולה לבקש ניתוח קיסרי גם ללא אבחנה רפואית שתצדיק אותו. לעיתים גם סיבות רגשיות כגון טראומה מלידה קשה בעבר או פוביה מהלידה, יצדיקו לידה קיסרית. ניתוח קיסרי אלקטיבי נערך בתאריך שנבחר מראש, על פי רוב בהרדמה איזורית (אפידורלית), ובנוכחות מלווה אחד.


מהם היתרונות והחסרונות של ניתוח קיסרי?

ניתוח קיסרי אינו הליך טבעי, והוא נחשב הליך מסוכן יותר ובעל יותר פוטנציאל להסתבכויות, ביחס ללידה ואגינלית. אין ספק שהטבע ברא אותנו מושלמים עבור האתגרים העומדים לפנינו, ובכלל זה, גם לידה ואגינלית הינה נס והתרחשותה עוצמתית ומשנת חיים. לידה ואגינלית היא מדוייקת ונכונה, ונאמר עליה כי ההחלמה ממנה מהירה יותר מזו של ניתוח קיסרי. בפועל, זה משתנה מאישה לאישה, וכמובן תלוי אם היה צורך בתפרים במהלך לידה ואגינלית או לא. ההחלמה מתפרים באיזור חיץ הנקבים עשויה לארוך כאורך ההחלמה מניתוח קיסרי.

בזמן שניתוח קיסרי על פי רוב מביא עימו זמן החלמה ארוך יותר, הלידה עצמה היא קלה יותר. הניתוח נערך בתאריך שנבחר, ההליך נמשך פחות משעה, במהלכו המנותחת תרגיש מעט משיכות ונענועים אולם לא יותר מכך. לאחר כשעה האם עוברת לחדר התאוששות, ולאחר כארבע שעות לבית היולדות.

השחרור מבית היולדות לאחר לידה קיסרית הינו רק כארבעה ימים לאחר הניתוח (בניגוד לאשפוז של עד 48 שעות לאחר לידה וגינלית)

ניתוח קיסרי מקשה על ביות והנקה ראשוניים. נאמר כי המעבר בתעלת הלידה בלידה ואגינלית "מעיר" את התינוק הנולד כך שהוא יוצא אנרגטי ומחפש מייד את שדי אימו. תינוק שנולד בניתוח קיסרי הוא לעיתים רדום יותר ומתקשה לינוק. ולא רק זאת – תינוקות שנולדו בניתוח קיסרי לעיתים נשלחים לטיפול בחימום. במצב כזה, התינוק לא יוכל לינוק מייד לאחר הלידה אלא רק לאחר שסיים את שהייתו מתחת לנורת החימום. ידוע כי ההנקה הראשונית והבונדינג הנערך מייד לאחר הלידה הוא משמעותי להצלחת ההנקה בהמשך ולכן מומלץ למי שמתכננת להניק להשתדל ככל האפשר כן להניק את תינוקה מייד בחדר ההתאוששות לאחר תום הניתוח. בנוסף, ביות מלא הוא בלתי אפשרי במרבית המצבים מייד לאחר הניתוח, ורוב בתי החולים בארץ מאפשרים ביות מלא על פי מצב האם, רק לאחר 24 שעות מהניתוח, או במידה ונמצא עימה מלווה צמוד.


איך ייראה הניתוח הקיסרי שלך?

אם את כבר יודעת שאת עומדת בפני ניתוח קיסרי, דעי זאת – אם תגדירי לעצמך את חוויית האימהות האופטימלית וחוויית השהייה בבית היולדות, ותתכנני את צעדייך בקפידה – תוכלי להשיג כל מה שתבחרי בו. כמובן שאם יש בדעתך לנוח בזמן האישפוז ולהתרגל לאט לאימהות, יתמכו בך אחיות בית היולדות ויאפשרו לך מנוחה מלאה. אם את מעוניינת לנסות להניק, תוכלי להשיג ללא כל קושי הנקה מלאה, גם מייד לאחר הניתוח.

בסופו של דבר, כל לידה שמסתיימת בתינוק בריא עטוף בזרועות אימו, היא נהדרת. משתנים רבים כל כך יקבעו את איכות חייו של תינוקך בחלוף השנים, ואת טיב הקשר ביניכם, שחוויית הלידה תהפוך שולית וזכרון הלידה יתעמעם. לידה היא חווייה מעצימה בין אם היא וגינלית ובין אם היא קיסרית, ובכל מיקרה, התינוק החדש שנולד ומערכת היחסים החדשה שנרקמת היא עולם שלם חדש שתיכף תקבלי במתנה.

כתיבה: עומר גלעדי