עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

בדיקת העמסת סוכר GCT

פורסם: 26.06.2011
במהלך הריון תקין, גם אצל מי שאינה סובלת מסוכרת בחיי היום יום, עלולה להתפתח תופעה זמנית דמויית סוכרת של עמידות לאינסולין, שהמאפיין אותה הוא רמות סוכר גבוהות בדם לאחר ארוחה. כך, במהלך ההריון, 3-5 אחוזים מהנשים – אף אם הן בדרך כלל בריאות לחלוטין – יפתחו סוכרת הריון. סוכרת זו חולפת בדרך כלל עם תום ההריון, ובמהלך ההריון בהינתן ניטור רמות הסוכר בדם וטיפול מתאים באם ובעובר, על פי רוב נולדים תינוקות בריאים.

אצל נשים סוכרתיות באופן שגרתי, ההריון מטופל מלכתחילה כהריון בסיכון וגובה הסוכר בדם אצל נשים אלה מנוטר באופן קבוע ותכוף.

אולם, בשל הנזקים האפשריים לעובר בהריונות שבהם מתפתחת סוכרת, אפילו כזו שאינה מורגשת כלל, ובשל הסבירות הלא נמוכה להתפתחות סוכרת בהריונות של נשים בריאות, מקובל כיום להפנות כל אישה בהריון, במהלך שבועות 24-28 להריון, לבדיקת העמסת סוכרת שגרתית.


מהי בדיקת העמסת סוכר?

בדיקת העמסת סוכר (GCT - Glucose Challenge test) הינה בדיקת סקר לבדיקת התמודדות הגוף עם רמות גבוהות של סוכר בדם. הבדיקה נקראת בדיקת סקר מפני שהיא אינה מזהה בוודאות קיום סוכרת אצל הנבדקת, אלא קובעת ערכי תוצאות המאפיינים נשים סוכרתיות וכאלה שאינן סוכרתיות (על כך נפרט בהמשך).

הבדיקה נערכת על פני שעה אחת במרפאות קופת החולים, ויש לערוך אותה ללא צום מקדים.

בתחילת הבדיקה תקבלי תרכיז לשתיה ובו 50 גרם גלוקוז (סוכר בצורתו ה"פשוטה"). עלייך לשתות את התרכיז בתוך שתיים עד שלוש דקות, ובדיוק שעה אחת לאחר תחילת השתיה עלייך לגשת לבדיקת דם, לזיהוי כמות הגלוקוז שנותרה בדמך מאז שתיית התרכיז.


טווחי תוצאות

בבדיקת הדם שלך תיבדק רמת הגלוקוז שלא התפרק ונשאר בדמך. תוצאה נמוכה ו"נורמטיבית" היא תוצאה של עד 140mg/dl. תוצאה של מעל 140mg/dl מצביעה על כך שעשויה להיות אצלך סוכרת הריון. אנו מזכירים, מדובר בבדיקת סקר שאינה מאבחנת אותך כחולת סוכרת אלא רק מזהה את תוצאות בדיקת הדם שלך כחשודות ומסמנת שכדאי לבצע את בדיקת העמסת הסוכר המלאה.
אם התוצאה שהתקבלה בבדיקת הדם שלך היא מעל 200mg/dl, על פי רוב תאובחני במקום כחולת סוכרת הריונית וחלק מן הרופאים לא יבקשו ממך בדיקת העמסת הסוכר מלאה אלא יטפלו בך כבסוכרתית.


מה יקרה אם התוצאה שלך חורגת מהנורמה?

הרופא שלך יפנה אותך לבדיקה אבחנתית לגילוי סוכרת הריון, בדיקת העמסת סוכר מלאה (OGTT), במידה ותוצאות הבדיקה שלך גבוהות מ 140mg/dl, או במידה והתוצאות גבוהות מ 130mg/dl ויש תסמינים מעוררי חשד נוספים, כגון ריבוי מי שפיר, עובר גדול, ועוד. תוצאות גבוהות בבדיקת GCT אינן מצביעות בהכרח על סוכרת הריון, ורק לאחר קבלת תוצאות בדיקת העמסת סוכר מלאה, נוכל לקבוע בוודאות אם מדובר אכן במקרה של סוכרת הריון או לא.


המלצות לביצוע הבדיקהבשל אורך הבדיקה, כדאי להתקשר למעבדה או לקופה שבה את מתכננת לערוך את הבדיקה, על מנת לברר באיזו שעה כדאי לך להגיע. כדאי שתבררי אם עלייך להמתין בתור או שתוכלי לגשת מייד לתחילת הבדיקה בשל השהות הארוכה לה תצטרכי בבדיקה זו.

כיום ברוב המרפאות יכינו לך את תרכיז הגלוקוז כבר עם לימון, אולם ליתר ביטחון – כדאי שתביאי איתך לימון או מיץ מלימון אחד, על מנת לערבב אותו עם התרכיז (במידה והאחות לא עשתה זאת כבר). תרכיז הגלוקוז ללא לימון הוא מתוק וקשה לשתיה; הלימון אינו משפיע על תוצאת הבדיקה – והוא הופך את התרכיז שלך ללימונדה...

לבדיקה אין להגיע בצום, אולם חשוב לא לאכול מרגע שתיית התמצית ועד לביצוע בדיקת הדם עצמה. תוכלי לשתות כוס או שתיים של מים.

הביאי איתך ספר, תשבץ, או עיסוק אחר לשעת הבדיקה.