עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

ציוד לתינוק – מה לקנות מתי?

פורסם: 08.10.2011
כשאנחנו מגיעים "טריים" לאימהות, אין ספק שאנחנו רוצים שלא יחסר כלום – לא רק לתינוק שלנו, אלא גם לנו, בטיפול בו. ואין ספק, שציוד מפנק הופך את ההורות לנינוחה יותר. עם זאת, ישנן רשימות המלאות בציוד שאינו הכרחי, ולא הכל חייבים לרכוש עוד לפני שהגיע התינוק – יש מוצרים, שניתן לרכוש כאשר מזהים שעולה הצורך... אז הנה הרשימה האולטימטיבית – לא רק מה לקנות, אלא גם מתי לקנות זאת...


מה קונים לפני שהתינוק נולד?

את כל הארגונים והקניות לתינוק מומלץ לסיים עד לשבוע 35. משבוע זה, חשוב שתאפשרי לעצמך לנוח במידת האפשר, ולהתכונן ללידה ולאימהות.

אנחנו ממליצים שעד שבוע 35 יהיו לך:

ביגוד: כעשר חליפות מלאות לתינוק – את מוזמנת לחסוך לעצמך את שלב הניו בורן ולרכוש ישר בגדי 0-3 חודשים, אלא אם את צפויה ללדת תינוק קטן (תינוק שזה עתה נולד לובש בדרך כלל שתי שכבות ביגוד, אלא אם הוא נולד בשלהי הקיץ); חיתולי בד; שתי חבילות של טיטולים;

ניקיון ומקלחת: חשוב שיהיה לך איך לקלח אותו (אמבטיה ורגליים לאמבטיה, או גיגית שמתאימה לתינוקות בני יומם); מגבונים לחים שמתאימים לתינוק; בייבי פסטה או משחה אחרת לתפרחת חיתולים (את לא מוכרחה למרוח לו בייבי פסטה עם כל החלפה של טיטול, אבל אם מתחילה אדמומיות, כדאי להתחיל למרוח לו מייד, אחרת לוקח לזה הרבה זמן לעבור); אל סבון לתינוק; אבקת כביסה היפו אלרגית (אבקת כביסה לתינוק זה לא צחוק – אבקת כביסה רגילה, לעור כל כך חדש, עשויה לעורר תגובה אלרגית כמו פריחה, וזה בכלל לא נעים).

ציוד לתינוק: חשוב להגדיר את הצרכים והתקציב שלך כדי למקד את החיפוש, על ידי רכישת חבילת לידה תוכלי לחסוך לא מעט כסף.
הציוד החשוב ביותר עם הלידה הוא: סלקל- לא תוכלי להוציא את תינוקך מבית החולים ללא סל קל לאוטו, עגלה לתינוק, כרית הנקה וסינר הנקה במידה ואת מתכוונת להניק. מוצרים אלו יכולים להקל עליך בימים הראשונים מאוד, בנוסף מומלץ לארגן את חדרו של התינוק לפני הלידה וכך לחסוך לחץ ועומס של ארגון החדר בהיותך בחדר הלידה.

ציוד רפואי: מדחום חדש משלו (כי לתינוק נהוג למדוד חום בטוסיק – מד החום שמודד חום באוזן סובל מאי דיוקים משמעותיים ולכן אינו מומלץ); צמר גפן; אלכוהול רפואי (לפופיק); אם את צפויה ללדת בן – כדאי שתבררי מה רשימת התרופות שיבקש המוהל ותשלימי גם אותה לפני הלידה (בדרך כלל מדובר על אקמולי להרגעה לאחר האקט, ומשחה מאלחשת, כמו אמלה, לזמן הברית עצמה);

אם את מתכוונת להניק: את ממש לא חייבת שום דבר. שנחזור על זה? את לא חייבת כלום! רפידות הנקה עוזרות רק במצב של טפטוף קל, ואת, ידידתי, הולכת לסבול משיטפונות. לכי על מגבת, לא על רפידות הנקה. משחה לפטמות אפשר להחליף במריחת חלב שד על הפטמה, ורק במידה והפטמות מתפוצצות כדאי אפילו לבדוק עם רופא איזו משחה למרוח עליהן (הבעיה עם המשחות האלה, היא שהתינוק מוצץ אותן כשהוא יונק...). אפילו חזיות הנקה, את לא חייבת אם לא בא לך – אבל מכיוון שתצטרכי לחלוץ שד לעיתים קרובות, אם את נוהגת להשתמש בחזיות, חשוב שתהיה לך אחת שתאפשר לך חליצה נוחה של השד (חזיית ספורט, חזיית כותנה פשוטה וטובה, וכדומה).

ריהוט: ראשית חוכמה דאגי לסלקל בטיחותי לרכב, שכולל מסעד ראש לבני יומם.
כדאי שתהיה לך מיטה או עריסה, עם מזרון, ומצעים.

אם את מתכוונת שלא להניק: כדאי שיהיו לך בבית תמיסת מזון לתינוקות שמתאימה לניו בורן, בקבוק קטן עם פיטמה מתאימה לבקבוק ולניו בורן, ומברשת לניקוי בקבוקים.

כדאי לשקול: מד חום לחדר (אצל תינוק בן יומו הטמפרטורה בחדר היא משמעותית, מכיוון שהוא לא יודע לווסת את חום גופו, טמפרטורת הסביבה שלו היא עקרונית לשלומו) ומד חום למי האמבטיה (או שפשוט תכניסי מרפק למים ותדאגי שהם יהיו חמימים ונעימים)


מה את ממש לא חייבת לרכוש מראש?

את ממש לא חייבת להצטייד מראש במברשת או מסרק לסירוק השיער של ילדך הפעוט (שלרוב נולד עם פלומה רכה שלא חייבים לסרק); את לא חייבת מספריים או קוצץ עבורו (כי א'-ייתכן שתרצי להשתמש בקוצץ שלך, ו-ב' – לא קוצצים ציפורניים לתינוק שאך נולד); את לא מוכרחה לקנות לו מוצץ אם את לא יודעת אם תרצי לתת לו (אם כי לא רע להצטייד בזה מראש – להחלטתך); את לא חייבת לקנות לו קרמים ושמנים למיניהם (כשהוא יגדל קצת ויתחיל לחייך אלייך, יכול להיות לך נחמד לעשות לו את הגוף אחרי מקלחת... אם העור שלו יבש או מתקלף, תוכלי לרכוש עבורו שמן אמול ולהוסיף במקום סבון לאמבטיות שלו);

צעצועים ומשחקים: התינוק שלך כנראה לא ישתמש בצעצועים ומשחקים בחודשי חייו הראשונים. קחי את הזמן לבחור (ולהזמין מתנות...) אחרי שתכירי את תינוקך.

מכשירי אדים – מכשיר אדים קרים הוא שימושי לאורך חיי התינוק והילד, בכל פעם שהקטן סובל משיעול או בעיות נשימה. עם זאת, תוכלי תמיד לרכוש אחד כזה בפעם הראשונה שתצטרכי אותו (וזה יכול להיות כשהדרדק שלך יהיה בן שנתיים...)


מה אולי אף פעם לא תצטרכי?

מכשירים חשמליים למיניהם, נדנדה, טרמפולינה, סטריליזטור, מחמם בקבוקים – ואפילו משאבת הנקה – חכי שיתעורר הצורך ורק אז רכשי את המכשירים. אל תמהרי לרכוש כאלה מכשירים בלי שאת יודעת שתצטרכי אותם. אימהות רבות גידלו ילדים רבים מבלי להשתמש בסטריליזטור, מחמם, וכיוצא באלה.

גם מתקן לייבוש בקבוקים עשוי להיות מיותר – את מוזמנת לייבש את הבקבוקים הנקיים של ילדך ביחד עם שאר הכלים, במקום נקי.