עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

תינוק חדש במשפחה

פורסם: 23.05.2011
זה עתה הצטרף למשפחה שלכם תינוק חדש. בין אם הוא הראשון או החמישי, נפש חדשה במשפחה דורשת למצוא איזון מחודש. התינוק שלכם רק מתחיל את חייו, הוא לא יודע לתקשר או להביע רצונות, הוא חסר אונים, ואתם אולי נקרעים בין הרצון לנחש מה הוא צריך (או רוצה) ולהקל על כניסתו אל העולם מחדש, לבין הרצון לתפוס רגע לעצמכם, לשכוח רק לרגע מההריון הארוך, הלידה הכואבת, ולחזור רק לרגע או שניים לחיים המוכרים והנינוחים שהיו לפני שכל זה התחיל...

אין ספק שבימים הראשונים יהיה עליכם ללמוד (או להיזכר) איך זה לטפל בתינוק קטן. גם מי שיש לו כבר ניסיון בטיפול בתינוקות, מוצא את עצמו מופתע ונדרש לאיזון מחודש וללימוד עם כל תינוק שמגיע. בוודאי ובוודאי, מי שזה לו התינוק הראשון שלו, נדרש לפסוע לראשונה בעולם חדש לגמרי – עולם ההורות, ולגלות שם סודות נפלאים שניראו כל כך טריוויאליים אצל הורים אחרים... זה הזמן לגלות – מתי מחתלים אותו? אם הוא בוכה – מה הוא רוצה? חם לו? קר לו? אולי הוא חולה? איך נדע שהוא אכל מספיק? ועוד, תהיות אינספור, כולן ללא תשובה חד משמעית.

כל אמא בתחילת דרכה חוששת מהמורכבות שבטיפול בתינוק. וכל אמא, בחלוף הזמן, מתרגלת לתינוקה ומגלה שלא רק שקל ללמוד את שפת התינוק שלה ולהבינו, אלא גם שאף אחד לא יכול ללמד אותה את נסתרי התקשורת עם התינוק שלה – כי הוא התינוק שלה, וגם כשהיא מבולבלת או לא בטוחה – היא עדיין זו שמבינה אותו הכי טוב.


איך מבינים תינוק חדש?

תינוק חדש הוא ייצור פשוט מאוד – המאוויים שלו פשוטים ואפשר לצפות אותם. הוא לא מכיר עוד את מורכבויות החיים, והוא כל כך עסוק בעצמו, בהתבוננות בעולם החדש הזה שהוא הגיע אליו פתאום, בתחושות ומיחושים שונים של הגוף החדש שלו (למשל, בוודאי הבטן שלו מעסיקה אותו...), במחקר של הידיים החדשות שלו שאין לו עוד מושג איך מפעילים אותן, כך שהוא לא צריך הרבה, להיפך. אם תשכילי לאפשר לו להתרגל לאט לאט לעולם, תעשי לו טוב.


מה יכול להיות שהתינוק שלי צריך?

את מכירה את התינוק שלך הכי טוב. את זו שהייתה איתו תשעה חודשים לפני כולם והרגישה בתוך גופה את התהוותו, את זו שקיבלה אותו בצאתו לאוויר העולם, ואת עוברת איתו ולידו את חייו מהרגע הראשון שלו בעולם. כשהוא בוכה – תוכלי לשאול את עצמך – מתי הוא אכל בפעם האחרונה? האם את משערת שהוא אכל מספיק והוא שבע? (אם הוא אוכל מבקבוק, את יכולה לדעת אם הוא שבע או לא. אם הוא יונק, תוכלי לדעת לפי מספר החיתולים הרטובים שאת מחליפה לו ביום, לפי כמות הפעמים שהוא בולע במהלך ההנקה, ולפי הלך הרוח שלו בסופה) האם ייתכן שהטיטול מפריע לו? (יש תינוקות שטיטול רטוב או מלוכלך ממש מפריע להם, ויש כאלה שלהיפך – מעדיפים להיות עם טיטול מלוכלך מאשר לעבור את החוויה של להחליף טיטול...), האם יכול להיות שחם לו או קר לו? (הוא צריך להיות לבוש קצת יותר חם ממך, במיוחד בחודש-חודשיים הראשונים לחייו. אם הוא ניראה לך אדום או מיוזע – ייתכן שחם לו).


אולי הוא מאוד חולה ואני לא שמה לב לזה?

אם התינוק שלך נושם רגיל והוא אינו חם למגע, כנראה שאין לו חום. סממנים שצריכים להדליק אצלך נורה אדומה יהיו אודם בעורו, בוהק לא רגיל בעיניו, התינוק חם למגע, נשימותיו מהירות מהרגיל, הוא אפאטי ואינו מתעניין כרגיל בסביבותיו, הוא ניראה עייף או תשוש מהרגיל, אינו אוכל או אינו נותן שתן או צואה. במקרים כאלה נמליץ לך לקחת אותו לראות רופא ילדים. במקרים אחרים שאת מרגישה שתסתייעי בדעת איש מקצוע, תוכלי להתקשר לקו האחיות של קופת החולים שלך ולספר לאחות על תחושותייך (קחי בחשבון שהאחיות בקו הטלפוני ינחו אותך לראות רופא לעיתים קרובות, מפני שהן אינן יכולות לראות את התינוק או להקל ראש בתיאורייך או בחשש שהבעת בעצם ההתקשרות שלך, שמשהו איתו לא כרגיל...).


האמא האינטואיטיבית

לא תוכלי להבין את התינוק שלך באופן מושלם לפני שיתחיל לדבר, ואיש לא יבין אותו טוב ממך. כשהוא יבכה, גם בעוד חצי שנה, את תצטרכי לנסות להציע לו פתרונות שונים עד שתפתרי לו את הבעיה או שתענייני אותו מספיק כדי שהוא ישכח ממנה. ההבדל היחיד בין אמא מנוסה לאמא שמרגישה פחות בטוחה הוא היכולת להסתמך על תחושות הבטן שלה בנוגע לתינוק. אם את פועלת מאהבה לתינוקך ואת מעוניינת לאפשר לו חיים נינוחים בתחילת דרכו בעולם – את תתלבטי, כמו כל האימהות בעולם, בין מספר בחירות ותלמדי לאט לאט איך הכי נוח לכם, לך ולתינוק שלך, לבחור מבין מספר אפשרויות. כולנו טועים