עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

תינוק חדש – המדריך למשתמש

פורסם: 23.05.2011
מזל טוב! זה עתה קיבלת לידייך תינוק חדש ומתוק לטפל בו, לחנך אותו, ולהגן עליו עד שיהיה עצמאי מספיק כדי לדאוג לעצמו. בחודשים הקרובים, הדבר אומר לעשות עבורו הכל חוץ מלנשום. הוא לא יודע לזוז או להתהפך לבד, כשהוא רעב הוא תלוי בך שתאכילי אותו, כשהוא מלוכלך הוא תלוי בך שתנקי אותו, ובקיצור – הוא תלוי בך לחלוטין. הנה לפנייך מדריך קצר למתחילים, בנוגע לטיפול בתינוק החדש


האכלת התינוק החדש

אם התינוק שלך יונק, הוא הרוויח. זכרי שכל אמא בתחילת דרכה מודאגת שתינוק יונק לא אוכל מספיק, אבל אם החיתולים שאת מחליפה לו רטובים והוא נותן יציאות בקצב מתקבל על הדעת – הוא כנראה אוכל טוב. הקפידי בשבועות הראשונים להציע לו לינוק ככל אוות נפשו, במיוחד אם את רוצה שבעוד חודש-חודשיים הוא יתרגל לינוק מדי כמה שעות וכשיהיה רעב. בניגוד להאכלה מבקבוק, הנקה אינה מדע מדוייק, ואת מוזמנת להציע לו לינוק בכל זמן שמתאים לך, וכל זמן שאין פערים של מעל שלוש שעות בין יניקה ליניקה (אין צורך להעיר תינוק ישן להנקה, אלא אם הוא רזה או קטן יחסית או שהונחית לכך על ידי איש מקצוע).

אם התינוק שלך אוכל מבקבוק – הקפידי לנקות היטב ולחטא את הבקבוקים לאחר כל שימוש. דעי כי משרד הבריאות ממליץ על שימוש במי ברז להכנת התמ"ל של תינוקך, ובכל מקרה – עלייך להרתיח את המים לפני הכנת התמיסה. הקפידי לדייק בכמויות האבקה שאת מוסיפה למים. תמיסה דלילה מעט זה לא נורא, הימנעי בעיקר מתמיסה סמיכה מדי (יותר מדי אבקה ביחס לכמות המים).


החתלת התינוק שלך

תינוק חדש צריך החלפת טיטול בערך כל ארבע שעות. במשך היום, החליפי לו לפני או אחרי האכלה, אם הוא אוכל מבקבוק. או הוא יונק, בערך כל ארבע שעות או אם נתן צואה. בלילה אין צורך להעיר את התינוק להחלפת טיטול וגם אם הוא מתעורר לאכול אבל הוא חצי רדום, אין חובה להחליף לו אם אין לו קקי בטיטול. יש אימהות שמחליפות טיטול בכל מקרה לפני האכלה בלילה, ויש כאלה שלא. עשי מה שיהיה נכון לך ולתינוקך.


אמבטיה

תינוק קטן לא חייב אמבטיה כל יום, אם כי המקלחת נעימה לו, מרגיעה אותו והופכת אותו מנומנם. שימי לב שתינוק קטן בדרך כלל מגיב בבכי ובבהלה לשינוי אווירה, כך גם כשתפשיטי אותו, ותעבירי אותו לאמבט. תכנני את האמבט לזמנים שבהם תוכלי להיות רכה וסבלנית איתו, על מנת לאפשר לו לעבור דרך הבהלה הזו וללמוד כי האמבטיה היא זמן רגוע ונעים.

טמפרטורת המים באמבט צריכה להיות בערך 35 מעלות. טבלי את עור המרפק שלך במים ובדקי שהמים נעימים – לא חמימים מדי ולא קרים.

החזיקי את התינוק באופן יציב בזמן שאת מקלחת אותו. לאחר שתרטיבי את עורו ותזבני אותו, הוא יהיה חלקלק. הקפידי להיערך לכך.
תוכלי להשתמש ב"דפני" – מעין מושב או סלקל שנועד לאמבט, לתמיכה בכל גופו. לא כל התינוקות אוהבים את מגע הפלסטיק על עורם – תוכלי לנסות ולבדוק.

אם התינוק שלך "מתקלף", סובל מקשקשת על עורו, מה שאופייני מאוד לתינוקות בשבועות הראשונים לחייהם, השתמשי בשמן בלנאום לאמבט שלו – כמה טיפות בתוך מי השכשוך שלו, ולאחר מכן המנעי משימוש בסבון. הרטיבי את כל גופו, ראשו, וכל מקום בו מופיעים הקילופים, ולאחר מספר דקות הוציאי אותו מהאמבט ונגבי אותו, ללא סיבון.


ניקוי הטבור ואיברי המין

הטבור של תינוקך עוד לא נשר. מומלץ לנקות בכל החתלה את איזור הטבור בעדינות, בעזרת אלכוהול רפואי וצמר גפן. הטבור ינשור מעצמו בתוך כשבוע. אם יש לך תינוקת, הקפידי לנקות את איברי המין שלה מקדימה לכיוון אחורה, מכיוון שמריחת צואה על איבר המין שלה עלולה לגרום לדלקות בשופכני ובדרכי השתן שלה כתוצאה מזיהום. אם יש לך בן, והוא יעבור ברית מילה בגיל שבעה ימים – יהיה עלייך לנקות את איזור החתך בזהירות רבה, בדרך כלל בעזרת שמן תינוקות שימנע הדבקת הטיטול לפצע, ולמרוח על הפצע משחות טיפוליות, כגון ויטה מרפן או פולידין. על המוהל להנחות אותך בנוגע לטיפול בפצע. עקבי אחר הנחיותיו. אם מופיע דימום באיזור הפצע, יידעי את המוהל ועקבי אחרי הנחיותיו.