עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

שבוע 4 להריון

פורסם: 17.05.2011
בשבוע הרביעי העובר כבר מושרש היטב ברחמך, ואת עשויה להתחיל לחוש בשינויים המתחוללים בגופך. כל הריון מביא עימו את הסממנים שלו, אולם סממנים נפוצים הם עייפות, תכיפות במתן שתן, בחילות, רגשנות יתרה או שינויים דרסטיים ולא אופייניים במצב הרוח, גודש או רגישות בשדיים, כאבי מחזור, או תחושת נפיחות באיזור הבטן התחתונה. השבוע הסיכויים עולים משמעותית שבדיקת הריון ביתית תזהה את כמות הורמון ה HCG שבגופך, אולם אם בדיקת ההריון הביתית מראה תשובה שלילית והווסת לא מגיעה, ייתכן שההריון שלך מתחיל עם כמויות נמוכות יחסית של הורמון ה HCG, ובדיקת שתן במעבדת קופת החולים שלך תוכל לתת לך תשובה מהימנה יותר.

השליש הראשון של ההריון (שנמשך עד השבוע ה 12) לא תמיד עובר כולו בנעימים. תקופת ההשתרשות וההתפתחות הראשונית של עוברך עשויה להיות מלחיצה ומלאת תהיות מבחינתך, והסממנים הפיסיים של ההריון (עייפות, בחילות, מצבי רוח, וכדומה) בשיאם. בנוסף, עלייך להתרגל למסע שזה אך התחלת אותו.

השבועות הקרובים עשויים להיות עבורך מורכבים לפרקים מבחינה רגשית – אין לך סיבה להתבייש בכך או להסתיר זאת. מיצאי לך קבוצת תמיכה שתבין את אשר את עוברת (למשל, חברה שכבר חוותה הריונות, פורום מתאים באינטרנט, וכדומה) ואפשרי לעצמך לחוות את המורכבות הרגשית של תחילת ההריון.

הבשורות הטובות הן, שכבר עכשיו שליש מהתקופה המלחיצה היא מאחורייך. באיזור שבוע 20 תתחילי לחוש בעוברך נע בתוך ביטנך, ואז חלק גדול מהתהיות והמתחים יחלוף. ועד אז – צפויות לך חוויות מרגשות מאוד – בקרוב תוכלי לראות ולשמוע את ליבו של עוברך פועם, תפגשי אותו בערך אחת לחודש ותצפי בו בבדיקת אולטרה סאונד שגרתית, ואולי אפילו כבר תדעי את מינו...


אין לי "תופעות לוואי" – אולי אני לא בהריון??

ישנן נשים שאין להן כלל תופעת לוואי בתחילת ההריון – לא עייפות, לא שינויים פיזיולוגיים (כמו תפיחות בבטן או גודש ורגישות בשדיים), ואפילו לא שינויים במצב הרוח. מרבית השינויים המורגשים בתקופה זו של ההריון נובעים מהשינויים המז'וריים החלים במאזן ההורמונים בגופך. אך לעיתים, השינויים קטנים יותר או שאת אינך מגיבה בחריפות לשינויים. כל אישה בתחילת הריונה רוצה "להרגיש בהריון", אבל אם את לא מרגישה בהריון – היי שמחה בחלקך, ותאמיני לנו – את עוד תרגישי מאוד בהריון בקרוב...


תקופת ההשתרשות היא תקופה קריטית עבור תינוקך

בימים אלה נוצרת השיליה שתזין את תינוקך במהלך שהותו ברחמך. תוכלי לסייע למהלך תקין של היווצרות זו על ידי שמירה על ביראותך – איכלי היטב, הקפידי לשתות הרבה מים, הפעילי את גופך בצורה מתונה (ולא מעבר למה שאת מסוגלת לעשות כרגע), הימנעי מחומרים לא בריאים בכמויות מופרזות (קפאין, ניקוטין, אלכובול, וכולי), והקפידי על שיגרת חיים נינוחה ובריאה במידת האפשר.


מה קורה עם התינוק שלך?

בשלב זה העובר שלך כבר נקרא עובר (ולא זיגוטה או בלסטוציסט). התאים בגופו כבר מתחילים להתחלק על פי תפקודם, וגודלו מגיע כבר לכשני מילימטרים! ההתפתחות של עובר בשלב זה של חייו היא מואצת והוא מכפיל את גודלו ואת משקלו כל מספר ימים.


בדיקות, טיפולים, סידורים...

זה הזמן לעשות בדיקת הריון ביתית, בדיקת שתן או בדיקת דם לזיהוי וודאי של ההריון שלך. בקרוב תוכלי לגשת לרופא הנשים שלך ולשמוע את פעימות ליבו של תינוקך החדש.


נקודות לזכור לשבוע זה:

זה הזמן לארגן לך מערכת תמיכה שתסייע לך לעבור את החווייה החדשה של ההריון – חברים, משפחה, רופא נשים ידידותי, וגם חברות בפורום ואתרי הריון טובים, יסייעו לך להשיג מידע כשזה יהיה לך נחוץ.
המשיכי להקפיד על אכילה בריאה, שתיה מרובה, ופעילות גופנית מאוזנת.

צפי בסרטון התפתחות העובר שבועות 1-9: