עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

פעילות גופנית בזמן ההריון

פורסם: 27.05.2014

פעילות גופנית והריון- האם זה הולך ביחד? עד כמה זה תורם גם לעובר?

אמנם הריון אינו מחלה אלא משהו טבעי אך עם זאת הגוף עובר שינויים גדולים, בזמן ההריון ישנה חשיבות רבה לתזונה ולפעילות הגופנית של האישה ההרה ולעובר הגדל בתוכה.

הגוף שלנו בדרך כלל יודע מה טוב לו ולכן יש להישמע לו לגבי הפעילות הגופנית, הגוף יסמן לנו מתי זה מספיק. זמן ספורט מומלץ לנשים הרות הוא כ- 30 דקות מספר פעמים בשבוע.

יתרונות רבים לפעילות גופנית בזמן ההריון

אישה אשר נוהגת לעשות פעילות גופנית תחוש בהרגשה טובה יותר בכך שהינה שומרת על כושר גופני, שומרת על רמת האנרגיה בגוף, זרימת הדם לרחם ובסופו של דבר גם לעובר, שרירים מספיק חזקים שיכולים לעזור בתמיכה וחלוקת המשקל שנוסף לגופה ואף יכול לסייע בזמן הלידה והחזרה לגזרה לאחר מכן. פעילות גופנית בזמן הריון שומרת על רמת הגלוקוז ומפחיתה את הסיכון לסוכרת הריונית.

נשים שעסקו בפעילות כלשהי לפני ההריון יכולות להמשיך בתוכנית הפעילות הגופנית שלהן לאחר התייעצות עם רופא ובמידה ואין להן בעיה מסוימת הקשורה בהריון, כמו כן גם נשים שמחליטות להתחיל בפעילות גופנית חדשה בעודם בהריון רצוי שייוועצו ברופא טרם תחילת תוכנית חדשה.

בהריון הגוף שלנו מתמודד עם המון מצבים כגון עליה בזרימת לחץ הדם, חילוף החומרים והצורך באכילה מוגברת וגם ספיגת רכיבי המזון בגופינו. ככל שנתמיד בפעילות גופנית כך נמזער את השינויים הגדולים שהגוף חווה, נעזור בחילוף החומרים בגופנו , בשינה יותר טובה, ונזרים יותר דם לרחם ומשם לעובר ובכך נסייע בהתפתחות העובר.

שמירה על חוזק השרירים והמפרקים יכול לעזור גם בהרגשה הכללית של היולדת ובהתמודדות עם המאמץ בהריון, בלידה ובהחלמה אחריה. בזמן הלידה כאשר היולדת מגיעה בכושר גופני סביר ביכולתה לעזור לעצמה בשליטה על השרירים ובהרפייתם בזמן הלידה.

ספורט מומלץ בהריון: תרגילי חיזוק האגן טובים לנו בהריון, לפניו ואחריו, שחייה, הליכה, פעילות גופנית במים, פילאטיס וספורט מיוחד לנשים בהריון.
מחקרים רבים הוכיחו כי ספורט תורם להרגשה הפיזית והנפשית של האישה והכנתה לקראת הלידה.

מאת מיכל נעים- מומחית בבחירת מין הילוד בשיטה הטבעית.