עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

שבוע 16 להריון

פורסם: 02.06.2011
הבטן שלך כבר כנראה כזו שאת מתקשה להסתיר את עובדת היותך בהריון. הרגלים חדשים צצים והצורך בהם עולה, עם המימדים החדשים שלך – את מתקשה לקום משכיבה לישיבה, את כבר לא גמישה כשהיית, והבטן אולי מסתירה לך את כפות הרגליים... החל מהשבוע יש שמרגישות את תנועות העובר שלהן לראשונה – על פי רוב תנועות העובר הראשונות אינן מורגשות כפי שיורגשו בהמשך ההריון, כמו תזוזה של איברים בתוך גופך, אלא יותר כמו מעין בועות קטנות או דגיגים קטנים השוחים בביטנך. תחושה חדשה, שלא הכרת בעבר, תסייע לך להבין כי תינוקך כבר מורגש בביטנך. זהו רגע מרגש מאוד!
אם אינך חשה עדיין בתנועות העובר שלך – אין בכך שום דבר יוצא דופן, במיוחד לא במהלך ההריון הראשון. נשים רבות אינן חשות בתנועות העובר שלהן אפילו עד לשבוע 22 המתקדם...


שינה מתוקה

עם גדילת הבטן שלך, שנתך נפגעת משמעותית – ייתכן שאינך יכולה עוד לישון על הבטן (אין אינדיקציה רפואית או המלצה רפואית שאוסרת על שינה על הבטן לנשים הרות, ואם הבטן שלך עוד קטנה ונוח לך לישון על הבטן – את מוזמנת לעשות כן!). את קמה פעמים רבות לשירותים, את נושמת פחות עמוק וטוב מבעבר, ואולי את פשוט מוטרדת באופן כללי. כך או כך, נשים רבות מדווחות על נדודי שינה והפרעות בדפוסי השינה שלהן לקראת שלב זה של ההריון.

מכיוון שההתרה רחוקה ממך (את כנראה תסבלי יותר ויותר מהפרעות שינה עד לסוף ההריון, שלאחריו יהיה מי שידאג להפריע את שנתך, כנראה...), גם אם את מתקשה לישון, הקפידי לנוח בשכיבה ולתת לגופך להירגע, לשרירייך להתרפות, ולאיברייך להאט את קצב פעולתם. קריאת ספר מהנה או צפייה בטלוויזיה הן צורות נהדרות של מנוחה אם אינך מצליחה לישון. העיקר – לנוח בשכיבה, ולזוז כמה שפחות.


קורס הכנה ללידה או דולה מלווה

אם תרצי להירשם לקורס הכנה ללידה, עכשיו הזמן לבחור ולהירשם אליו קורס הכנה ללידה יפגיש אותך עם עוד נשים וזוגות שנמצאים במצבך בדיוק, וכן יספק לך טיפים, ידע, וחוויות, לקראת הלידה הצפויה, כך שתדעי טוב יותר מה את צפויה לעבור וכיצד להתמודד. אם יש בכוונתך למצוא לעצמך דולה שתלווה אותך בלידה, זה הזמן להתחיל להיפגש עם דולות, עד שתמצאי בדיוק את הדולה הנכונה עבורך...


מה קורה עם התינוק שלך?

השבוע, התינוק שלך כבר בגודל תפוז, והוא שוקל כמעט 100 גרם. השבוע הרגליים ממשיכות להתארך והן הופכות לראשונה ארוכות יותר מהידיים. הציפורניים שלו מתחזקות, תווי הפנים שלו מתבהרים, ואם זו בת ברחמך – השבוע יווצרו בשחלות שלה כל הביציות שיהיו לה במשך כל ימי חייה!

בשבוע זה התינוק שלך עשוי להתחיל לשהק. אם תרגישי קפיצות קטנות וסדירות מאוד באיזור הבטן שלך, זה לא שהתינוק שלך הוא מתופף מוכשר – הוא פשוט משהק...


בדיקות, טיפולים, סידורים...

זהו השבוע האחרון שבו ניתן עוד לבצע סקירת מערכות מוקדמת. בסקירה זו תוכלי לראות את תינוקך, ואולי אפילו לגלות אם הוא בן – או בת!

ניתן גם לבצע בדיקת חלבון עוברי (שמות נוספים לבדיקה - סקר ביוכימי, או תבחין משולש, או תבחין מרובע). המדובר בבדיקת דם המזהה נוכחות הורמונים מסויימים בדמך שנמצאו קשורים עם קיום מספר הפרעות כרומוזומליות, כמו תסמונת דאון.

אם את מתקשה למצוא תנוחה טובה לשינה בלילה – שיקלי רכישת כרית הריון. כרית הריון, עגולה או ישרה, תאפשר לך להניח עליה את בטנך התופחת וכך להרפות את שרירי הבטן התחתונה שסוחבים את בטנם אפילו כשאת שוכבת!

אם יש אינדיקציה לביצוע דיקור מי שפיר, תוכלי לבצע את הבדיקה החל משבוע זה.


נקודות לזכור לשבוע זה:

אם את חשה כאבי בטן – אל תילחצי. ייתכן שמקורם במתיחת רצועות הבטן הגדלה שלך. שימי לב שהמרווחים בין הקפות הכאב הם גדולים ולא סדירים, והקפידי לשתות הרבה הרבה מים, במיוחד בימים חמים (אם כי לא רק!)

שיקלי רכישת כרית הריון נוחה. ואם את כבר בחנות כריות, בדקי בנוגע לכרית הנקה, להמשך הדרך...

זה הזמן להתחיל לחפש קורס הכנה ללידה ו/או דולה שתלווה אותך בשעת הלידה.

צפי בסרטון התפתחות העובר שבועות 15-20: