עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

שבוע 36 להריון

פורסם: 12.07.2011
ברוכה הבאה אל החודש התשיעי של ההריון! אנחנו בטוחים שקשה לך, שאת בקושי סוחבת – אבל, כבר עברת שמונה חודשים מתוך תשעה! האם את זוכרת את הקשיים של תחילת ההריון? את הבחילות? רכבת ההרים הרגשית? התסכול מכך שלא יודעים שאת בהריון – ובכן, איך כל אלה נראים לך כעת?

בקרוב מאוד מאוד, כבר תוכלי להריח את התינוק שלך, לשמוע אותו ממלמל (וצורח...), להתבונן בו, לחבק אותו, להלביש אותו (או אותה) בכל הבגדים הקטנים והחמודים שהכנת לו (או שאת מכינה לו בימים אלה...), ואף להניק אותו. אנחנו יודעים שתחושות ההתרגשות והחשש מתחלפים ומתערבבים. אל דאגה, כולן חשות גם פחד ודאגה בשלב הזה ולעיתים קרובות גם בתחילת הדרך באימהות. אבל, אם תילחמי בזה ואם תזרמי עם זה, בכל מיקרה, את תתרגלי לאימהות ותתאהבי בתינוק שלך, מהר, או לאט – בקצב שלכם.

הלידה כבר ממש מעבר לפינה, ואת כנראה חווה כבר צירים לא סדירים. כל זמן שהצירים אינם מופיעים בערך כל חמש דקות במשך שעה, או באופן סדיר כל חמש עד עשר דקות במשך זמן רב – מה שאת חווה אינם "צירים אפקטיביים" – כלומר, הרחם מתכווץ ללא ספק, וזוהי התחלה של התהליך, אולם צירים אלה אינם דוחפים את ראש התינוק כלפי מטה, ואינם משפיעים על המחיקה והפתיחה שלך, כנראה. יש לך עוד קצת זמן, אבל בכל מיקרה, בתוך חודש, קצת יותר או קצת פחות – התינוק שלך יהיה בחוץ.

כ 80% מהלידות מתרחשות בטווח של עשרה ימים לפני או אחרי תאריך הלידה המשוער, כך שהסטטיסטיקה מצביעה על כך שיש לך עוד כשבועיים לפחות...


מה קורה עם התינוק שלך?

התינוק שלך כבר שוקל מעל שלושה קילוגרמים, ואורכו מעל 50 ס"מ. אם יוולד כעת, ייתכן שלא ייחשב פג (הדבר תלוי בעיקר במשקלו וברמת ההתפתחות שלו).
עם זאת, התינוק שלך מרוויח מכל שעה שהוא נמצא ברחם. הוא משמין, מתפתח, מתחזק, גדל ומתארך, והוא הופך חסון ועמיד יותר. הריאות שלו מבשילות וימשיכו להבשיל עד שבוע 39, ושריריו מתחזקים. בשבוע 36 להריון עשוי להיוולד כבר תינוק גדול ומוכן לחיים, אולם כל עובר ירוויח משהות של 40 שבועות, או לפחות 39 שבועות, ברחם אימו.

העובר שלך, בשלב זה, כבר אמור להתמקם בתנוחה מתאימה ללידה, כאשר ראשו כלפי מטה, מוברג בעצמות האגן שלך. מעל 95% מהעוברים כבר ממוקמים כשראשם למטה בשלב זה של ההריון.
אם התינוק שלך אינו נמצא במנח מתאים ללידה, כדאי שתתחילי לברר אודות אפשרויות להתערבויות שונות לזירוז היפוך העובר, או על לידה קיסרית. כל אחד מאלה הוא אפשרות טובה מאוד, וגם ללא התערבות התינוק יוכל להתהפך עד שעה לפני תחילת הלידה שלו. אל תשכחי את העיקר בכל העניין – תינוק בריא ושמח שוכב על אמו...


בדיקות, טיפולים, סידורים...

את ממשיכה לבקר באופן שגרתי אצל רופא הנשים שלך, ושם לבדוק את התפתחות העובר שלך ואולי לזהות סימני תחילתו של תהליך הלידה.
בנוסף, שבועות 35 עד 37 הם זמן טוב לבדיקת GBS. מדובר בבדיקה להימצאות סוג של סטרפטוקוק השוכן על דפנות הנרתיק, כאשר אם התינוק שלך נחשף לחיידק זה יהיה עליו לקבל אנטיביוטיקה לאחר הלידה.

צפי בסרטון התפתחות העובר שבועות 28-37: