עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

הנקה לאחר ניתוח קיסרי - תופעות, קשיים והמלצות

פורסם: 16.05.2011
הנקה אינה עניין קל ופשוט ורבות מאיתנו לא רוצות או לא מצליחות להניק את התינוק מייד לאחר לידתו. הנקה לאחר ניתוח קיסרי מעוררת מורכבות נוספת ביחס להנקה לאחר לידה וגינלית, בעיקר בגלל שהתינוק שלך, שלא התאמץ לצאת לאוויר העולם ועשוי להיות מושפע מחומרי ההרדמה שקיבלת, עשוי להיות ישנוני ורדום מייד לאחר הניתוח, ומתוך כך לתפוס את השד שלך פחות טוב.

ישנה אמונה כי הלידה עצמה והתכווצויות הרחם מזרזות את בוא החלב בשדייך, ולידה קיסרית אינה "אומרת" לגוף שלך להתחיל לייצר חלב. אמונה זו היא שגוייה לחלוטין, ולמעשה יש חלב בשדייך כבר מאמצע ההריון בערך. בשלושת הימים שלאחר לידת התינוק החלב בשדייך הוא מועט בכמותו ומרוכז, והוא נקרא קולוסטרום. זהו חלב עשיר בנוגדנים ובחומרים מזינים שתינוקך ירוויח רבות אם יקבל ולכן אם את לא בטוחה בקשר להנקה – נמליץ לך לנסות, וכל טיפת קולוסטרום שהתינוק שלך יקבל בסמוך ללידתו ועד שיהיה בן שלושה ימים – תהיה רווח שלו.


אפשר גם בלי הנקה!

חשוב לאמר, כי בעוד אנחנו מכירים בעובדה שהנקה הינה המזון המומלץ והמדוייק לתינוק (ולא רק זאת, אלא שיש יתרונות נוספים להנקה – למשל הנוחות והזמינות של מזון לתינוק בכל עת, הקטנת הסיכון להשמנה שלו בהמשך חייו, והקטנת הסיכון שלך לחלות בסרטן השד, הרחם והשחלות בהמשך חייך – וכמובן, הנקה שורפת כאלף קלוריות ביום, ומכאן שהיא משפיעה על מהירות החזרה שלך לגיזרה!), אנחנו לא מהמטיפים.

הנקה היא אפשרות אחת בה את יכולה לבחור כדי להאכיל את תינוקך, אבל יש לך עוד אפשרויות, וכדאי שתבחרי באפשרות שתוכלי לחיות איתה בנוחות. אימהות היא מחוייבות גדולה והבחירה בהנקה שומרת על הסטטוס של ה"הלאמה" של גופך, ומאחרת את היום שבו תוכלי לקבל בחזרה את גופך ואת חייך לעצמך. רבות מאיתנו אינן מרגישות נוח עם זה – וילדים רבים גדלים בריאים, שמחים ואהובים, גם אם לא ינקו. את יכולה לבחור בין הנקה מלאה, שילוב של הנקה ותמ"ל, שאיבת חלב והאכלת תינוקך בחלב אם שאוב, או הזנתו בתחליפי חלב אם בלבד. כל בחירה שתגרום לך שלווה ואושר – היא מוצדקת וטובה (בעינינו).


אם בחרת להניק, וההנקה חשובה לך לאחר לידה קיסרית – אין סיבה שלא תצליחי. הנה כמה דברים שכדאי שתדעי לפני שאת מתחילה לנסות -

בקשי עזרה לביסוס איטי ומוצלח של ההנקה

קיבתו של תינוק שזה עתה נולד היא בגודל עינב לערך, והוא אוכל ככפית חלב בהנקה מלאה שנמשכת כעשרים דקות. חשוב שתדעי, שהתינוק שלך יכול לעבור את היום הראשון לחייו מבלי לינוק כלל. אם ההנקה חשובה לך מאוד, ההמלצה היא שלא תחשפי אותו לתחליפי חלב כלל מייד לאחר לידתו, אלא תהיי זמינה עבורו במידת האפשר ותתאמנו ביחד על תפיסת השד.
לאחר ניתוח, ייתכן שיהיה לך קשה או אפילו בלתי אפשרי להיות זמינה לתינוקך בכל עת. גם אם תהיו זה ליד זו, לא בטוח שתוכלי לקום אליו, בגלל מוגבלויות התנועה שלך בעקבות הניתוח. אם את מוכנה להתאמץ לביסוס ההנקה, דאגי שתהיה לך עזרה צמודה ב 24 השעות הראשונות לאחר הניתוח – בעל, אמא, או אפילו דולה פוסט-פרטום שתפקידה ללוות אותך לאחר הלידה, שתוכל להגיש לך את התינוק בכל עת, יומם ולילה, יסייעו לך רבות.

אם את מתרשמת שהתינוק אינו מצליח לינוק או שאינך מצליחה לפגוש אותו על מנת להניק אותו, את יכולה לשלוח אליו קולוסטרום (הוא חלב האם המרוכז שיהיה בשדייך בשלושת הימים שלאחר הלידה). לחצי על פטמותייך מהעטרה כלפי קצה הפיטמה, ושאבי עבורו ככפית של קולוסטרום. כפית אוכל היא כל מה שהוא צריך.


התכווצויות הרחם בזמן ההנקה

חשוב שתדעי שהנקה מזרזת את התכווצויות הרחם, מה שעשוי לגרום לכאבים במהלכה. התכווצות הרחם, גם אם גורמת לתחושה לא נעימה (במיוחד לאחר ניתוח קיסרי), היא תהליך טבעי. במהלך ימי האישפוז לאחר הניתוח תהיה לך גישה למשככי כאבים שיסייעו לך להתגבר על כאבי הניתוח ולגופך לחזור לעצמו. משככי כאבים בהחלט יסייעו לך להתמודד גם עם התחושות הלא נעימות של התכווצויות הרחם, ואגב, לא כל אישה חווה את התכווצויות הרחם במהלך הנקה ככואבות, ויש כאלה שלא חשות בהן כלל.


ביסוס הנקה – עניין של אימון

במהלך עשרים וארבע השעות הראשונות, התינוק שלך יינק באופן אופטימאלי כמעט כל הזמן, ומעט מאוד בכל פעם. את נמצאת בבית היולדות, ואין לך חשוב כרגע מבילוי זמן בהתבוננות בתינוק החדש והנהדר שלך וביסוס מערכת יחסים איתו. קחי לך את הזמן להניק אותו על פי בחירתו, וקבעי את מהלך היום וכמות האורחים שלך בהתאם.

מחקרים מראים באופן ברור כי תינוק שיונק בתחילת חייו על פי צרכו (כלומר, שמוצע לו שד בכל פעם שהוא מבקש) מתרגל לשיגרת הנקה ויוצר הפסקות שינה ארוכות יותר מתינוק שיונק על פי הזמינות של אימו. ולכן, אל תתני לשיקולים כמו "פינוק", "שיגרה" וכולי, להפריע לך להציע לתינוקך שד. זה הזמן לאפשר לו להרגיש בטוח בנוכחותך, כשהוא קטן כל כך ולא מכיר את העולם, ומתוך הביטחון הזה שירכוש, הוא ישחרר אותך לאט לאט.


כותבת: עומר גלעדי