עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

שבוע 26 להריון

פורסם: 26.06.2011
התינוק שלך גדל מיום ליום ומשעה לשעה, הוא כבר זז עד כדי כך שניתן לחוש בו גם מבחוץ... תנועותיו הופכות חשובות בשלבים אלה של ההריון, ואם את מרגישה שינוי או האטה בתנועותיו, ייתכן שכדאי לך לבדוק את העניין לעומק.

את מתקשה לישון, לא רק בגלל גודל הבטן שלך אלא בגלל התכווצויות שרירים המתרחשות אפילו תוך כדי שינה. על מנת להקל על התכווצויות אלה, נסי לאכול בננה לפני השינה (תוספת של מגנזיום לתזונה שלך תסייע להפחית את התכווצויות השרירים).

משלב זה של ההריון כדאי שתנטרי את לחץ הדם שלך בקפידה. עלייה מתונה בלחץ הדם בשלב זה של ההריון היא דבר שבשיגרה, אולם עליה שאינה מתונה עשויה להצביע על בעייה בריאותית או התחלה של רעלת הריון קלה.

חשוב מאוד שתמשיכי לשים לב לבריאותך ולשלומך – אם את חשה סחרחורות, טשטוש ראיה, כאבי ראש לא אופייניים, אם את מזהה עליה בלחץ הדם, נפיחויות או בצקות – כדאי שתבדקי את האפשרות שאת סובלת מרעלת הריון. אם את סובלת מכאבי בטן דמויי צירים שמגיעים תכופות (ארבע פעמים בשעה או יותר) – מומלץ שתשקלי להיוועץ עם איש מקצוע, ייתכן שאת חווה צירי לידה מוקדמים.


תנועות העובר כאינדיקציה לשלומו

פעמיים ביום, בבוקר ובערב, מומלץ שתשתי משהו מתוק (שתייה מגיעה אל העובר שלך מהר יותר מאוכל), תשכבי על צד שמאל ותספרי את תנועות התינוק שלך. עלייך להרגיש לכל הפחות שלוש תנועות בחצי שעה. אם במהלך היום את פתאום שמה לב שאינך זוכרת מתי הרגשת את התינוק שלך לאחרונה – קחי חצי שעה של הפוגה ונסי לאכול משהו מתוק ולהרגיש שלוש תנועות בתוך חצי שעה או פחות. אם אינך מרגיש בתנועות, כדאי שתתייעצי עם איש מקצוע.


מה קורה עם התינוק שלך?

בשבוע 26 להריון, משקלו של התינוק שלך נע בין 800 גרם לקילו שלם! בימים אלה הוא משמין, גדל, שערות ראשו מתעבות ומסמיכות, עיניו נפקחות והוא מתחיל להבחין בין אור לחושך, הריסים שלו צומחים, וחושיו מתחדדים (בעיקר חוש הראייה והשמיעה).

ריאותיו של התינוק שלך מתפתחים כעת, ותמשכנה להתפתח כמעט עד הלידה. הוא מתאמן בנשימת מי שפיר ללא הרף.


בדיקות, טיפולים, סידורים...

עדיין לא מאוחר לבצע העמסת סוכר (GCT), אם עוד לא ביצעת בדיקה זו. הבדיקה היא סטטיסטית ובמידה והערכים שיתקבלו בבדיקה שלך יסטו מהנורמה, תתבקשי לבצע העמסת סוכר מלאה (OGTT).


נקודות לזכור לשבוע זה:

בשלב זה של ההריון, ועד סופו, חשוב שתקפידי על תזונה בריאה ועל שתייה מרובה, שתפחית סיכון להופעת צירים מוקדמים, רעלת הריון ועוד.
לא מוקדם מדי להתחיל להתארגן ללידה ולאימהות – לבחור היכן תרצי ללדת, האם תרצי ללדת בנוכחות דולה, לבחור שמות אפשריים לילדך, להתחיל לארגן ריהוט וביגוד ראשוני עבורו (או עבורה)...

צפי בסרטון התפתחות העובר שבועות 21-27: