עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

מהם הצרכים של תינוק בחודשיים הראשונים לחייו?

פורסם: 26.06.2011

תינוק נקי

התינוק הצעיר שלכם צריך שיהיה לו נוח – הקפידו שהוא יהיה נקי, שהטיטול שלו יהיה נקי (החלפת טיטול תיעשה בממוצע כל ארבע שעות במשך היום, אם יש קקי בטיטול מומלץ להחליף אותו מייד, בלילה אין חובה להחליף לתינוק את הטיטול – כדאי להחליט לפי אופיו של התינוק – האם החלפת טיטול בלילה מעוררת אותו כך שקשה להרדים אותו שוב? האם טיטול מלוכלך מקשה עליו להירדם? עשו מה שמתאים לכם ולתינוק שלכם)
שיטפו את התינוק במים ובסבון מיוחד לתינוקות פעם ביום, נסו לשטוף אותו בשעות הערב לפני השינה – בדרך כלל תינוקות נרדמים בקלות אחרי אמבטיה.
אם התינוק שלכם נרדם ולא הספקתם לרחוץ אותו – אין צורך להעיר אותו להתקלח.
דאגו שבגדיו יהיו נוחים לו – לא צמודים מדי, עשויים בד נושם, אלסטי ונוח, ונוחים להתפתחות התנועה שלו.


חום גופו של התינוק

בשבועות הראשונים לחיי התינוק הוא אינו שולט בטמפרטורת הגוף ביחס לסביבה. זה אומר, שכשקר בחוץ – גופו של התינוק מתקרר (אצל תינוקות בוגרים יותר, ישנן מערכות שיווסתו את חום הגוף כשהסביבה מתקררת וחום גופם ירד רק בחשיפה לטמפרטורות נמוכות מאוד במשך זמן רב יותר). לכן חשוב לשמור על סביבה נעימה – לא חמה מדי ולא קרה מדי. שימרו על טמפרטורה של בין 24 ל 27 מעלות בחדרו של התינוק. הקפידו כל העת על חלופה של אוויר (כלומר, השאירו חלון פתוח מעט או אווררו את החדר מדי פעם). הלבישו את התינוק היטב. הנה כלל אצבע להלבשת התינוק – עליו ללבוש שיכבה אחת יותר ממה שלובשת אמא שלו. אם התינוק סמוק, לח או רטוב למגע – שיקלו להפחית את כמות הבגדים שהוא לובש או להפחית בחימום החדר שלו.


תינוק שבע

התינוק שלכם כבר בן שבועיים, וזה כנראה אומר שמסתמנת בחירה בין הנקה להזנה באמצעות תמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות). בזמן שהנקה היא עדיפה מבחינה בריאותית, הן עבור התינוק והן עבור האם, על פני תזונה בתחליפי חלב לתינוק, האכלת התינוק שלך בתמ"ל היא בסדר גמור והוא יגדל להיות ילד נהדר, גם אם ייזון מבקבוק בלבד במשך כל ימי ינקותו.
האכלה בתמ"ל היא יקרה ומסובכת ביחס להנקה, אבל הכללים בה ברורים. הקפידי על הזנת התינוק שלך בכמות המצויינת על האריזה או המומלצת על ידי אחות טיפת חלב. עד גיל חודשיים חשוב במיוחד להקפיד להכין לתינוק שלך תמ"ל בסמיכות המדוייקת (זה בדרך כלל אומר שתהיי חייבת להכין בקבוקים באינטרוולים של 60CC, ואם תצטרכי 90CC – הכיני 120 ושימרי 30CC במקרר להאכלה הבאה). תרכובת דלילה מדי לא תשביע אותו, אבל תרכובת סמיכה מדיי עלולה להקשות על קיבתו וחשוב להמנע מכך (כלומר, אם את לא בטוחה – מוטב שהתרכובת תהיה מעט דלילה על פני תרכובת סמיכה מדי).

אם את מיניקה – כל המומחים ובעלי הניסיון ממליצים על הנקה על פי דרישות התינוק בחודשיים הראשונים לחייו. אלו חודשיים קשים מבחינה זו, וייתכן ששדייך כואבים, ומתרגלים שהתינוק שלך רוצה לינוק כל הזמן, שרק את יכולה להרגיע או להרדים אותו (ואולי לפעמים נמאס לך?). מחקרים מראים כי תינוק שבמהלך החודשיים הראשונים לחייו ינק על פי דרישתו, ישן לילה שלם מהר יותר מתינוק שינק על פי סדר יום שנקבע עבורו – אז שווה להתאמץ!


תינוק בריא

במהלך החודשיים הראשונים לחיי התינוק הוא נחשב מבחינה רפואית "יילוד". מערכת החיסון שלו אינה מפותחת דיה על מנת להתמודד בעצמה עם חיידקים, ועליו לקבל עזרה מיידית אם נחשף לזיהום או לנגיף. לכן, עד גיל חודשיים, אם חום גופו של התינוק עולה – יש לקבל עזרה רפואית מיידית. פני לרופא הילדים שלך או לאחות קופת החולים. סביר להניח שיילוד עם חום של מעל 38 מעלות, יופנה מייד לבדיקת באגף התינוקות של בית החולים.


תינוק מאושר

בניגוד לקריירה שלנו, ההורות שלנו היא 24X7, ואין לנו מה לתת אלא את עצמינו. אנחנו לא יכולים להציג בפני הילד שלנו חזות שונה ממי שאנחנו באמת, מפני שהוא עצמו נולד מאיתנו, והקטנים האלה לפעמים יודעים מי אנחנו יותר טוב מכל אחד אחר...

אז אולי הדרך הכי בריאה לגשת להורות היא עם המון אהבה וחמלה, לא רק כלפי התינוק החדש שלך, אלא גם כלפי עצמך. לא תמיד תוכלי לתת לו מה שהוא רוצה, בוודאי לא בתקופה זו של חייו, כשהוא עוד לא יודע להסביר את עצמו. גם ההורים הכי מנוסים שואלים לעיתים בתסכול את תינוקם שעדיין לא מדבר – "מה אתה רוצה??".

אין ספק כי תנאי הכרחי לתינוק מאושר ולילד מאושר הוא הורים מאושרים. לכן, חשוב שתקפידו, המטפלים שלו, על סביבה חייכנית, רגועה ושמחה, גם אם מדי פעם את צריכה לדאוג לשלומך על פני לדאוג לשלום הגוזל שלך.