עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

שבוע 17 להריון

פורסם: 02.06.2011
השליש השני להריון מאופיין פעמים רבות בגדילה משמעותית של בטן ההריון שלך בזמן קצר. מכאן נובעים סוגים שונים של מרעין בישין, למשל כאבים ברצועות (הליגמנטים) ובשרירי הבטן, כאבים במפשעות, כאבי גב עליון ותחתון, וכאבי רגליים וקרסוליים. מומלץ לוותר לעת עתה על בגדים צפופים ועל נעלי עקב, ולעבור לחזיות, בגדים ונעליים שיהיו לך נוחות ויתנו תמיכה מיטבית לאיברייך הכואבים.

גם שנת הלילה משתנה מאוד. את עדיין לא בשלב בהריון שבו את מתעוררת מבעיטת בנך מחמלך ישר לצלעות... אבל, ייתכן שאת קמה לעיתים קרובות לשירותים, תנוחות השכיבה האפשריות לך הולכות ומצטמצמות, את אולי מתקשה כבר להחליף תנוחה בשנתך, ומעל לכל – המחשבות, ההתרגשות, החששות אולי, והתכנונים, משתלטים על כל חלקה פנויה בפעילות המחשבתית שלך, ומעסיקים אותך, כנראה, יומם ולילה.

עם העלייה המשמעותית בנפח הדם שלך, את עשויה לחוות יתר הפרשות – הן מהנרתיק, והן כזיעה, כנזלת, וכדומה. יש נשים שמתארות אפילו עודף של רוק... הפרשות מהנרתיק הן דבר שבשיגרה בהריון, וכל זמן שלא מדובר בדם טרי, אין חשש להריון. הפרשות הנובעות מעודף זרימת דם לאיזור הנרתיק, תהיינה צלולות וללא ריח או גירוי. בכל מיקרה אחר, ייתכן שיש לך פטריה או דלקת בנרתיק. ביקור אצל רופא הנשים יכול לשפוך אור על הבעיה, אם את חוששת שמדובר בבעיה רפואית. בכל מקרה, אנחנו ממליצים לך שלא להתחיל להשתמש בתרופות ובתכשירים שאינם דורשים מרשם רופא בזמן ההריון. מוטב להיבדק ולהשתמש במשורה בתרופות בזמן ההריון.

שדייך גדלים בזמן זה, והקולוסטרום מתחיל להיווצר בהם. למעשה באמצע ההריון (או אף קצת לפני), יהיה קולוסטרום מוכן בשדייך, זהו החלב הראשוני המופיע בשלושת הימים שלאחר הלידה, והוא עשיר מאוד בנוגדנים ובחומרים מזינים.

השינוי במרכז הכובד שלך עשוי להשפיע על היציבה שלך ועל שיווי המשקל. חשוב לשים לב – ככל שהעובר ברחמך גדל, כך הוא פגיע יותר כאשר את חלילה נופלת או נפגעת באיזור הבטן. לכן – הגני על עצמך, שמרי על שיווי משקל, חיגרי חגורת בטיחות ברכב, ודאגי לקחת רק סיכונים מחושבים. אם חלילה קורה ואת אכן נופלת או מקבלת מכה חזקה בבטנך – אם את כבר מרגישה את תנועות העובר שלך היי ערה לכך ונסי לחוש אותו, ובכל מקרה פני ללא דיחוי לייעוץ רפואי, ייתכן שתרצי או שיומלץ לך לבצע מוניטור חירום לבחינת שלום העובר שלך.


התכווצויות הרחם

אם את מרגישה כאבים סדירים בבטנך – אל דאגה, זוהי תופעה מוכרת. הרחם שלך מתחילה לתרגל התכווצויות לקראת הלידה (צירים אלה נקראים "צירי ברקסטון היקס" והם בשום אופן אינם מובילים ללידה). גם שרירי גופך והרצועות המחזיקות את הבטן נמתחים, דבר הגורם לכאבים. אם הכאבים אינם סדירים ואינם חזקים מאוד – אין לך סיבה לדאגה. חשוב שתקפידי לשתות די מים, מפני שהתייבשות כן יכולה לגרום לצירים, אפילו בשלב הריון מוקדם זה.


מה קורה עם התינוק שלך?

התינוק שלך כבר בגודל של אשכולית, ואורכו כ 15 סנטימטרים!
העובר והשיליה, אגב, הם כמעט באותו הגודל השבוע.
חבל הטבור המזין את התינוק מתעבה ומתפתח, ומכיוון שתינוקך גדל במהירות כעת, חבל הטבור גדל בהתאם ומזרים תזונה וחמצן אל כל תאי העובר, ואל השליה.

השבוע, עיקר ההתפתחות בתינוקך היא היווצרות שכבת ה"שומן החום" מתחת לעורו של התינוק שלך. השומן מתמקם שם על מנת לסייע לתינוקך לשמור על חום גופו לאחר הלידה. כידוע, תינוק שזה אך נולך אינו יודע לווסת את חום גופו, ושיכבה שומנית זו מסייעת בשמירה על טמפרטורת גוף נאותה בימים הראשונים שלאחר הלידה.
בנוסף, שמיעתו מתפתחת ומשתפרת, והוא שומע את הלמות ליבך וקולות אחרים הנובעים מתוך גופך. בנוסף, כעת יכול להיות שהוא כבר שומע רעשים חזקים שמקורם מחוץ לגופך... זה הזמן להתחיל לדבר אליו, בקול רך ונעים. לאחר שיוולד, הוא יכיר את קולך ויתענג עליו...


בדיקות, טיפולים, סידורים...

אם עוד לא ביצעת בדיקת תבחין משולש (או מרובע) – זה הזמן לעשות כן. תוצאות הבדיקה בשילוב עם תוצאות השקיפות העורפית, יתנו אינדיקציה טובה בנוגע לקיום מומים גנטיים או כרומוזומליים בתינוקך, כמו תסמונת דאון.

גם דגימת מי שפיר ניתן לעשות בשבוע זה, אם יש סיבה או אינדיקציה רפואית לכך.


נקודות לזכור לשבוע זה:

אם עדיין לא החלפת את המלתחה, זה הזמן להמשיך ולשקול זאת – מלתחה נוחה המורכבת מבגדים נושמים ומרווחים, נעליים נוחות ונמוכות, וחזיות תומכות – יהיו ברכה עבורך כעת, ויהיו יותר ויותר הכרחיים ככל שהזמן יעבור.

המשיכי להקפיד על תזונה מאוזנת (הקפידי לצרוך חלבונים בשפע, שתוכלי להשיג באכילת ביצים, בשר, מוצרי חלב, ועוד), פעילות גופנית מתונה, הימנעות מצריכה של מוצרים רעילים כמו תרופות מסויימות, אלכוהול, קפאין, ניקוטין וכדומה, וכרגיל – לא לשכוח לשתות מים צוננים בשפע (לפחות שני ליטרים ביום!) התייבשות, עוד לפני שתחושי בה, עשויה לגרום לצירים ואפילו ללידה מוקדמת. אז גם אם את לא מורגלת בשתיית מים או לא אוהבת את טעמם – זה הזמן להתרגל לשתות בריא.

צפי בסרטון התפתחות העובר שבועות 15-20: