עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

שבוע 37 להריון

פורסם: 12.07.2011
בכל יום את בטוחה שאי אפשר להיות גדולה יותר... ובכל זאת, בכל יום את עוד גדלה ובטנך תופחת... אם את בהריון מרובה עוברים, את כבר ממש בסוף ההריון – מרבית ההריונות מרובי העוברים מסתיימים טרם שבוע 38. אם יש לך תינוק אחד בבטן – יש לך עוד קצת לחכות. אולי תמצאי את זה מועיל, להזכיר לעצמך מדי פעם, שעוד לא נולד התינוק שעוד לא נולד, ושהתינוק שלך מרוויח משהות נינוחה ברחם ומגדילה מבוססת וארוכה.

עם זאת, חשוב לציין, כי תינוק שנולד בשבוע 37 להריון ואילך, ובמיוחד אם הוא נולד במשקל של מעל שלושה קילוגרמים – אינו נחשב פג.

אי הנוחות גדלה, ואת וודאי לא מתרגלת אליה – הלילות נטולי שנת לילה רציפה ונינוחה, הימים ארוכים וחמים (גם בחורף...), והשיגרה קשה. לכל אישה הרה נראים השבועות האחרונים כמו אינסוף זמן – אבל כל אישה הרה צולחת את השבועות האלה, שמסתיימים בלידה – ובקרוב, זה בדיוק מה שהולך לקרות אצלך..


האם את יודעת לזהות את סימני הלידה?

את כבר בוודאי חווה התכווצויות רחמיות רבות, חלקן אולי אף כואבות. אבל אם ההתכווצויות אינן סדירות (בערך כל חמש דקות במשך שעה או יותר), את לא בלידה פעילה, ואין לך מה להילחץ.

אם פגשת את הפקק הרירי (הפרשה דמית טרייה שמשתחררת, יש המתארות צליל פקפוק בשחרור פקק זה, ואת לרוב פוגשת אותו בשירותים, אם בכלל), זה סימן שהלידה קרובה, קרובה מאוד. בדרך כלל (אם כי לא תמיד), משחרור הפקק הרירי מתחילה לידה פעילה בתוך פחות מ 24 שעות. עם זאת, אין הכרח שהפקק הרירי ישתחרר באופן כל כך דרמטי לפני הלידה, ונשים רבות אינן פוגשות את הפקק הרירי שלהן כלל במהלך הריון.

אם את חושדת בירידת מים, אם את חשה בזרימה חזקה של נוזלי מי השפיר (שדומה מאוד לתחושה של הטלת שתן, מבלי יכולת לשלוט על הזרימה), או אם את ערה לטפטוף מתמיד של מי שפיר, נמליץ לך לא להיות אדישה. לידה יכולה להתחיל גם שבועות לאחר ירידת מים, אולם ירידת מים מצביעה על פתח, גם אם קטן, ברחם. דרך פתח זה חשוב להקפיד שלא יוכל להיכנס שום סוג של זיהום שיפגוש את עוברך. לכן מומלץ לגשת לבית החולים או להיוועץ באיש מקצוע במידה ואת חושדת בירידת מים.


מה קורה עם התינוק שלך?

התינוק שלך ממשיך לגדול ולהתפתח, והריאות שלו מסיימות כמעט לחלוטין את התפתחותן. בשלב זה, התינוק שלך, אם יוולד, יסתדר מצויין. עם זאת, מי שיש לה בחירה בקביעת תאריך הלידה (למשל, מי שמזמינה ניתוח קיסרי), תעדיף להתקרב לשבוע 40 ולשמור את תינוקה עוד שבועיים ברחם, להשלמת התפתחות הריאות, בעיקר.

משקל תקין לתינוקך בשלב זה הוא בין 2.5 ל 3.5 קילוגרמים, ואורכו בערך 50 סנטימטרים.


בדיקות, טיפולים, סידורים...

הקפידי על שתיה מרובה, במיוחד אם את חשה צירים. צירי ברקסטון היקס נוטים להיעלם עם שתיה, שינוי תנוחה, הירגעות, וכדומה. אם את לא שותה מספיק, התייבשות עלולה לזרז את הלידה, ואפילו אם הרעיון ניראה לך מושך כרגע – אין זה בטובתו של התינוק שלך, להיוולד בטרם זמנו.

השתדלי להעביר את זמנך בנעימים וברגיעה. ממילא הימים שלפני הלידה הם מתוחים עבור כל אישה במהלך ההריון. אל תעמיסי על עצמך, וותרי לעצמך, קבלי את כל העזרה שאת יכולה להשיג, וקחי את הזמן בקלות. אפשרי לעצמך את כל המנוחה וההירגעות על מנת לאסוף כוחות ללידה המתקרבת, ולאימהות שתבוא אחריה.

צפי בסרטון התפתחות העובר שבועות 28-37: