עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

אבני דרך בהתפתחות התינוק שלך

פורסם: 26.06.2011
עד גיל חודשיים, התינוק שלך ילמד להכיר אותך, לעכל את הסביבה החדשה שלו וההרגלים החדשים שתקני לו, ולהסתגל לחיים מחוץ לרחם. בשלב זה בחייו, גופו חדש לו ושריריו חלשים. הוא לא יודע להתהפך או לזוז לבדו, שריריו מניעים את איבריו מתוך רפלקסים לא מכוונים (תוכלי לראות זאת על תנועות ידיו ורגליו, וכן על תנועות הצוואר שלו, וזו הסיבה שעד גיל חודשיים חשוב שתתמכי בראשו של התינוק כשאת מחזיקה אותו). עד גיל חודשיים, התינוק שלך יהפוך מייצור שאינו מודע כלל לעולם שמסביבו, לתינוק חייכן שיודע להביע את עצמו ומודע לחייו, לגופו, ואלייך. אלה חודשיים אינטנסיביים ומאתגרים.

לאורך שנתו הראשונה של התינוק הוא ילמד בהדרגה לשלוט ולהפעיל את גופו ואת שכלו בדרכים שונות. הנה לפנייך אבני דרך עבור החודשיים הראשונים בחייו של התינוק שלך.


מה התינוק שלך צפוי לדעת בתום החודש הראשון לחייו?

בחודש הראשון לחייו, התינוק אינו מסוגל למקד את ראייתו. נאמר כי תינוקות בגיל זה רואים במדוייק רק את פני אימם בתנוחת ההנקה, אולם ייתכן שהמצב שונה אצל כל תינוק ואיכות הראייה שלו מתפתחת בקצב אינדיבידואלי. חשוב לדעת, כי בתקופה זו התינוק מבחין במיוחד בניגודים חזקים בין צבעים, ופחות בתמונה המדוייקת ובפרטי פרטים.

בחודש הראשון לחייו, התינוק ילמד להבחין בקול אימו, ובריחה. גם אם את לא רואה התנהגות יוצאת דופן אצל תינוקך, דעי שהוא יודע ונרגע כשאת לידו.

עד גיל חודש, התינוק שלך צפוי להילחץ משינויים קיצוניים במצבו. כשאת מפשיטה אותו, כשאת מכניסה אותו לאמבט נעים, הוא עשוי להילחץ ולבכות. זוהי תגובה אופיינית לתחושת חוסר האונים שלו, וכשהוא יתרגל למצב הוא יפסיק לבכות ואף ייהנה מהאמבטיות שלו. תוכלי לעזור לו אם תדברי אליו בקול רך או תשירי לו, ואם תגונני על גופו הקטן בחיבוק. אם את בוחרת לחבק אותו – כדאי שתזדרזי אל האמבט, כדי למנוע תקלות הרטבה...

בגיל חודש הרפלקסים של תינוקך פועלים בשיאם. אם תזיזי אותו במהירות הוא יפשוט את ידיו לצדדים. רפלקס היניקה שלו מפותח, הוא אוחז בחוזקה במה שנמצא בידיו, והוא יודע לפהק ולהתעטש.


מה התינוק שלך צפוי לדעת בתום החודש השני לחייו?

במהלך החודש השני לחיי התינוק התינוק לומד לחייך – זה לבדו עולם שלם של שינוי עבורך, מפני שתינוק שמקבל את פנייך בחיוך הופך את מאמצי הטיפול בו לזניחים... כמעט.
עד גיל חודשיים התינוק שלך יחייך אלייך (ולאבא שלו), יזהה אתכם, וייתכן שהוא יוכל כבר לשלוט בשרירי הצוואר כך שראשו יוחזק ביציבות כאשר הוא מורם.

זה הזמן לדבר עם התינוק שלך, לקרוא לו בשמו, לשיר לו, ולהתייחס אליו. מחקרים מוכיחים במובהק כי תינוקות בגילאים המוקדמים של חודשיים מגיבים לשמם כאשר הם נחשפים אליו פעמים רבות ובטון אוהב.

עם תום החודש השני לחיי התינוק, הוא צפוי להיכנס לשיגרת האכלה אם עוד לא עשה כן (אם המדובר בתינוק יונק). קיבתו גדלה והוא כבר לא צריך לאכול לעיתים קרובות כל כך. קחי בחשבון קפיצות גדילה ואל תמנעי מתינוקך האכלה אם הוא מבקש לינוק.

גם שיגרת השינה תתפתח בחודש השני לחיי התינוק והוא כבר מסוגל לשינה רצופה של עד לילה שלם. בעניין השינה, חשוב שתקפידי להישמע לתחושות הבטן שלך – אם תלמדי את התינוק שלך להירדם לבדו במיטתו, או אם תתני עבורו את ההירדמות בהתכרבלות או יניקה – חשוב שתצרו לעצמכם שיגרה שתתאים לכם. היו קשובים לעצמכם וזה לזה, ולמדו ליצור שיגרת שינה שתנעים את סוף היום שלכם.


מה צופן העתיד?

עם תום החודשיים הראשונים לחיי התינוק שלך, ההתקדמות שלו הופכת מהירה וניכרת לעין. בקרוב הגב שלו יהפוך חזק יותר ושריריו יתייצבו, כך שבשכיבה על הבטן, התינוק יזקוף את גבו ולאט לאט ילמד להתהפך משכיבה על הבטן אל הגב. אחר כך ילמד להתהפך לכיוון השני (הקפידי שהוא לומד להתהפך מהבטן לגב גם מכיוון צד שמאל וגם מימין, על ידי החלפת הצד במיטה שעליו תלוי המובייל שלו, גירוי התינוק וקריאה לו משני הצדדים, וגם הפיכתו באופן ידני וגלגולו משני הצדדים). אחר כך הוא ילמד לשבת, ולאחר מכן להתיישב בעצמו. במקביל, הוא יתחיל למלמל הברות ראשונות ויפתח את יכולת התקשורת שלו איתכם, כך שהביטויים היחידים שיידע להעביר יהיו יותר מעצב ושימחה.. בגיל שישה חודשים (רק עוד ארבעה חודשים) השיניים שלו יבצבצו החוצה והוא יוכל להתחיל לאכול מזון מוצק. קצת אחר כך הוא כבר יישב זקוף ויוכל לשבת על כיסא תינוק ליד השולחן עם כל המשפחה לאכול...

בהמשך הוא ילמד לדבר, ללכת, ולהוות מראה עבורך ברגעי השימחה והעצב בחייך. תוכלו לדבר, לשחק, לטייל, לבשל ביחד, ללכת ביחד לביקורים משפחתיים אצל ההורים שלך, סבא וסבתא, ועוד ועוד.

השינויים יהיו כל כך מהירים, וגם אם עכשיו הזמן בקושי זז לך, זה עוד צפוי להשתנות.

ההמלצה הכי טובה שיכולה אמא אחת לתת לרעותה שהיא בפתחה של הדרך המרגשת הזו היא – צלמי אותו, גם אם יש רגעים שבהם את לא מוצאת בעצמך לא את הכוח ולא את החשק להתענג עליו, צלמי אותו, כדי שיהיו לך שלל של מזכרות בעוד שנה, כשכבר תתגעגעי אל התינוקות הריחנית והמשכרת שלו...