עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

שבוע 10 להריון

פורסם: 24.05.2011
מזל טוב! את קרובה לסיום הרבע הראשון של ההריון שלך! בקרוב (בעוד שבועיים) ייגמר השליש הראשון של ההריון ואיתו ייעלמו להן אט אט כל סממני ההריון המעצבנים כולם. השליש השני של ההריון מאופיין בפריחה, זוהר, ואושר גדול – אז יש למה לחכות!

בשלב זה, סביר להניח שאת חשה מותשת. ההתרגשות והמתח שמסביב להריון החדש, רכבת ההרים ההורמונאלית שאת נמצאת עליה, והמאפיינים הפיזיולוגיים של ההריון שמכבידים עלייך, כולם מתחילים לתת את אותותיהם ואת הופכת עייפה ומותשת יותר עם כל יום שעובר. זהו שלב טבעי של ההריון ואת קרובה לסיומו – החזיקי מעמד! אם הסביבה התומכת שלך מתקשה להבין או לעקוב אחר מצבי הרוח שלך, הניחי את דעתם וספרי להם, שגם את עצמך אינך שולטת בתופעות אלה, אלא את נתונה לחסדיהם של ההורמונים שלך. השתדלי לנוח היטב, לאכול נכון, ולפנק את עצמך ככל אימת שתוכלי, כי השלב שבו את נמצאת עכשיו בהריון עשוי להיות פשוט קשה, ואת צריכה את כל העזרה שתוכלי לקבל.

גודל הרחם שלך כעת הוא כגודל אשכולית, והבטן שמתחילה לבצבץ אינה עגולה וקשה כבטן הריון – אבל היא בהחלט נובעת מצמיחת התינוק ברחמך. בשלב זה תוכלי ללא כל קושי להסתיר את עובדת היותך בהריון, אולם כנראה שאם תתאמצי, תוכלי גם להיראות בהריון.

כמות הדם בגופך עלתה משמעותית (זוהי עוד סיבה לעליה במשקל, לנפיחות, וגם לחוסר בברזל שעשוי להתפתח בהריון), ויש בגופך כארבעים אחוזים יותר דם משהיה טרם ההריון. כמות הדם המוגברת מסייעת לזרימה טובה של דם וחומרי תזונה אל העובר שלך.

אם עדיין לא סיפרת במקום עבודתך שאת בהריון, בקרוב תצטרכי על פי החוק לספר למעסיקך כי את בהריון. דעי, כי אם את בעלת וותק של מעל חצי שנה במקום עבודתך, חוקי ההגנה על נשים הרות במקום עבודתן נכנסות לתוקף מרגע שאת מיידעת את המעביד שלך על עובדת הריונך – נאסר עליו לפטר אותך, לגרוע מתנאי ההעסקה שלך, וכדומה, עד חודשיים וחצי לאחר תוך חופשת הלידה שלך (חופשת הלידה שלך בתשלום תיארך 14 שבועות, ולאחר מכן תוכלי להאריכה לעד שנה ללא תשלום אך תוך שמירה על תנאי ההעסקה שלך).


מה קורה עם התינוק שלך?

באזור שבוע עשירי, הזנב הקטן של תינוקך נעלם. עם היעלמות הזנב העובר שלך עובר שלב בהתפתחותו, והוא כבר אינו נקרא Embryo, אלא Fetus. השם הבא שיקבל הוא Baby – תינוק, מייד לאחר הלידה...
השם החדש שהוא מקבל מסמל את השלב הבא בהתפתחותו – בשעה שכל איבריו החיוניים כבר נבטו והתחילו את תהליך ההיווצרות שלהם, כעת נשאר לגדול ולהשלים את התפתחות האיברים הפנימיים.

אף על פי שכל איבריו של התינוק כבר קיימים, ראשו עדיין ענק יחסית – אורכו כמחצית מאורך גופו!
אצבעותיו ואפילו ציפרניו כבר מתפתחים, והקרום שחיבר בין האצבעות (בדומה לקרום בין רגלי ברווז...) נעלם. מערכת העיכול שלו כבר פועלת והוא בולע מי שפיר. הוא כבר יודע להזיז את ידיו ואת רגליו ופעמים רבות הוא כבר פעיל ומתנועע ברחמך במרץ.

עם תחילת תקופת הגדילה של עוברך, תיגדלי גם את עצמך – אז התכונני! בקרוב, את צפוייה להתחיל להעלות במשקלך, ביחד עם תינוקך.


בדיקות, טיפולים, סידורים...

זה הזמן לקבוע תור לבדיקת שקיפות עורפית, בדיקה הנערכת בשבועות 11 – 14 של ההריון, בה נמדדת כמות הנוזל שהצטברה בעורף העובר בבדיקת אולטרה-סאונד. במידה וכמות הנוזל חריגה, יהיה צורך לבדוק הימצאות מומים כרומוזומליים (כמו תסמונת דאון) או מומים אנטומיים (למשל חריגות במבנה הלב) בתינוק.


נקודות לזכור לשבוע זה:

המשיכי להקפיד על תזונה נכונה, שתייה מרובה של מים, והימנעי מצריכת חומרים מזיקים כמו ניקוטין, קפאין בכמויות גדולות, תרופות שאינן מאושרות לשימוש בהריון, וכדומה.

היי סבלנית כלפי עצמך והשתדלי להכיל את השינויים העוברים עלייך – הן אלה הפיסיולוגיים, והן אלה הרגשיים. שוחחי עם הסביבה התומכת שלך והסבירי גם להם כי המצב אינו בשליטתך וכי תעריכי מאוד את יכולתם לנהוג בסבלנות יתרה כלפייך בשבועות הקרובים (או אולי בחודשים הקרובים?..)

אם את מתכננת לבצע בדיקת שקיפות עורפית, זה הזמן לקבוע בדיקות סקר סטטיסטי (בדיקות דם) שמפוענחות ביחד עם תוצאות השקיפות העורפית וכן תור לרופא הנשים שלך לביצוע בדיקת שקיפות עורפית.

צפי בסרטון התפתחות העובר שבועות 10-14: