עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

בדיקת שקיפות עורפית

פורסם: 25.05.2011
בדיקת שקיפות עורפית הינה בדיקה המבוצעת באולטרה סאונד, במהלכה ניבדק ונאמד עובי איזור עורף העובר, בו בשבועות אלה ניתן למצוא נוזל שקוף לימפאטי. נמצא כי יש קשר הדוק בין עובי חריג של הנוזל באיזור עורף העובר לבין הימצאות ליקויים כרומוזומליים כמו תסמונת דאון, מומים מבניים, או מומי לב בעובר. לכן, ממצאים חריגים במדידת עובי איזור הנוזל, יראו כי יש טעם לבדוק לעומק את האפשרות שהעובר סובל ממומים כרומוזומליים (על פי רוב בדיקת ההמשך תהיה בדיקת דיקור מי שפיר).

הבדיקה מתבצעת בין השבועות 11-13, בשבועות אלה הסיכוי לזהות תסמונת דאון בבדיקה זו עומד על 70%.


כיצד מתבצעת שקיפות עורפית?

במהלך הבדיקה ייבחן עובי הנוזל שהצטבר באיזור חיבור העורף והראש של העובר, שם בשלבי התפתחות אלה של העובר ישנה הצטברות טבעית של נוזלים. אצל עובר בריא חלק מהנוזלים נספגים בקצב צפוי. אצל עוברים בעלי מומים, הנוזל אינו נספג כראוי ולפיכך עובי הנוזל אצל עוברים כאלה צפוי להיות גדול יותר מזה של עוברים בריאים ללא מומים או ליקויים.

בדיקת השקיפות העורפית נחשבת תקינה בעובי נוזל של עד שלושה מילימטרים. עובי נוזל גדול מכך מצריך בירור נוסף.

היתרון המשמעותי של בדיקת השקיפות העורפית הוא שהיא אינה מסוכנת לאם או לעובר, ואינה חודרנית. סיכוי נמוך מאוד של הימצאות מומים כרומוזומליים בעובר עשויה להראות כי אין צורך בבדיקות מסוכנות יותר, כמו דיקור מי שפיר.


שקלול תוצאת שקיפות עורפית עם בדיקות סקר ביוכימי

ישנן בדיקות דם הבודקות נוכחות הורמונים בדם האם, המצביעים על אפשרות לבעיה כרומוזומלית אצל העובר. הורמונים אלה הם PAPP-A, B-hCG, אסטריול, ואינהיבין (הנבדק רק בתבחין מרובע אשר כיום אינו ממומן על ידי קופות החולים, מפני שיעילותו בגילוי מומים כרומוזומליים מוטלת בספק). בבדיקות סקר שליש ראשון, בדיקות התבחין המשולש או בדיקות התבחין המרובע, ייבדקו כמויות ההורמונים הללו הנמצאים בדם האם, ובשקלול ביחד עם גילה ותוצאות השקיפות העורפית ניתן להגיע לדיוק של עד 95% במציאת עוברים הלוקים בתסמונת דאון.


השקיפות העורפית הינה בדיקת סקר

חשוב לזכור כי אין בכוחה של בדיקת שקיפות עורפית לאשר או לשלול בוודאות את הימצאותם של מומים כרומוזומליים ואחרים. הבדיקה הינה בדיקה המבוססת על מדגם סטטיסטי הולך ועולה, ועל מנת לקבל תשובה בטוחה – במידה וקיים חשש לליקויים שכאלה, כדאי לבצע בדיקת סיסי שיליה או דיקור מי שפיר, המחזירה תוצאות בטוחות מתוך דגימת העובר עצמו.