עבור לאתר אמהוּת - הכל על הריון ולידה

שלחו להדפסה

רעלת הריון

פורסם: 20.06.2011
רעלת הריון (Pre-Eclampsia Toxemia או בקיצור PET), הינו סיבוך קשה של ההריון הגורם לירידה בתפקודי הגוף של האישה, ולעיתים למות האישה או העובר. לא תמיד קל לזהות רעלת הריון, אולם כאשר מזהים אותה, ניתן לטפל בה ולשמור על התקדמות תקינה של ההריון, לכן חשוב להכיר את תסמיני רעלת ההריון ובהופיע תסמינים חשודים, לבדוק אותם ללא דיחוי. במאמר זה עוד על רעלת הריון ומספר נקודות ברורות שיאפשרו לך לזהות מתי חשוב לפנות לייעוץ מקצועי.


מהי רעלת הריון?

רעלת הריון הינה תגובה חריגה של גוף האם להריון, והיא מופיעה בדרגות חומרה שונות בכ 5-7% מההריונות בארץ. רעלת הריון מתאפיינת בעיקר בעליה משמעותית בלחץ הדם של האם. בנוסף, ניראה לעיתים קרובות עליה בכמות החלבונים הנמצאים בשתן האם, ולעיתים גם הופעה של בצקות. בהמשך, נראה פגיעה בתפקודי מערכות הגוף של האם, כמו: שטפי דם, אי ספיקת לב, הפרעות בתפקודי קרישת דם, פגיעה בתפקודי כליות וכבד, ועוד.

רעלת ההריון כשלעצמה אינה משפיעה על העובר, אולם על פי רוב כאשר מאובחנת רעלת הריון ניתן לאבחן ירידה בתפקודי השיליה (לא ידוע כיום מי גורם למי), כך שהעובר עשוי להגיע למצב שהוא לא מקבל את חומרי התזונה והחמצן הדרושים להתפתחותו. במצב כזה עלול להסתיים בפגיעה בהתפתחות העובר ובמותו.


ממה נגרמת רעלת הריון?

כיום הרפואה אינה יודעת להצביע על הגורמים להיווצרות רעלת הריון, והידע שנצבר מצביע על תפקוד לקוי של השיליה. אולם ישנם מספר גורמים מנבאים, אשר מעלים את הסיכון לרעלת הריון, ואלה הם:
• יתר לחץ דם (140/90 או יותר)
סוכרת הריון
• קרישתיות יתר אצל האם או במשפחה הקרובה
• גיל האם נמוך מ 20 או גבוה מ 35
• הריון ראשון
הריון מרובה עוברים
• מחלות של בלוטת התריס או מחלות כליות כרוניות


הסימנים והתסמינים של רעלת הריון

רעלת הריון מופיעה על פי רוב במחצית השנייה של ההריון. תסמינים מעוררים חשד יהיו:
• עליה משמעותית בלחץ הדם של האם
• הופעה של חלבונים בשתן
• הופעה של בצקות או עליה במשקל (כתוצאה מאגירת נוזלים)
• כאבי ראש לא אופייניים או טשטוש בראייה


הטיפול ברעלת הריון

אם ניתן יהיה, כנראה שבאיבחון רעלת הריון תישקל האפשרות של קיצור ההריון וזירוז הלידה.
במקרים שבהם אובחנה רעלת הריון בשלב מוקדם מכדי ליילד, תנוטר האישה על בסיס קבוע, תקבל תרופות להורדת לחץ הדם (וייתכן שגם תרופות נוגדות עוויתות כמו תוספת של מגנזיום), ועוד.

יש כיום רופאים הנותנים לנשים בעלות סיכון מוגבר לרעלת הריון מינונים נמוכים של אספירין לאורך ההריון כטיפול מונע לרעלת הריון, אולם כיום אין תוצאות מובהקות של מחקרים שאכן מראים כי נטילת אספירין במינונים אלו מפחית הופעת רעלת הריון.