עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

טיפים להכנה לניתוח קיסרי

פורסם: 16.05.2011
כולנו נמצאות במתח טרם תאריך הלידה המשוער שלנו, בין אם זו הלידה הראשונה ובין אם זו השלישית. כל לידה מביאה איתה סוף של המצב הקיים, וחבר חדש, קטן, מתוק וחסר אונים למשפחה שהיא הרוח מתחת למפרשים של כולנו.

לידה בניתוח קיסרי היא לידה שונה מלידה וגינלית, ומי שמומלץ לה לעבור לידה קיסרית, מרגישה לעיתים קרובות כאילו שנמנעה ממנה החווייה האותנטית וה"טבעית" של לידה וגינלית.

האמת היא, שניתוח קיסרי יכול לאפשר חוויית לידה נינוחה (אפילו יותר מזו שבלידה וגינלית), ובהכנה נכונה, יכול לאפשר גם החלמה נינוחה.

לאחר הלידה, אין ספק שלא תוכלי להתרכז בהחלמת הגוף שלך מן הניתוח, מפני שיהיה לך גור קטן שתצטרכי להיענות לצרכיו, 24/7. לכן חשוב פי כמה, שתתכונני הן נפשית והן פיסית, לתהליך ההחלמה מן הניתוח. במאמר זה ריכזנו עבורך כמה טיפים ייחודיים של אנשי מקצוע ונשים מנוסות, שיסייעו לך לעבור ניתוח קיסרי בהצלחה ולהתחיל את האימהות ברגל ימין


ניתוח קיסרי מהו?

ניתוח קיסרי נחשב ניתוח מז'ורי, שבו חותכים דרך שכבות העור, השומן והשרירים של הבטן, ולאחר מכן חותכים פתח באיברים הפנימיים שלך (ברחם), דרכו יוצא תינוקך ולאחר מכן השיליה. בעוד עבור התינוק שלך, לידה בניתוח קיסרי נחשבת בטוחה יותר מלידה וגינלית, עבורך הסיכויים להסתבכויות ברמות מורכבות שונות כתוצאה מהלידה עולים.
אין לזלזל בניתוח קיסרי, מדובר בניתוח לכל דבר ועניין שידרוש ממך זמן החלמה. לכן, אל תשקלי אפילו "לחזור לעניינים" מייד לאחר הניתוח – ארגני לעצמך חופש ממטלות היום יום על פי מידת האפשר, לפחות במשך שבועיים – שלושה לאחר הניתוח. כל מטלה שתדרוש ממך להתכופף או להפעיל את שרירי הבטן תהיה לך קשה ותעכב את מהלך החלמתך. השיגי לך עזרה ואפשרי לעצמך מבעוד מועד, התייחדות עם הגוזל החדש שזה עתה יצא מהבטן שלך, ומנוחה לרוב.


לפני הניתוח – מה לארגן?

כשבועיים לפני תאריך הניתוח, או אף לפני, מומלץ למרוח שמן או קרם שיגמיש את העור באיזור הקו העליון של המפשעה, על מנת שהעור יחלים ביתר קלות לאחר מכן. בנוסף, כמובן כדאי תמיד לשמור על כושר גופני ולהגיע לניתוח במצב גופני תקין. גוף בריא מחלים בקלות יתרה מניתוחים.

קחי איתך לבית החולים קרם מרגיע ו/או מחטא, כמו קרם אלוורה, וכדומה.

כשלושה ימים לפני הניתוח ובמיוחד אם את מתרגשת או חוששת, תוכלי להתחיל להשתמש בתרופות הומיאופתיות שיעזרו לך להתמודד עם הלחץ והחששות – רסקיו, טראומיל ודומיהם, אפשריים לנטילה לפני, במהלך ומייד לאחר הלידה ללא חשש.

בררי היטב אילו משככי כאבים תבחרי לשימוש לאחר הניתוח, וקחי איתך לבית החולים אריזה אחת או שתיים של משככי כאבים. בבית החולים יתנו לך משככי כאבים על פי הבנתם, אבל טוב שיהיה לך משכך הכאבים שבחרת (כמעט כל משכך כאבים יגיע אל תינוקך דרך החלב אם תניקי, אבל מרבית בעלי המקצוע ממליצים על אופטלגין נוזלי למיניקות לאחר ניתוח קיסרי. השתדלי לקחת משכך כאבים מייד לאחר שסיימת להניק, על מנת לאפשר לחומר לצאת ממחזור הדם שלך עד ההנקה הבאה).

נשים רבות מדווחות על הקלה ניכרת כאשר הן משתמשות בחגורת בטן לאחר הניתוח. אם את חושבת שחגורת בטן עשויה לסייע לך, הקפידי לרכוש אחת במידה שלך (לאחר הלידה – בערך כמו שהיית בחודש השישי להריון).

והמלצה נוספת בנימה אישית – מומלץ לדבר עם פרי בטנך בימים שטרם הניתוח, או לספר לו (או לה) על העומד להתרחש.


כדאי שתהרהרי בכך – לידה ואגינלית במידה רבה מתחילה בתינוק שלך, ובכל אופן, הוא חלק פעיל בה. רבות מדובר על המאמץ שהוא או היא עושים על מנת להגיע לעולם ועל היתרונות שבו.

תינוק שנולד בניתוח קיסרי נולד יפה, רגוע, נינוח, וללא מאמץ. התינוק שלך יהיה חשוף גם לחסרונות הניתוח – למשל, הוא יעבור מסביבת הרחם הרגועה אל החוץ בתוך דקות ובמהירות רבה. אם תדברי איתו ותכיני אותו להגעתו אל העולם, אולי החווייה תהיה לו קלה יותר – ואולי גם עבורך יהיה תהליך של עיבוד המצב תוך כדי השיחה איתו.

כותבת: עומר גלעדי