עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

שבוע 3 להריון

פורסם: 17.05.2011
בערך יומיים לאחר שנוצר חיבור בין תא הזרע לתא הביצית (כלומר, לאחר ההפריה), התינוק שלך, שהיה עד עכשיו תא אחד בלבד, מתחלק לשני תאים זהים. לאחר כעשר שעות נוספות, יתחלק כל תא והתינוק יהיה בן ארבעה תאים. התאים ימשיכו להתחלק ולייצר צביר של תאים זהים.

בערך ארבעה ימים לאחר ההפריה, יגיע העובר אל הרחם ויחפש מקום רך להשתרש בו ברירית הרחם. לאחר כארבעה ימים, התא שנקרא זיגוטה (ביצית מופרית) הפך לצביר של מעל מאה תאים והוא נקרא כעת בלסטוציסט. תאי הבלסטוציסט מכילים גם את התאים הראשונים של התינוק שלך, וגם את התאים שיהפכו להיות בקרוב השיליה, שתזין את תינוקך בעוד כחודשיים.

לאחר ההשתרשות יחל גופך בייצור הורמון HCG, זהו ההורמון שבדיקות ההריון הביתיות יודעות לזהות. נוכחות הורמון זה בגופך תפסיק את התהליך החודשי של ביוץ וווסת, ולהפרשה מוגברת של ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון, שיסייעו להתפתחות עוברך בשלב זה.

בעת ההשרשה יש מי שחווה דימום קל, או הכתמת התחתון בדם חום (דם שאינו טרי). במקרים רבים זהו סימן כי ההשרשה נסתיימה ותינוקך מצא מקום חמים להתפתח בו ברחמך. בחלק מן המקרים, דימום הזה מסמן את תחילתה של הפלה. אם את תוהה בנוגע להשרשת ההריון שלך, לא תוכלי בשלב זה אלא להמתין. אם תצליחי לשמור על רגיעה, ולזכור שהמצב יבהיר את עצמו בימים הקרובים, מצבך ומצב העובר שלך יוטבו.

נשים רבות עוסקות בסממני ההשרשה של הריון – עייפות או שינוי במצב הרוח, גודש בשדיים, וכדומה – האמת היא, שבשלב זה של ההריון קשה להאמין שתוכלי לזהות או לחוש בשינויים משמעותיים במצבך הגופני או הרגשי – זה פשוט עוד קצת מוקדם מדי. בקרוב מאוד, קשה יהיה להתעלם מהעובדה שיש לך תינוק בבטן...


בדיקת הריון

מסוף שבוע זה, רמות ההורמון HCG בדמך עשויות להיות גבוהות מספיק על מנת לקבל תשובה חיובית בבדיקת הריון ביתית! זיכרי – תשובה שלילית בשלב זה אינה אמינה, מפני שייתכן שרמות ההורמון בגופך עדיין לא גבוהות דיו. אבל, כולנו מכירות את האימרה הידועה של האימהות החדשות – פס זה פס! (והכוונה, שגם פס חלש ואפילו בקושי ניראה, מסמן הריון).


הריון חוץ רחמי

לעיתים, כאשר הביצית המופרה לא מספיקה להגיע אל הרחם, היא עשויה לנסות להשתרש בחצוצרה, בדרכה אל הרחם. זה קורה על פי רוב כאשר ישנה בעיה בקליטת ההריון ברחם – התקן תוך רחמי למניעת הריון, הידבקויות או ציסטות, וכדומה.


מה קורה עם התינוק שלך?

בסוף השבוע השלישי, העובר שלך יהיה בלסטוציסט המכיל כחמש מאות תאים (חלקם יתפתחו לאיברי העובר וחלקם לשיליה שתזין אותו). גודלו כחצי מילימטר, והוא מתחיל להתכונן לייצור איברי הגוף כמו עצמות, לב, ומערכת עצבים. בתוך שבועיים שלושה, לעובר שלך כבר יהיה לב פועם...


בדיקות, טיפולים, סידורים...

חשוב שתקפידי על תזונה בריאה עבורך ועבור תינוקך. הקפידי לצרוך סידן רב, שיסייע לעוברך לבנות מערכת עצמות חזקה, וזיכרי להפריד בין צריכת הברזל לצריכת הסידן (מפני שברזל לא נספג בגופך בנוכחות סידן). השתדלי לנוח היטב ולהקפיד על פעילות גופנית מתונה וסדירה. הימנעי מעישון ועישון פסיבי, שתיית אלכוהול מופרזת, צריכת קפאין מופרזת, וכדומה.

שתיה רבה של מים היא הכרחית עבורך ועבור תינוקך, וגם אם אינך מורגלת בשתיית מים מרובה, עכשיו הזמן להקפיד על כך. כשני ליטרים של מים ביום יגדילו את הסיכוי שתינוקך יתפתח היטב ברחמך.


נקודות לזכור לשבוע זה:

חשוב שתמשיכי לצרוך חומצה פולית, ואיתה תוספי מזון אחרים שתבחרי או תקבלי המלצה לצרוך – תוספי ברזל, אומגה שלוש, וכן הלאה.
חשוב שתמצאי רופא נשים שילווה אותך במהלך ההריון, מפני שבקרוב תוכלי לגשת לבדיקת אולטרה סאונד ולשמוע את לב תינוקך פועם לראשונה!

צפי בסרטון התפתחות העובר שבועות 1-9: