עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

חיסונים וטיפולים רפואיים מקובלים לאחר הלידה

פורסם: 25.10.2011
אם לא התקבלת בחדר היולדות עם פתיחה מלאה, את תתבקשי לחתום בשיגרה על הסכמה או אי הסכמה לרשימת הטיפולים המקובלים הניתנים ליילוד בתינוקיה מייד לאחר לידתו. הנה רשימה של הטיפולים והחיסונים שישאלו אותך לגביהם, וקצת הסבר, שיסייע לך לקבל החלטה מושכלת אם לאפשר או לא לאפשר מתן החיסון לתינוק החדש שלך:


אילו בדיקות יעבור התינוק שלך מייד לאחר לידתו?

על פי חוק, התינוק שלך חייב לעבור בדיקת רופא בתוך עד 24 שעות ממועד לידתו. אלא אם ילדת בשעה מאוחרת בלילה, הוא יראה רופא בתוך שעה – שעתיים ממועד הלידה.

הרופא יבדוק את טונוס השרירים שלו, את הנשימה, קצב פעימות הלב, מישוש ובדיקה ויזואלית של איברי הבטן (כמו הכליות, הקיבה, וכדומה) ואיברי המין (כמו האשכים, במידה ומדובר בבן).

עוד, יבדוק הרופא לפי מידת היכולת, שמפרקי האגן לא נפרקו במהלך הלידה. זאת, על ידי פיסוק רגלי התינוק תוך שימוש במעט כוח.

האחיות בתינוקיה ינקו את תינוקך, ירחצו אותו לראשונה בחייו, וילבישו אותו בבגדי תינוק. המקלחת תוריד ממנו את שאריות הוורניקס, השכבה השומנית הלבנה אשר הגנה עליו במהלך שהייתו ברחם.


אילו טיפולים וחיסונים יקבל התינוק בתינוקייה, מייד לאחר לידתו?

בתינוקיה, בשגרה יינתנו לתינוקך הטיפולים והחיסונים הבאים:

טיפות עיניים – ללא מתן טיפות עיניים ליילוד, הוא עשוי להתקשות במעבר מהסביבה הרטובה והסטרילית של הרחם אל הסביבה שמחוץ לרחם. מתן טיפות עיניים מקטין משמעותית את הסיכון שיפתח דלקות עיניים מייד לאחר לידתו.

ויטמין K – מתקבלת בזריקה. התינוק מקבל זריקת ויטמין K מייד בסמוך ללידתו, על מנת לעורר את תפקודי מערכת קרישת הדם שלו. אצל אדם בוגר, נוצר ויטמין K במעי על ידי חיידקים ידידותיים הנמצאים במעי. אצל התינוק ייצור ויטמין K אינו מפותח דיו, ומתן תוספת ויטמין K תייעל את התמודדות גופו של התינוק עם פציעות, חתכים או דימומים, במקרה שאלה חלילה יתרחשו, בשבועות הראשונים לחייו, ועד שהמעי שלו ייצר ויטמין K באופן יעיל בעצמו.

חיסון צהבת B – צהבת מסוג B הינה חיסון המתקבל בשלוש פעמים, והתינוק שלך יקבל את המנה הראשונה עם הלידה, את המנה השנייה בגיל חודש (במסגרת הביקורים השוטפים שלכם בטיפת חלב), ואת המנה השלישית בגיל חצי שנה. צהבת B הינה וירוס שהנשאים שלו חשופים משמעותית יותר לחלות גם בסרטן הכבד, לכן תינוקות מסביב לעולם מקבלים מייד עם לידתם חיסון כנגד וירוס הצהבת. אין קשר בין וירוס צהבת B לבין צהבת יילודים, הנגרמת לא כתוצאה מוירוס אלא כתוצאה מתפקודי כבד מופחתים.


זכותך לבחור
מפאת שאת אימו של התינוק שזה עתה נולד, זכותך לאשר או להטיל וטו על כל טיפול שהוא אמור לקבל בתינוקיה (פרט לבדיקת הרופא). תוכלי לבקש שלא יקלחו אותו, או שהוא לא יקבל חלק מהחיסונים או את כולם. בטרם תחליטי כך או אחרת, אנחנו ממליצים לך לזכור כי מרבית התינוקות בארץ מקבלים חיסונים אלו, וכי חשוב שתבחרי באופן מושכל לטובת תינוקך ועל פי אמונותייך.